Marek Biesiada 12. 10. 2006
Konspekt lekcji historii
w klasie I B
Temat: Starożytny Wschód - powtórzenie wiadomości
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po lekcji uczeń:
rozumie i prawidłowo stosuje pojęcia: hieroglify, pismo klinowe, pismo alfabetyczne
rozumie znaczenie pisma jako metody
komunikacji międzyludzkiej
rozumie znaczenie pisma dla państwa (podatki, prawo)
rozumie znaczenie alfabetu
rozpoznaje poznane rodzaje pisma
wyjaśnia jaką rolę odgrywało pismo w ówczesnych cywilizacjach
twórczo wykorzystuje posiadane źródła informacji
samodzielnie poszukuje informacji
Metody:
rozmowa nauczająca
praca wg projektu (opracowany przez nauczyciela)
Środki dydaktyczne:
podręcznik, skoroszyt
gimnazjalisty
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
Temat: Starożytny Wschód - powtórzenie wiadomości
I. Czas w dziejach 1. Sposoby mierzenia czasu w historii (Oś czasu z podziałem na naszą erę i przed naszą erą)
2. Określenie wieku
3. Epoki historyczne
II. Mezopotamia 1. Warunki naturalne Mezopotamii
2. Sumerowie
3. Osiągnięcia Sumerów
4. Kodeks Hammurabiego
5. Religia Babilończyków
6. Osiągnięcia Babilończyków
III. Egipt 1. Położenie geograficzne starożytnego Egiptu.
2. Podział geograficzny Egiptu.
3. Znaczenie rzeki Nil.
4. Ustrój państwa
5. Społeczeństwo Egiptu
6. Religia
7. Osiągnięcia naukowe Egipcjan
8. Sztuka egipska
9. Pismo egipskie
IV. Izrael 1. Położenie geograficzne Palestyny
2. Dzieje Żydów
3. Religia - judaizm
V. Fenicja 1. Położenie geograficzne Fenicji
2. Handel fenicki
3. Fenicka flota morska
4. Pismo alfabetyczne
VI. Indie i Chiny 1. Położenie geograficzne Indii i Chin
2. Wierzenia religijne
3. Osiągnięcia naukowe Indii i Chin
|
Uczniowie zapisują temat do zeszytu.
Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. I. Czas w dziejach 1. Sposoby mierzenia czasu w historii (Oś czasu z podziałem na naszą erę i przed naszą erą)
Nauczyciel rozdaje karteczki z zadaniami i rozwiązują zadania. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. 2. Określenie wieku Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. 3. Epoki historyczne
Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. II. Mezopotamia 1. Warunki naturalne Mezopotamii
Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. 2. Sumerowie
Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. 3. Osiągnięcia Sumerów
Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. 4. Kodeks Hammurabiego
Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. 5. Religia Babilończyków
Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. 6. Osiągnięcia Babilończyków
Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. III. Egipt 1. Położenie geograficzne starożytnego Egiptu
Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. 2. Podział geograficzny Egiptu.
Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. 3. Znaczenie rzeki Nil.
Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. 4. Ustrój państwa
Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. 5. Społeczeństwo Egiptu
Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. 6. Religia
Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. 7. Osiągnięcia naukowe Egipcjan
Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. 8. Sztuka egipska
Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. 9. Pismo egipskie
Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. IV. Izrael 1. Położenie geograficzne Palestyny
Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. 2. Dzieje Żydów
Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. 3. Religia - judaizm
Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. V. Fenicja 1. Położenie geograficzne Fenicji
Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. 2. Handel fenicki
Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. 3. Fenicka flota morska
Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. 4. Pismo alfabetyczne
Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. VI. Indie i Chiny 1. Położenie geograficzne Indii i Chin
Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. 2. Wierzenia religijne
Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. 3. Osiągnięcia naukowe Indii i Chin |
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
V. Zadanie pracy domowej
|
|
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |
1