Konspekt lekcji historii w klasie 1 D Gimnazjum Temat Państwo faraonów Marek Biesiada 22 09 2006 doc


Marek Biesiada 22. 09. 2006

Konspekt lekcji historii

w klasie I D Gimnazjum

Temat: Państwo faraonów

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczniowie:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • Co oznacza słowo Mezopotamia?

    • Gdzie znajduje się Mezopotamia?

    • Jakie warunki naturalne występują w Mezopotamii?

    • Czy Sumerowie stworzyli jednolite państwo na obszarze Bliskiego Wschodu?

    • Jaka panowała forma rządów wśród Sumerów?

    • Jakie budowle wznosili Sumerowie?

    • Jakie osiągnięcia mieli Sumerowie?

    • Co to był Kodeks Hammurabiego?

    • Jakie przestępstwa były kary w Babilonie?

    • Jakie informacje są zawarte w Kodeksie Hammurabiego?

    • Od czego zależała kara w Babilonie?

    • Jaki charakter miała religia Mezopotamii?

    • Kto w Babilonie zajmował się nauką?

    • Jakie osiągnięcia naukowe mieli Babilończycy?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie.

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Państwo faraonów

    1. Położenie geograficzne starożytnego Egiptu.

    • Gdzie znajduje się Egipt?

    • Gdzie ukształtowało się życie Egiptu?

    • Jakie granice miał Egipt?

    2. Podział geograficzny Egiptu.

    • Jak był podzielony Egipt?

    • Jaki obszar wchodził w skład Egiptu Dolnego?

    • Jaki obszar wchodził w skład Egiptu Górnego?

    3. Znaczenie rzeki Nil.

    • Dlaczego rzeka Nil była ważna dla Egiptu?

    4. Ustrój państwa

    • Kto stał na czele państwa?

    • Jaką władzę miał faraon?

    • Co to jest władza despotyczna?

    5. Społeczeństwo Egiptu

      • Jak było podzielone społeczeństwo Egiptu?

      • Co to były nomy?

      • Kim byli nomarchowie?

      • Jakie obowiązki mieli urzędnicy?

      • Jakie były kary w Egipcie za nadużycia?

      • Na co szły podatki Egipcjan?

      • Jakie obowiązki mieli kapłani?

      • Jakie obowiązki mieli chłopi?

      • Skąd wywodzili się niewolnicy?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002, s. 35.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    1. Położenie geograficzne starożytnego Egiptu.

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002, s. 35.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    2. Egipt dzielił się na królestwa:

    • Dolny

    • Górny

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002, s. 35.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    3. Znaczenie rzeki Nil

    • umożliwiała uprawę ziemi

    • daje pożywienie (ryby, ptactwo wodne)

    • umożliwia transport wodny

    • dostarcza materiału do pisania

    • dostarcza materiał budowlany (z trawy rzecznej i mułu rzecznego wykonuje się cegły)

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002, s. 35.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    4. Ustrój państwa

    • na czele państwa stał faraon - monarcha despotyczny i żyjący bóg

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002, s. 36.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Uczniowie przerysowują do zeszytu piramidę (s. 36), będąca strukturą społeczną Egiptu

    5. Społeczeństwo Egiptu

    • faraon

    • kapłani

    • urzędnicy

    • chłopi

    • niewolnicy

    Zwrócić uwagę na położenie kontynentalne oraz na granice Egiptu

    Nauczyciel zwraca uwagę uczniom, ze Egipt chroniony przez granice naturalne nie był tak zagrożony przez najazdy jak Mezopotamia, ale sprawiły, że ich kultura powstała w całkowitej izolacji. Sami nic nie korzystali z dorobku ludów zamieszkujących Mezopotamię, a także sami nie przekazywali swoich osiągnięć innym ludom.

    Co to jest władza despotyczna?

    Zwrócić uwagę na datę powstania Egiptu

    Zwrócić uwagę na potęgę Egiptu, która wyrażała się budowaniem piramid

    1. Rekapitulacja pierwotna:

    • Gdzie znajduje się Egipt?

    • Gdzie ukształtowało się życie Egiptu?

    • Jakie granice miał Egipt?

    • Jak był podzielony Egipt?

    • Jaki obszar wchodził w skład Egiptu Dolnego?

    • Jaki obszar wchodził w skład Egiptu Górnego?

    • Dlaczego rzeka Nil była ważna dla Egiptu?

    • Kto stał na czele państwa?

    • Jaką władzę miał faraon?

    • Co to jest władza despotyczna?

    • Jak było podzielone społeczeństwo Egiptu?

    • Co to były nomy?

    • Kim byli nomarchowie?

    • Jakie obowiązki mieli urzędnicy?

    • Jakie były kary w Egipcie za nadużycia?

    • Na co szły podatki Egipcjan?

    • Jakie obowiązki mieli kapłani?

    • Jakie obowiązki mieli chłopi?

    • Skąd wywodzili się niewolnicy?

    V. Zadanie pracy domowej

    W zeszycie ćwiczeń (G. Wojciechowski, Historia 1, Skoroszyt gimnazjalisty, Poznań 2002, s. 7-10.) uczniowie mają wykonać Zadania 1/19-20. Z Podręcznika (G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002) wykonaj Zadanie 1/39

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

    3


