Marek Biesiada 5. 10. 2006
Konspekt lekcji historii
w klasie I B
Temat: Życie i wierzenia Izraelitów
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po lekcji uczeń:
rozumie i prawidłowo stosuje pojęcia: Biblia, Stary Testament, dekalog, Tora, monoteizm, judaizm, prorok, mesjasz,
zna działalność w omawianym zakresie Mojżesza,
rozumie znaczenie religii w życiu Żydów
lokalizuje Palestynę na mapie
zaznacza na taśmie chronologicznej ważne wydarzenia z dziejów Izraela
rozumie i prawidłowo stosuje pojęcia: Tora, szabat, naród wybrany
zna działalność w omawianym zakresie Abrahama, Dawida, Salomona
zna główne założenia judaizmu
charakteryzuje warunki geograficzne Palestyny i ich wpływ na życie ludzi
zaznacza na taśmie chronologicznej ważne wydarzenia z dziejów Izraela
Metody:
rozmowa nauczająca, elementy opowiadania
praca z źródłem (np. Biblia)
Środki dydaktyczne:
podręcznik,
mapa - „Bliski Wschód w starożytności,
Biblia (np. Biblia ilustrowana)
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
Temat: Życie i wierzenia Izraelitów
1. Położenie geograficzne Palestyny
2. Dzieje Żydów
3. Religia - judaizm
|
Uczniowie zapisują temat do zeszytu.
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 40. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 1. Położenie geograficzne Palestyny
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 40-41. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 2. Dzieje Żydów
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 41-43. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 3. Religia - judaizm a. charakter religii:
b. zasady judaizmu
c. życie religijne
|
Wyjaśnić pojęcia: Biblia, Stary Testament, dekalog, Tora, monoteizm, judaizm, prorok, mesjasz,
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
V. Zadanie pracy domowej
|
W zeszycie ćwiczeń (G. Wojciechowski, Historia 1, Skoroszyt gimnazjalisty, Poznań 2002, s. 7-10.) uczniowie mają wykonać Zadania 1,2/23. Z Podręcznika (G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002) wykonaj Zadanie 1/44 |
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |
1