Marek Biesiada
Konspekt lekcji historii
w klasie I D
Temat: Najstarsze dzieje człowieka
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po lekcji uczniowie:
rozumieją i właściwie posługuje się pojęciami: australopitek, Homo habilis, Homo erectus, Homo sapiens, paleolit, neolit, rewolucja neolityczna
rozumieją znaczenie rozpoczęcia przez człowieka uprawy i hodowli
rozumieją znaczenie przemian w okresie paleolitu
przedstawiają ewolucję człowieka do pojawienia się Homo sapiens
Metody:
rozmowa nauczająca,
praca w grupach,
Środki dydaktyczne:
Podręcznik: G. Wojciechowski, Historia I. Podręcznik do Gimnazjum, Poznań 2002, ss. 10-13.
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
Temat: Paleolit - starsza epoka kamienna
1. Hominidy
2. Paleolit - starsza epoka kamienia
3. Neolit - młodsza epoka kamienia
4. Epoka brązu
5. Epoka żelaza
6. Pradzieje ziem polskich
|
Uczniowie zapisują temat do zeszytu.
Uczniowie czytają tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002, s. 10. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 1. Hominidy
Uczniowie czytają tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002, s. 10. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 2. Paleolit - starsza epoka kamienia
Uczniowie czytają tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002, s. 10. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 3. Neolit - młodsza epoka kamienia
Uczniowie czytają tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002, s. 10. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 4. Epoka brązu - stop miedzi i cyny
Uczniowie czytają tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002, s. 10. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 5. Epoka żelaza
Uczniowie czytają tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002, s. 10. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 6. Pradzieje ziem polskich |
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
V. Zadanie pracy domowej
|
W zeszycie ćwiczeń (W. Zdziabek, Historia 1, Skoroszyt gimnazjalisty, Poznań 2002, s. 7-10.) uczniowie mają wykonać Zadania 3,4/14 i 2,3,6/15-16. Z Podręcznika (G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002) wykonaj Zadanie 3/25 |
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |
1