Konspekt lekcji historii w klasie 1 B Temat Osiągnięcia cywilizacyjne Fenicjan, ludów Indii i Chin Marek Biesiada 12 10 2006


Marek Biesiada 09. 10. 2006

Konspekt lekcji historii

w klasie I B

Temat: Osiągnięcia cywilizacyjne Fenicjan, ludów Indii i Chin

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczniowie:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • Gdzie znajduje się Palestyna?

    • Jakie były dzieje Narodu Wybranego (Żydów)?

    • Kiedy narodził się judaizm?

    • Jaki był charakter judaizmu?

    • Komu objawił się Bóg na Górze Synaj?

    • Komu i gdzie Bóg dał Dekalog (10 Przykazań Bożych)?

    • Według jakich Przykazań postępowali i postępują Żydzi?

    • Jaka księga jest źródłem wiary Żydów?

    • Gdzie spisane są prawa Żydów?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Osiągnięcia cywilizacyjne Fenicjan, ludów Indii i Chin

    I. Fenicja

    1. Położenie geograficzne Fenicji

    • Jakie tereny zamieszkiwali Fenicjanie?

    2. Handel fenicki

    • Jakimi towarami handlowali Fenicjanie?

    3. Fenicka flota morska

    • Co umożliwiała Fenicjanom flota morska?

    4. Pismo alfabetyczne

    • Jakie było najważniejsze osiągnięcie Fenicjan?

    • Dlaczego pismo fenickie stało się najważniejszym osiągnięciem Fenicjan?

    II. Indie i Chiny

    1. Położenie geograficzne Indii i Chin

    • Kiedy i nad jakimi rzekami powstawały pierwsze cywilizacje Dalekiego Wschodu?

    2. Wierzenia religijne

    • Jak doszło do powstania hinduizmu?

    • Co to były „Wedy”?

    • Kim byli Ariowie?

    • Dlaczego społeczeństwo dzieliło się na „kasty”?

    • Kim byli bramini?

    • Jaką nauką głosił Budda?

    • Jaką naukę głosił Konfucjusz?

    3. Osiągnięcia naukowe Indii i Chin

    • Jakie wynalazki Indii i Chin spowodowały postęp cywilizacyjny?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 45. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    I. Fenicja

    1. Położenie geograficzne Fenicji

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 45. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    2. Handel fenicki

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 46. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    3. Fenicka flota morska - dzięki niej:

    • prowadzili handel od wschodnich wybrzeży Morza Śródziemnego

    • zakładali kolonie (np. Kartagina)

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 46-47. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    4. Pismo alfabetyczne

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 48. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    II. Indie i Chiny

    1. Położenie geograficzne Indii i Chin

    • Doliny rzek Indus i Żółta Rzeka

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 49-50. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    2. Wierzenia religijne

    • hinduizm - 1500 r. p.n.e.

    • buddyzm - Siddharta Gautama (Budda), ok. 560-480 r. p.n.e.

    • konfucjanizm - Konfucjusz, 551-479 r. p.n.e.

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 50. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    3. Osiągnięcia naukowe Indii i Chin

    Wyjaśnić pojęcia:

    hinduizm, buddyzm, kasta, księgi Wedy

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Jakie tereny zamieszkiwali Fenicjanie?

    • Jakimi towarami handlowali Fenicjanie?

    • Co umożliwiała Fenicjanom flota morska?

    • Jakie było najważniejsze osiągnięcie Fenicjan?

    • Dlaczego pismo fenickie stało się najważniejszym osiągnięciem Fenicjan?

    • Kiedy i nad jakimi rzekami powstawały pierwsze cywilizacje Dalekiego Wschodu?

    • Jak doszło do powstania hinduizmu?

    • Co to były „Wedy”?

    • Kim byli Ariowie?

    • Dlaczego społeczeństwo dzieliło się na „kasty”?

    • Kim byli bramini?

    • Jaką nauką głosił Budda?

    • Jaką naukę głosił Konfucjusz?

    • Jakie wynalazki Indii i Chin spowodowały postęp cywilizacyjny?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    W zeszycie ćwiczeń (G. Wojciechowski, Historia 1, Skoroszyt gimnazjalisty, Poznań 2002, s. 7-10.) uczniowie mają wykonać Zadania 2,4,5/25-26; Zadania 1,2/27. Z Podręcznika (G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002) wykonaj Zadanie 1/51

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

    1


