KONSPEKT LEKCJI BIOLOGII W KLASIE IB
HASŁO PROGAMOWE: Świat zwierząt - bezkręgowce.
TEMAT: Gąbki i parzydełkowce.
CELE
Ogólny: Wykazanie związku budowy z trybem życia gąbek i parzydełkowców.
Szczegółowe:
Wyjaśnia co to są gąbki;
Analizuje budowę gąbek;
Podaje miejsce występowania gąbek i parzydełkowców;
Rozumie pojęcia polip i meduza;
Rozpoznaje formę polipa i meduzy;
Wyjaśnia mechanizm działania parzydełek;
Analizuje i porównuje budowę parzydełkowców;
FORMY: zbiorowa, grupowa, indywidualna
METODY: praca z tekstem, praca w grupach według instrukcji.
SRODKI DYDAKTYCZNE: podręcznik, arkusze papieru, pisaki, schematy rozmnażania się chełbi.
TOK LEKCJI
Faza wstępna
Sprawy organizacyjno - porządkowe.
Sprawdzenie pracy domowej.
Wprowadzenie terminu bezkręgowce.
Podanie tematu lekcji.
Faza realizacyjna
Podział klasy na grupy.
Przydzielenie zadań poszczególnym grupom.
Rozdanie instrukcji.
Praca uczniów w grupach według załączonej instrukcji.
Prezentacja poszczególnych grup.
Faza podsumowująca
Nauczyciel zadaje pytania dotyczące tematu lekcji.
Zadanie pracy domowej (zadanie 1,2,3,4 str. 59 zeszyt ćw. ; dla chętnych zadnie 4/115 podręcznik).
Instrukcja I.
Wykonaj mapę pojęciową z hasłem głównym: GĄBKI, uwzględnij przy tym:
Kształt i budowę gąbek.
Odżywianie.
Rolę w przyrodzie i gospodarce człowieka.
Gąbki jako bioindykatory.
Instrukcja 2.
Wykonajcie schematyczne rysunki polipa i meduzy i opiszcie je, wykorzystując terminy:
- jama chłonąca-trawiąca
- otwór gębowy
- ektoderma, mezoglea, endoderma
- czułki
Instrukcja 3.
Wykonaj wykres dla parzydełkowców uwzględniając:
Formę życia.
Środowisko życia.
Kształt ciała.
Umiejscowienie otworu gębowego.
Instrukcja 4.
Zaprojektuj tabelę, w której porównasz warstwy budujące ciało parzydełkowców.
(umiejscowienie warstwy, występowanie komórek, rodzaje komórek występujące w poszczególnych warstwach i ich rolę).
Instrukcja 5.
Przygotuj się do krótkiego omówienia sposobu odżywiania się parzydełkowców. Zwróć uwagę na pozyskiwanie ofiar oraz sposób trawienia.