KONSPEKT LEKCJI: 18-19
DATA: 02.10.2007
DYSCYPLINA: SIATKÓWKA
TEMAT: Nauczanie zagrywki tenisowej rotacyjnej, doskonalenie odbić sposobem górnym i dolnym oburącz.
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
Ilość uczestników: 15
Klasa/ Płeć: IIF / K
Czas trwania zajęć: 90min.
Przybory: piłki do siatkówki
CELE GŁÓWNE LEKCJI :
1.Umiejętności: uczeń potrafi wykonać zagrywkę tenisową rotacyjną oraz doskonali odbicia sposobem górnym i dolnym oburącz
2.Wiadomości. : jak poprawnie wykonać zagrywkę tenisową rotacyjną
3.Sprawność motoryczna. : koordynacja, siła mm. RR
4.Akcent wychowawczy: zdyscyplinowanie, współpraca w trójkach
Imię i nazwisko prowadzącego: Łukasz Biliński
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe |
Dozow. |
Uwagi organizacyjno-metodyczne |
1.Część organizacyjna |
1.Zbiórka 2.Powitanie 3.Sprawdzenie liczby ćwiczących. |
2 min. |
- w dwuszeregu wzdłuż linii bocznej - nie ćwiczący siadają na ławce - kontrola obuwia i ubioru |
2.Nastawienie do aktywnego udziału w lekcji |
1.Podanie tematu. 2.Motywacja do aktywnego udziału w lekcji. |
1 min. |
|
3.Rozgrzewka, psychomotoryka i profilaktyka |
Ćw. Kształtujące z piłkami.
Zadanie samodzielne: wykorzystać piłkę w dowolny sposób kształtując równowagę. |
2 min.
18 min.
|
- kolana wysoko pod klatkę
- w rozsypce na przeciwko nauczyciela
|
4.Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności |
Pokaz i objaśnienie techniki wykonania zagrywki tenisowej rotacyjnej. Nauka zagrywki tenisowej rotacyjnej. 1.Nauka prawidłowego ruchu ręki. Ćwiczący wykonują " prawidłową " zagrywkę bez piłki, a prowadzący poprawia błędy. ( Markowanie zagrywki ).
2.Ćwiczący wykonuje podrzut piłki w górę przed sobą, ręką zagrywającą wykonuje zamach, a następnie podtrzymuje piłkę w najwyższym punkcie. Ręka przeciwna zagrywającej podtrzymuje piłkę od dołu, ręka zagrywająca ułożona jest na piłce tak jak podczas uderzenia.
3. Ćwiczący wykonuje najpierw przytrzymanie piłki, a następnym razem uderza piłkę tak aby nadać jej rotację doparkietową. Ćwiczenie wykonujemy raz lewą raz prawą ręką. Doskonalenie odbić piłki sposobem górnym i dolnym w trójkach. I. Ćwiczący ustawieni w trójkącie równobocznym. Piłka odbijana jest sposobem górnym po obwodzie trójkąta. Po każdym odbiciu ćwiczący wykonują : przysiad, następnym razem leżenie tyłem. II. Ćwiczący 1 podaję piłkę sposobem górnym do ćwiczącego 2, ten podaje ją również sposobem górnym w tył do ćwiczącego 3. W momencie podania piłki przez ćwiczącego 1, do ćwiczącego 2 następuje zmiana miejsca, podobna następuje pomiędzy 3 a 1. III. Piłkę podaje 1 do 2 ten sposobem dolnym oddaje z powrotem do 1. Ćwiczący 1 podaje sposobem górnym do 3 i w tym momencie następuje zmiana miejsc między 1 i 2. Ćwiczący 3 podaje piłkę sposobem górnym do 1, ten oddaje ją sposobem dolnym, a 3 podaje sposobem górnym do 2. Zmiana miejsc następuje pomiędzy 3 i 1. |
2 min.
15 min.
45 min.
|
- ustawienie w szachownicy przed prowadzącym
Ustawienie twarzą do ściany ( 5 m), każdy z piłką
Ustawienie j w.
|
5.Uspokojenie organizmu |
1. „Minutka”- uczniowie leżą na parkiecie i odliczają czas 60 sekund po czym wstają. |
1 min. |
Ustawienie w rozsypce, rozpoczęcie zabawy na sygnał nauczyciela |
6.Część organizacyjno-porządkowa |
1.Zbiórka i sprawdzenie stanu liczebnego. 2.Omówienie lekcji, zwrócenie uwagi na błędy. 3.Pochwała uczniów najlepiej wykonujących ćwiczenie. |
2 min. |
- w szeregu na linii bocznej boiska |
7.Nastawienie do aktywności ruchowe |
1. Zachęcenie uczniów do samodzielnych ćwiczeń w czasie wolnym. |
1 min. |
|