10 konspekt lekcji 2cid 10569 Nieznany (2)

background image

Poznań, dnia 10.05.2013

WŁASNOŚCI FUNKCJI LI CZBOWEJ.

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE II C

INFORMACJE WSTĘPNE

Nauczyciel:

Daria Grodzka

Szkoła:

Gimnazjum nr 6 im. Edwarda Raczyńskiego w Poznaniu

Klasa:

II c

Typ lekcji:

lekcja ćwiczeniowa

Czas:

45 min

Cele lekcji:

1. Cele ogólne i specyficzne:

rozwijanie zdolności logicznego rozumowania i argumentowania,

praktyczne stosowanie zdobytej wiedzy

2. Cele operacyjne:

Uczeń:

• wskazuje dla danej funkcji: argument, wartość, dziedzinę, zbiór wartości,
• sporządza tabelkę dla funkcji, określonej wzorem
• znajduje wzór funkcji na podstawie innego jej opisu
• rozwiązuje złożone zadania z zastosowaniem pojęcia funkcji
• sporządza wykres funkcji,
• oblicza miejsca zerowe funkcji,
• określa czy funkcja jest malejąca, rosnąca czy stała.

Cele wychowawcze:

a. pobudzanie spostrzegawczości;
b. kształtowanie aktywności;
c. kształtowanie postawy precyzji i dokładności;

Metody pracy na lekcji:

objaśnienie materiału,

background image

notowanie treści podstawowych,

rozwiązywanie zadań ćwiczeniowych,

instrukcja.

Formy pracy na lekcji:

praca z całą klasą,

indywidualna praca uczniów pod kontrolą nauczyciela.


Środki dydaktyczne i pomoce:

tablica

podręcznik „Matematyka wokół nas” str. 180 – 188.


W konspekcie zostały zastosowane następujące skróty:

N – nauczyciel, U – uczeń, UU – uczniowie.

PRZEBIEG LEKCJI

Etap lekcji

Problemy, przykładowe pytania nauczyciela,
zadania do rozwiązania

Uwagi o
realizacji

Czynności

początkowe



Wprowadzenie







Część właściwa
lekcji


1. Czynności organizacyjne.

Sprawdzenie obecności.

2. Podanie tematu lekcji.

Temat: Własności funkcji liczbowej.

3. Przypomnienie:
Funkcją nazywamy takie przyporządkowanie, w

którym każdemu elementowi ze zbioru A
przyporządkowany został tylko jeden element ze zbioru
B.

Witam się

z klasą.


N: zapisuję

temat na tablicy.


N: przypominam

uczniom pojęcie
funkcji i pojęcia,
które ją opisują.









background image

Miejscem zerowym funkcji każdy argument „x”, dla
którego wartość funkcji „y” wynosi zero.

Podręcznik str. 181 zad. 4

Jakie znacie z ostatniej lekcji rodzaje funkcji?

Podręcznik str. 184 zad. 7

Zadanie. Do podanych funkcji sporządź ich wykres,
znajdź ich miejsca zerowe, określ czy są rosnące,
malejące czy stałe.

a) y=-2x+4
b) y=3x
c) y=2x+1
d) y=-x+3
e) y=3x-3







N: Zwracam
uwagę uczniom,

że aby
narysować

wykres funkcji
najpierw muszą
narysować

tabelkę.

Czynności
końcowe:

Podsumowanie

5. Podanie i objaśnienie pracy domowej:
Proszę o wykonanie przykładów, których nie zdążyłam

zrealizować na lekcji.

Pożegnanie z klasą.

Podsumowanie
zajęć. Praca
domowa.

KONIEC LEKCJI

