Konspekt lekcji :20
Data: 26.09.2001
Temat: Nauka poruszania się w obronie.
Dyscyplina: Koszykówka
Klasa/płeć: IV
Ilość uczniów: 15
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Czas:45min
Przybory: pachołki, piłki
Cele główne:
1.Umiejętności: uczeń potrafi poruszać się w obronie
2.Motoryka: zwinność, koordynacja, siła
3.Wiadomości: dotyczące poruszania się w obronie
4.Akcenty wychowawcze: dokładność, samokontrola
Imię i nazwisko prowadzącego: Zbigniew Łacisz
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe |
Dozow. |
Uwagi organ.-metod |
1.Zorganizowanie grupy
|
1. Zbiórka w dwuszeregu 2. Sprawdzenie obecności 3. Sprawdzenie ubioru sportowego |
2'
|
Odkładamy biżuterię i zegraki |
2.Motywacja zajęć
|
1. Zapoznanie uczniów z tematem zajęć 2. omówienie celów lekcji |
2'
|
|
3.Rozgrzewka psychomotoryka profilaktyka |
1. Zabawa ożywiająca "Berek przyjaciel" 2. Ćw. kształtujące ćw. RR-p.w. postawa zasadnicza -przerzuty piłki z jednej ręki do drugiej ćw. T.pł.strz.w przód-p.w. postawa zasadnicza RR w przód - skłony T w przód ćw. NN -p.w. postawa zasadnicza RR w przód -przysiady ćw.T.pł.czołowa -p.w. rozklęk -skłony boczne ćw.RRiNN-p.w. postawa zasadnicza -przysiad "podrzut piłki , wyskok , chwyt piłki ćw.T.pł.strz. w tył -p.w.leżenie przodem RR w bok przetaczanie piłki pod kl. piersiową po przez skłon T w tył ćw.mm.brzucha -p.w. leżenie tyłem piłka między stopami -wznosy NN do pionu ćw.T.pł.złożona -p.w. postawa zasadnicza -krążenia T w prawo i w lewo ćw.równoważne-p.w. siad prosty piłka między stopami -po przez siad równoważny stoczenie piłki po nogach. Podskoki - dowolne przeskoki przez piłkę |
2'
X10 X8 X10 X10 X8 X8
X10 X10 X6
X10 |
ust. w rozsypce każdy z piłką
|
4.Kształotowanie sprawności i doskonalenie umiejętności |
1.Omówienie techniki postawy w obronie oraz poruszania się 2.Przyjęcie postawy z różnych pozycji : - z klęku - z siadu 3.Bieg na drugą stronę boiska na sygnał nauczyciela przyjęcie prawidłowej pozycji obrońcy. 4.W biegu na sygnał postawa- uczniowie wykonują klaśnięcie oburącz o podłogę i przyjmują postawę obronną. 5.Wykonanie jednego kroku odstawno-dostawnego w prawo następnie w lewo 6.Wykonanie ciągu kroków odstawno-dostawnych w prawo i w lewo. 7.Nauczyciel ustawiony jest twarzą do ćwiczących i pokazuje na palcach ilość kroków , które uczniowie mają wykonać. Jeżeli N pokazuje prawą ręką uczniowie poruszają się w prawo, jeżeli ręką lewą - w lewo. 8.Ustawienie jak wyżej uczniowie wykonują "stepowanie" na sygnał start na następny sygnał zatrzymanie w postawie obronnej 9.Poruszanie się krokiem odstawno-dostawnym do lini następnie poruszanie się tyłem do pachołka. 10.Gra właściwa. ( na połowie boiska)
|
1min 2min
2min
3min
2min 2min 3min
2min
2min
6min
|
-ustawienie w rozsypce twarzą do nauczyciela -korekcja błędów |
5.Uspkojenie organizmu
|
1. Zabawa uspokajająca "Trzymaj puść" na sygnał N trzymaj partnerzy muszą się puścić natomiast na sygnał puść muszą się złapać |
3'
|
-ust.w dójkach w siadie skrzyżnym |
6.czynnosći org.wych |
1. sprzątanie sali 2. w dwu szeregu zbiórka 3. zwrócenie uwagi na błędy 4. pochwała U. |
2' |
|
7.Nastawienie do samodzielnej pracy |
1. zachęcenie uczniów do gry w koszykówkę w czasie wolnym |
1' |
|