Poznań, dnia 10.05.2013
Własności funkcji liczbowej.
Konspekt lekcji matematyki w klasie II c
informacje wstępne
Nauczyciel: Daria Grodzka
Szkoła: Gimnazjum nr 6 im. Edwarda Raczyńskiego w Poznaniu
Klasa: II c
Typ lekcji: lekcja ćwiczeniowa
Czas: 45 min
Cele lekcji:
Cele ogólne i specyficzne:
rozwijanie zdolności logicznego rozumowania i argumentowania,
praktyczne stosowanie zdobytej wiedzy
Cele operacyjne:
Uczeń:
wskazuje dla danej funkcji: argument, wartość, dziedzinę, zbiór wartości,
sporządza tabelkę dla funkcji, określonej wzorem
znajduje wzór funkcji na podstawie innego jej opisu
rozwiązuje złożone zadania z zastosowaniem pojęcia funkcji
sporządza wykres funkcji,
oblicza miejsca zerowe funkcji,
określa czy funkcja jest malejąca, rosnąca czy stała.
Cele wychowawcze:
pobudzanie spostrzegawczości;
kształtowanie aktywności;
kształtowanie postawy precyzji i dokładności;
Metody pracy na lekcji:
objaśnienie materiału,
notowanie treści podstawowych,
rozwiązywanie zadań ćwiczeniowych,
instrukcja.
Formy pracy na lekcji:
praca z całą klasą,
indywidualna praca uczniów pod kontrolą nauczyciela.
Środki dydaktyczne i pomoce:
tablica
podręcznik „Matematyka wokół nas” str. 180 – 188.
W konspekcie zostały zastosowane następujące skróty:
N – nauczyciel, U – uczeń, UU – uczniowie.
PRZEBIEG LEKCJI
Etap lekcji | Problemy, przykładowe pytania nauczyciela, zadania do rozwiązania | Uwagi o realizacji |
---|---|---|
Czynności początkowe Wprowadzenie Część właściwa lekcji |
1. Czynności organizacyjne. Sprawdzenie obecności. 2. Podanie tematu lekcji. Temat: Własności funkcji liczbowej. 3. Przypomnienie: Miejscem zerowym funkcji każdy argument „x”, dla którego wartość funkcji „y” wynosi zero. Podręcznik str. 181 zad. 4 Jakie znacie z ostatniej lekcji rodzaje funkcji? Podręcznik str. 184 zad. 7 Zadanie. Do podanych funkcji sporządź ich wykres, znajdź ich miejsca zerowe, określ czy są rosnące, malejące czy stałe.
|
Witam się N: zapisuję temat na tablicy. N: przypominam uczniom pojęcie funkcji i pojęcia, które ją opisują. N: Zwracam uwagę uczniom, że aby narysować wykres funkcji najpierw muszą narysować tabelkę. |
Czynności końcowe: Podsumowanie |
5. Podanie i objaśnienie pracy domowej: Proszę o wykonanie przykładów, których nie zdążyłam zrealizować na lekcji. Pożegnanie z klasą. |
Podsumowanie zajęć. Praca domowa. |
KONIEC LEKCJI