Konspekt lekcji biologii
Kl2c
Temat Lekcji: Badanie właściwości rożnych substancji
Podręcznik: Puls Życia
Cele lekcji:
Operacyjne:
a) uczeń wie: - co jest budulcem szkieletu człowieka, z jakich elementów składa się budowa kości, potrafi opisać substancje budujące kość
b) uczeń umie: -pokazać na planszach rodzaje kości człowieka, opisać znaczenie soli mineralnych i substancji białkowej w budowie kości
Metoda nauczania: praktyczna – ćwiczenia uczniowskie
Słowna- praca z podręcznikiem
Środki dydaktyczne: -podręcznika, zeszyt ćwiczeń
Przebieg lekcji:
Części lekcji | Czynności nauczyciela | Czynności ucznia |
---|
-organizacyjna | Przywitanie klasy Sprawdzenie lity obecności |
Zajęcie swoich miejsc przez uczniów |
---|---|---|
-realizacyjna | Przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji(ocena wiedzy uczniów) Podanie tematu lekcji (temat lekcji zapisuje dyżurny na tablicy) Nauczyciel opisuje budowę chemiczna kości. Opisuje poszczególne substancje budujące kość ich właściwości i co może spowodować ich brak. Mówi o zmianach budowy z wiekiem człowieka. Nauczyciel prosi uczniów, aby wykonali w domu doświadczenie” umieście kość w słoiczku z octem i po kilku dniach wyjmijcie ja” Nauczyciel rysuje na tablicy schematyczny przykład budowy kości Nauczyciel każe zapisać w zeszytach rodzaje kości oraz narysować do każdego rodzaju po przykładzie kości |
Uczniowie odpowiadają na pytania na nauczyciela. Uczniowie zapisuje temat lekcji w zeszytach do przedmiotu Uczniowie uważnie się przysłuchują Uczniowie przerysowują budowę kości Uczniowie zapisują i rysują. |
Podsumowująca | Nauczyciel każe uczniom wykonać ćwiczenia w zeszycie ćwiczę do tematu Praca Domowa: Ćw., 1, 2 ze strony 42 w książce |
Uczniowie wykonują polecenia nauczyciela. |