Konspekt lekcji biologii
Kl1a
Temat Lekcji: sposoby odżywiania się organizmów
Podręcznik: Puls Życia
Cele lekcji:
Operacyjne:
a) uczeń wie: - co jest proces fotosyntezy co to jest trawienie pokarmu (zewnętrzne i wewnętrzne ).
b) uczeń umie: -podzielić organizmy ze względu na sposób odżywiania oraz opisać te sposoby , potrafić wyjaśnić na czym polega samożywność organizmów.
Metoda nauczania: praktyczna – ćwiczenia uczniowskie
Słowna- praca z podręcznikiem
Środki dydaktyczne: -podręcznika, zeszyt ćwiczeń
Przebieg lekcji:
Części lekcji | Czynności nauczyciela | Czynności ucznia |
---|
-organizacyjna | Przywitanie klasy Sprawdzenie lity obecności |
Zajęcie swoich miejsc przez uczniów |
---|---|---|
-realizacyjna | Przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji(ocena wiedzy uczniów) Podanie tematu lekcji (temat lekcji zapisuje dyżurny na tablicy) Nauczyciel mówi o różnicy w odżywianiu się organizmów o trawieniu jak i o procesie fotosyntezy. Nauczyciel wykonuje tabele w której umieszcza podział organizmów na autotrofy (samożywne) i heterotrofy ( cudzożywne) Do kolumny heterotrofów wpisywane są zwierzęta roślinożerne , mięsożerne( drapieżnicy oraz padlinożercy) i wszystko żerne. Oraz odmienną grupę jaka są pasożyty .Przy każdym rodzaju następuje opis zwierząt charakterystyka oraz sposoby zdobywania pokarmu. Następnej kolumnie Są autotrofy. Nauczyciel zapisuje pod nazwą rośliny oraz podkreśla fakt ze należą do tej grupy niektóre protesty i nieliczne bakterie. |
Uczniowie odpowiadają na pytania na nauczyciela. Uczniowie zapisuje temat lekcji w zeszytach do przedmiotu Uczniowie uważnie się przysłuchują Uczniowie przerysowują tabelkę do zeszytu. Uczniowie zapisują i rysują. |
Podsumowująca | Nauczyciel prosi chętnego ucznia o podsumowanie lekcji za co jest nagroda w postaci oceny za aktywność | Uczniowie się zgłaszają |