Konspekt lekcji biologii
Kl1a
Temat Lekcji: Badanie właściwości rożnych substancji
Podręcznik: Puls Życia
Cele lekcji:
Operacyjne:
a) uczeń wie: - co to jest oddychanie tlenowe i beztlenowe oraz poda różnic.e
b) uczeń umie: -opisać proces fermentacji oddychania wewnątrzkomórkowego , wymienić produkty oddychania tlenowego.
Metoda nauczania: praktyczna – ćwiczenia uczniowskie
Słowna- praca z podręcznikiem
Środki dydaktyczne: -podręcznika, zeszyt ćwiczeń
Przebieg lekcji:
Części lekcji | Czynności nauczyciela | Czynności ucznia |
---|
-organizacyjna | Przywitanie klasy Sprawdzenie lity obecności |
Zajęcie swoich miejsc przez uczniów |
---|---|---|
-realizacyjna | Przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji(ocena wiedzy uczniów) Podanie tematu lekcji (temat lekcji zapisuje dyżurny na tablicy) Nauczyciel omawia proces oddychania(wyjaśnia na czym polega oraz gdzie zachodzi). Nauczyciel dzieli proces oddychania na oddychanie tlenowe oraz beztlenowe. W oddychaniu tlenowym zwraca uwagę na to że oddychanie tlenowe może zachodzić również cała powierzchnia ciała(co uczniowie zapisują do zeszytu). W Oddychaniu beztlenowym Nauczyciel opowiada o procesie fermentacji. Na Koniec Nauczyciel prosi uczniów aby w zeszytach porównali procesy oddychania tlenowego i beztlenowego(wypisali w postaci tabelki) |
Uczniowie odpowiadają na pytania na nauczyciela. Uczniowie zapisuje temat lekcji w zeszytach do przedmiotu Uczniowie uważnie się przysłuchują Uczniowie pracują samodzielnie z podręcznikiem i zapisują w zeszytach |
Podsumowująca | Nauczyciel każe uczniom wykonać ćwiczenia w zeszycie ćwiczę do tematu | Uczniowie wykonują polecenia nauczyciela. |