Poznań, dnia 16.04.2013
STATYSTYKA – POWTÓRZENIE
WIADOMOŚCI.
KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE III C
INFORMACJE WSTĘPNE
Nauczyciel:
Daria Grodzka
Szkoła:
Gimnazjum nr 6 im. Edwarda Raczyńskiego w Poznaniu
Klasa:
III c
Typ lekcji:
lekcja powtórzeniowa
Czas:
45 min
Cele lekcji:
Uczeń powinien umieć:
odczytywać diagramy, tabele i wykresy statystyczne,
przedstawiać dane statystyczne w rozmaity sposób.
Uczeń potrafi:
obliczyć średnią arytmetyczną,
wyznaczyć medianę i dominantę,
wykorzystać zdobyte umiejętności do rozwiązywania zadań.
Uczeń zna:
pojęcie średniej arytmetycznej,
pojęcia : mediana, dominanta.
Cele wychowawcze:
a. pobudzanie spostrzegawczości;
b. kształtowanie aktywności;
c. kształtowanie postawy precyzji i dokładności;
Metody pracy na lekcji:
objaśnienie materiału,
notowanie treści podstawowych,
rozwiązywanie zadań ćwiczeniowych,
instrukcja.
Formy pracy na lekcji:
praca z całą klasą,
dyskusja,
indywidualna praca uczniów pod kontrolą nauczyciela.
Środki dydaktyczne i pomoce:
tablica
kartkówka – załącznik nr 1
karta pracy – załącznik nr2
W konspekcie zostały zastosowane następujące skróty:
N – nauczyciel, U – uczeń, UU – uczniowie.
PRZEBIEG LEKCJI
Etap lekcji
Problemy, przykładowe pytania nauczyciela,
zadania do rozwiązania
Uwagi o realizacji
Czynności
początkowe
Wprowadzenie
Część właściwa
lekcji
1. Czynności organizacyjne.
a) sprawdzenie obecności,
b) kontrola zadania domowego.
Kartkówka – Bryły, ich pola i obwody. 15 min
2. Podanie tematu lekcji.
Temat: Statystyka – powtórzenie wiadomości.
Dane statystyczne możemy mieć przedstawione w
postaci tabel, diagramów, wykresów, ale wcześniej
są przedstawiane w postaci skończonego zbioru
liczb.
Rozwiązywanie zadań z karty pracy i szczegółowe
omówienie pierwszych dwóch, w celu
przypomnienia podstawowych pojęć.
Zadanie 1. Badamy jaki wzrost mają uczennice, a jaki
uczniowie klasy drugiej pewnego gimnazjum.
Witam się z klasą.
N: zapisuję temat na
tablicy. Rozdaję karty
pracy.
N: Przypominam
pojęcia podczas
rozwiązywania
początkowych zadań,
które już pojawiły się
w poprzednich latach
w celu zastosowania
ich podczas lekcji.
UU odpowiadają na
zadawane im pytania.
Otrzymujemy następujące dane w centymetrach
Dziewczęta: 160, 165, 158, 178, 156, 160, 162, 160,
166, 156, 160, 162, 165, 154, 180, 166
Chłopcy: 155, 155, 149, 165, 180, 159, 155, 156, 155,
156, 155, 162, 165, 153, 160.
Oblicz średni wzrost dziewcząt, chłopców i
wszystkich uczniów.
N: Obliczasz wartość średnią czyli krótko średnią
danych statystycznych dodając podane liczby i dzieląc
sumę przez liczbę tych danych. Obliczamy średnie dla
każdego zestawu danych:
Zadanie 2. Korzystając z danych w przykładzie 1.
określ mediany i dominanty dla każdego zestawu.
Krok 1. Porządkujemy dane od najmniejszej do
największej.
Dziewczęta: 154, 156, 156, 158, 160, 160, 160, 160,
162, 162, 165, 165, 166, 166, 178, 180
Chłopcy: 149, 153, 155, 155, 155, 155, 156, 159, 160,
162, 165, 165, 178
Wszyscy: 149, 154, 153, 155, 155, 155, 155, , 156,
156, 156, 158, 159, 160, 160, 160, 160, 160, 162,
162, 162, 165, 165, 165, 165, 166, 166, 178, 178, 180
Krok 2. Ustalamy medianę (wartość środkową) dla
każdego zestawu danych.
N: Medianę M wszystkich danych x
1
, x
2
, … x
n
obliczamy
po ich uporządkowaniu.
Mediana jest liczbą podaną na pozycji środkowej, gdy
danych jest nieparzysta ilość,
M =
Jeśli liczba danych jest parzysta wtedy mediana jest
równa średniej arytmetycznej liczb stojących na
środkowych pozycjach w zestawie danych,
M =
Obliczymy mediany każdego z podanych zestawów.
Dziewczęta:
bo liczba dziewcząt jest
N: Wyjaśniam treść
zadania, proszę
chętnych UU do
rozwiązywania
przykładów na tablicy,
sprawdzam
poprawność
wykonanych poleceń.
N: Odczytuję treść
zadań tekstowych
i zapisuję na tablicy
podane przez UU
dane. Do każdego
z zadań zapisuję na
tablicy odpowiedź
ułożoną przez UU.
parzysta, a z zapisu w kroku 1 widzimy, że liczby
zajmujące środkowe miejsca to 160 i 162. Liczba 161
nie pojawia się wśród danych.
N: Mediana nie musi być liczbą występującą wśród
danych statystycznych
Chłopcy:
M = 156, bo chłopców jest nieparzysta ilość, a
środkową pozycję zajmuje 156.
Wszyscy:
M = 160, bo liczba uczniów w klasie jest nieparzysta.
Odp. Mediana dla wzrostu dziewcząt jest
cm, dla
chłopców -
cm, a dla wszystkich -
cm.
Dominanta zestawu danych to taka wartość w tym
zestawie, która występuje najczęściej. W przypadku,
gdy w zestawie występuje kilka wartości z ta samą
częstością, to każda wartość jest dominantą.
Dziewczęta: D = 160
Chłopcy: D = 155
Następnie rozwiązuję dalsze zadania z karty pracy.
Zadania 3 i 4.
Czynności
końcowe:
Podsumowanie
5. Podanie i objaśnienie pracy domowej:
• zadania z karty zadań, których nie zdążę
zrealizować na lekcji.
Pożegnanie z klasą.
Powtórzenie
i utrwalenie
wiadomości
zdobytych na lekcji.
U: zapisują zadanie
domowe.
KONIEC LEKCJI