Konspekt lekcji :19
Data: 25.09.2001
Temat: Doskonalenie rzutów w elementach rywalizacji.
Dyscyplina: koszykówka
Klasa/płeć: VI
Ilość uczniów: 15
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Czas:45min
Przybory: pachołki, piłki
Cele główne:
1.Umiejętności: uczeń potrafi wykonać rzuty w różnych formach
2.Motoryka: zwinność, koordynacja, siła
3.Wiadomości: błąd kroków w koszykówce
4.Akcenty wychowawcze: współzawodnictwo
Imię i nazwisko prowadzącego: Zbigniew Łacisz
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe |
Dozow. |
Uwagi organ.-metod |
1.Zorganizowanie grupy
|
1. Zbiórka w dwuszeregu 2. Sprawdzenie obecności 3. Sprawdzenie ubioru sportowego |
2'
|
Odkładamy biżuterię i zegraki |
2.Motywacja zajęć
|
1. Zapoznanie uczniów z tematem zajęć 2. omówienie celów lekcji |
2'
|
|
3.Rozgrzewka psychomotoryka profilaktyka |
1.Zabawa ożywiająca "Berek w parach" 2.ćw.kształtujące ćw. RR -podania sprzed kl. piersiowej ćw.T.pł.strz.w przód -podania -poprzez skłon ™ w przód -między nogami. ćw.NN -próba podania nogami do rąk partnera ćw.T.pł.czołowa -jeden z partnerów wykonuje skłony boczne T ,a drugi w tym czasie wykonuje krążenie piłką dookoła T. ćw.RR i NN -podpór przodem -toczenie piłki do partnera ćw.T.pł.strz.w tył -leżenie przodem -podania poprzez skłon T w tył. ćw.mm.brzucha -jeden z partnerów leży tyłem i po przez skłon T w przód podaje do stojącego partnera ,a ten z powrotem oddaje piłkę koledze . ćw.T.pł.złożona -tyłem do siebie -podania po przez skręt tłowia w prawo i w lewo. ćw.równoważne -siad prosty naprzeciwko siebie piłka między stopami -unoszenie piłki po przez siad równoważny. Podskoki -20 podskoków co 3 kuczny.
|
X10 X8 X4 X8
X8 X8 X8
X10 X4
X20
|
ust.w parach
w rozsypce,tak aby każdy miał dużo miejsca
|
4.Kształotowanie sprawności i doskonalenie umiejętności |
1.Ustawienie w dwójkach za linią rzutów osobistych. 1-ka rzuca, gdy trafi -rzuca nadal, gdy nie trafi zbiera piłkę dwójka wraca na linię rzutów osobistych i rzuca. Gra toczy się do 10 pkt. 2.Ustawienie w dwójkach pod koszem każdy z piłką. Rzuty wykonywane są na zmianę. Rzut celny powoduje , że zawodnik oddala się od kosza o jeden krok. W przypadku niecelnego rzutu zawodnik pozostaje w miejscu . wygrywa zawodnik , który będzie stał dalej od kosza . 3.Kozłowanie w slalomie zakończone rzutem po kozłowaniu. Zawodnik, który nie trafi- rzuca do skutku. Po zakończeniu drużyny zmieniają się miejscami i slalomy wykonują ponownie. 4.To samo ćw. co w pkt.3 . Rzut wykonywany jest po zatrzymaniu na jedno lub dwa tempa. 5.Zawodnicy ustawieni w dwóch rzędach jak na rysunku . Pierwsi zawodnicy rzucają następnie zbierają piłkę i podają do drugiego zawodnika i przechodzą na koniec rzędu. Wygrywa drużyna , która w ciągu 1,5 min. wykona więcej celnych rzutów.
6.Gra właściwa -5x5 |
3min
3min
4min
4min
4min
7min |
ust. w tych samych dwójkach jak na rozgrzewce.
przegrana drużyna wykonuje 10 pompek |
5.Uspkojenie organizmu
|
1.Zabawa uspokajająca "bum"- uczniowie odliczają kolejno , a za każdą 3,liczbę podzielną przez 3 i liczbę zawierającą 3 np.13 mówimy bum . Zawodnik który się pomyli otrzymuje pkt. karny. |
2'
|
- ust.w siadzie skrzyżnym w lkole max.6 osób |
6.czynnosći org.wych |
1. sprzątanie sali 2. w dwu szeregu zbiórka 3. zwrócenie uwagi na błędy 4. pochwała U. |
2' |
|
7.Nastawienie do samodzielnej pracy |
1. zachęcenie uczniów do ćwiczenia samodzielnego rzutów , które uczniom sprawiają trudność w czasie wolnym |
1' |
|