KONSPEKT LEKCJI: 25
DATA: 04.10.2007
DYSCYPLINA: KOSZYKÓWKA
TEMAT: Nauka rzutu po kozłowaniu.
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
Ilość uczestników: 16
Klasa/ Płeć: IB / M
Czas trwania zajęć: 45 min.
Przybory: piłki do koszykówki, szarfy.
CELE GŁÓWNE LEKCJI :
1.Umiejętności: opanowanie umiejętności rzutu po kozłowaniu, dwutakt.
2.Wiadomości. : z zakresu techniki wykonania rzutu po kozłowaniu, przepisów.
3.Sprawność motoryczna. : zwinność, orientacja, ruchomość obręczy barkowej.
4.Akcent wychowawczy: współpraca , systematyczność , rywalizacja.
Imię i nazwisko prowadzącego: Łukasz Biliński
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe |
Dozow. |
Uwagi organizacyjno-metodyczne |
1.Część organizacyjna |
1.Zbiórka 2.Powitanie 3.Sprawdzenie liczby ćwiczących. |
2 min. |
- w dwuszeregu wzdłuż linii bocznej - nie ćwiczący siadają na ławce - kontrola obuwia i ubioru |
2.Nastawienie do aktywnego udziału w lekcji |
1.Podanie tematu. 2.Motywacja do aktywnego udziału w lekcji. |
1 min. |
|
3.Rozgrzewka, psychomotoryka i profilaktyka |
Zabawa ożywiająca „Mistrz kozłowania” Każdy zabiera piłkę. Ćwiczący poruszają się kozłując piłkę zadaniem jest wybicie piłki koledze nie kozłującą ręką , a jednoczesne chronienie swojej piłki. 1.W truchcie kozłowanie piłki lewą , a następnie prawą ręką. 2.W truchcie wyrzut piłki w górę i złapanie jej za plecami. 3.j.w. piłka ułożona na dłoniach jak do rzutu wyrzut piłki w górę i chwyt. 4.Pozycja zwarta podrzut piłki w górę wykonanie siadu prostego powstanie i złapanie piłki. 5.Pozycja rozkroczna chwyt piłki nad głową skłon tułowia w przód , pogłębienie skłonu. 6.Unoszenie ugiętych kolan i przekładanie piłki pod kolanami. 7.Leżenie przodem ramiona proste chwyt piłki wznos ramion z piłką skłon tułowia w tył. 8.Siad skrzyżny toczenie piłki dookoła bioder. 9.Kozłowanie piłki lewą ręką z jednoczesnym wykonaniem przysiadu. 10.Pozycja rozkroczna skrętoskłony z piłką do nogi lewej i prawej. 11.Leżenie tyłem w oparciu na przedramionach piłka między kostkami na sygnał wznos nóg i opust. 12.Piłka między kolanami podskoki z piłką. |
2 min.
11 min.
|
Ćwiczący poruszają się po połowie boiska do koszykówki. Ćwiczący ustawieni w szeregu wzdłuż linii końcowej poruszają się z jednego na drugi koniec boiska.
Ćwiczący ustawieni w rozsypce na połowie boiska do koszykówki.
|
4.Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności |
Doskonalenie kozłowania w biegu. Gra „Sztafeta między liniami” 2-ie drużyny . Drużyny ustawiają się w rzędach na wyznaczonej linii. Pierwsi mają piłki na sygnał biegną kozłując piłkę do wyznaczonej linii dotykają jej i wracają na linię startu którą dotykają, następnie biegną do kolejnej linii itd. Gdy dobiegna do ostatniej to wracają do swego rzędu przekazują piłk ę następnemu, który robi to samo. Wygrywa drużyna , która wykona zadanie szybciej. Pokaz przez nauczyciela prawidłowego wykonania rzutu po kozłowaniu . 1.Ćwiczący ustawieni w szeregu wzdłuż linii bocznej wykonują dwutakt z miejsca pierwszy krok długi, drugi krótki z jednoczesnym odbiciem w górę, następnie to samo ćwiczenie wykonujemy z marszu i z biegu. 2 .Ustawienie j.w. każdy ma piłkę pozycja wykroczno- zakroczna wykonują jeden kozioł w miejscu prawą ręką jednocześnie nogę zakroczną przenoszą w przód, chwytają piłkę odbitą od podłoża, wykonują drugi krok z odbiciem, następnie to samo z zamarkowaniem rzutu do kosza. 3.Rzut po wykonaniu dwóch kozłów bez kosza ustawienie j.w. 4.Ustawienie wzdłuż linii końcowej z jednej i drugiej strony w szeregu na sygnał wykonują kozłowanie w marszu a następnie w biegu wykonują dwutakt i rzut bez kosza. 5.Ustawienie w szeregu pod koszem. Każdy wykonuje rzut spod kosza z odbicia z nogi lewej unosząc nogę prawą w górę ugiętą w kolanie. 6.Ustawienie j.w. w odległości 3m od kosza wykonanie kozła w miejscu, a następnie dwutaktu z rzutem do kosza. 7.Rzut po wykonaniu dwóch kozłów do kosza ćwiczący ustawieni j.w. 8.Większa odległość od kosza kozłowanie w marszu i wykonanie rzutu następnie ćwiczenie wykonujemy w biegu. 9.Gra w koszykówkę ze zwróceniem uwagi na wykorzystanie rzutu po kozłowaniu. |
25 min.
|
Wyznaczamy linie do których biegają zawodnicy.
Ćwiczący ustawieni z jednej i drugiej strony boiska.
Ustawienie z prawej strony kosza.
|
5.Uspokojenie organizmu |
1.Ćwiczący siad skrzyżny kręcą piłkę na palcu lewej i prawej ręki. |
1 min. |
Ustawienie w rozsypce, |
6.Część organizacyjno-porządkowa |
1.Zbiórka i sprawdzenie stanu liczebnego. 2.Omówienie lekcji, zwrócenie uwagi na błędy. 3.Pochwała uczniów najlepiej wykonujących ćwiczenie. |
2 min. |
- w szeregu na linii bocznej boiska |
7.Nastawienie do aktywności ruchowej w czasie wolnym |
1. Zachęcenie uczniów do samodzielnych ćwiczeń w czasie wolnym. |
1 min. |
|