siatkówka, 39,40-S-Nauczanie zbicia plasowanego i kiwnięcia, doskonalenie poruszania się w bloku, KONSPEKT LEKCJI: 15


KONSPEKT LEKCJI: 39-40

DATA: 10.10.2007

DYSCYPLINA: SIATKÓWKA

TEMAT: Nauczanie zbicia plasowanego i kiwnięcia, doskonalenie poruszania się w bloku.

Miejsce zajęć: sala gimnastyczna

Ilość uczestników: 15

Klasa/ Płeć: IID / K

Czas trwania zajęć: 90min.

Przybory: piłki do siatkówki, piłki tenisowe

CELE GŁÓWNE LEKCJI :

1.Umiejętności: nauczanie zbicia plasowanego i kiwnięcia oraz doskonalenie poruszania się w bloku

2.Wiadomości. : jak poprawnie wykonać zbicie plasowane i kiwnięcie

3.Sprawność motoryczna. : koordynacja, zwinność, gibkość.

4.Akcent wychowawczy: współdziałanie, współpraca na boisku.

Imię i nazwisko prowadzącego: Łukasz Biliński


Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Dozow.

Uwagi organizacyjno-metodyczne

1.Część organizacyjna

1.Zbiórka

2.Powitanie

3.Sprawdzenie liczby ćwiczących.

2 min.

- w dwuszeregu wzdłuż linii bocznej

- nie ćwiczący siadają na ławce

- kontrola obuwia i ubioru

2.Nastawienie do aktywnego udziału w lekcji

1.Podanie tematu.

2.Motywacja do aktywnego udziału w lekcji.

2 min.

3.Rozgrzewka, psychomotoryka i profilaktyka

1.Ćwiczenia kształtujące z piłką, ćwiczący ustawieni szeregu na linii bocznej boiska i wykonują:

- kozłowanie piłki PR na drugą stronę

- j.w. powrót kozłując piłkę LR

- toczenie piłki PR na drugą stronę

- j.w. tylko powrót tocząc piłkę LR

- podrzut piłki oburącz w górę i krążenia oburącz RR w przód, następnie chwyt piłki na drugą stronę

- j.w. z tym, że powrót krążenia RR w tył

- podrzut piłki oburącz w górę i chwyt piłki w przysiadzie nad głową na drugą stronę

- j.w. powrót, podrzut piłki oburącz w górę wykonujemy klaśnięcia rękami i chwyt piłki

- j.w. podrzut piłki oburącz w górę, następnie obrót o 360 Ⴐi chwyt piłki

2. Ćwiczący ustawieni w rozsypce, każdy z piłką i wykonują następujące ćwiczenia:

- krążenia piłką wokół kolan, bioder

- krążenia tułowia

- w pozycji stojącej skłony T w przód z piłką trzymaną w rękach

- w leżeniu tyłem piłka znajduje się między NN( kostkami ) wykonujemy leżenie przewrotne przekazując piłkę z NN do RR

- w leżeniu przodem piłka trzymana w RR na sygnał nauczyciela wykonujemy jednoczesny wznos RR i NN w górę

- 10 podskoków przez piłkę, która znajduje się na podłożu. Podskoki wykonujemy z boku piłki z jednej strony na drugą

25 min.

-jedna piłka na osobę

Ćwiczenie to wykonujemy w truchcie

4.Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności

Doskonalenie poruszania się w bloku.

Ćwiczący ustawieni na linii pola zagrywki w rzędzie. Wykonują bieg przodem do siatki, następnie przy siatce poruszają się krokiem odstawno-dostawnym i co trzeci krok wykonują pojedynczy blok( wykonują trzy bloki pojedyncze ). Powrót bieg tyłem do linii pola zagrywki.

Pokaz i objaśnienie nowego elementu.

1. Z postawy wysokiej krok rozpoczynamy prawą nogą, następnie dołączamy lewą i z półprzysiadu wykonujemy wyskok w górę, z odchyleniem tułowia. Oba ramiona są w górze, ćwiczący spogląda na pięty nóg przez prawe ramię, a następnym razem przez lewe ramię.

2. Wyskok z jednego kroku jak wyżej, ręką atakującą wykonujemy zamach, ręka przeciwna wyprostowana przed sobą. W najwyższym punkcie wzlotu następuje klaśnięcie w lewą dłoń.

3. Wykonanie pełnego dojścia z 3 kroków i dynamiczny rzut piłką tenisową przez siatkę możliwie jak najbliżej linii pola ataku.

4. Zbicie piłki plasowane przez siatkę zawieszoną na wysokości głowy ćwiczących.

5. Z dojścia z jednego kroku indywidualny atak w formie kiwnięcia z własnego podrzutu.

6. Gra szkolna pełnymi szóstkami.

10 min.

.

5 min.

5 min.

5 min.

5 min.

5 min.

19 min.

Ćwiczenie to powtarzamy 3 razy.

- ustawienie w szachownicy, bez piłek

- leworęczni zaczynają krok od lewej nogi,

- zwracamy uwagę na to żeby odbicie wykonane zostało przez pięty, z jak najszybszym przeniesieniem masy ciała z pięt na śródstopie i palce.

- ustawienie w dwójkach po przeciwnych stronach siatki w odległości ok. 3m, bez piłek,

5.Uspokojenie organizmu

1. „Minutka”- uczniowie leżą na parkiecie i odliczają czas 60 sekund po czym wstają.

2 min.

Ustawienie w rozsypce, rozpoczęcie

zabawy na sygnał nauczyciela

6.Część organizacyjno-porządkowa

1.Zbiórka i sprawdzenie stanu liczebnego.

2.Omówienie lekcji, zwrócenie uwagi na błędy.

3.Pochwała uczniów najlepiej wykonujących ćwiczenie.

3 min.

- w szeregu na linii bocznej boiska

7.Nastawienie do aktywności ruchowej w czasie wolnym

1. Zachęcenie uczniów do samodzielnych ćwiczeń w czasie wolnym.

2 min.


