KONSPEKT LEKCJI PŁYWANIA
Temat: OSWAJANIE Z WODĄ
Miejsce ćwiczeń: kryta pływalnia
Liczba ćwiczących: 10
Czas: 45 minut
Pomoce dydaktyczne: piłki gumowe
Cele operacyjne w zakresie:
1. Umiejętności
Uczeń potrafi:
− samodzielnie poruszać się w wodzie
− zanurzyć twarz i głowę pod wodę
2. Motoryczności
Uczeń:
− koordynacja, zwinność
3. Wiadomości
Uczeń zna:
− zasady zachowania bezpieczeństwa w wodzie
Część toku lekcyjnego | Zadania szczegółowe | Dozowanie | Uwagi organizacyjno metodyczne |
---|---|---|---|
I część wstępna 1. Czynności Organizacyjne 2. Motywacja do zajęć. 3. Rozgrzewka |
1. Zbiórka 2. Powitanie 1. Podanie zadań i tematu lekcji. 1. Uczniowie mają chwile czasu na spontaniczne zabawy w wodzie 2. Uczniowie stają wzdłuż krawędzi basenu, nauczyciel prowadzi rozgrzewkę Ćwiczenia: 1. Uczniowie stoją plecami do brzegu i podnoszą na przemian nogi 2. Uczniowie opierają się o krawędź basenu i wykonują "rowerek" w wodzie 3. Uczniowie podnoszą obie nogi do góry i swobodnie je opuszczają 4. Uczniowie stają przodem do brzegu basenu i wykonują przysiady w wodzie 5. Uczniowie wykonują przysiady z wyskokiem 6. Uczniowie trzymając się brzegu kładą się na wodzie i ruszają nogami 7. Uczniowie w tej samej pozycji przyciągają się i odpychają od krawędzi cały czas trzymając się 8. Uczniowie opierając się o brzeg podnoszą na przemian prawą i lewą nogę nad wodę, 9. Uczniowie kucają w wodzie i dmuchają na powierzchnię wody 10. To samo ćwiczenie, lecz teraz wydychają powietrze w wodę |
10’ | Dwuszereg Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć Przypomnienie zasad bezpieczeństwa w czasie zajęć na basenie Wejście do wody |
II część główna | Zabawy w wodzie: 1. "brodzenie" uczniowie chodzą w wodzie wysoko podnosząc kolana i zagarniając wodę rękami 2. "marsz w wodzie" uczniowie maszerują w wodzie naśladując na hasło nauczyciela różne ruchy: słoń, piłkarz, lokomotywa, żabka, czapla, siedmiomilowe buty 3. "motorówki i żaglówki" uczniowie na hasło "żaglówki" biegają w wodzie z uniesionymi rękami, na hasło "motorówki" biegają pochyleni w wodzie z rękami przed sobą 4. "pociąg" uczniowie łapią się za barki i poruszają się w różnych kierunkach, na hasło "pociąg przyspiesza" przyspieszają nie rozłączając się 5. "baraszkujące niedźwiadki" dzieci uderzają dłońmi w wodę wzajemnie się ochlapując 6. "deszcz" ćwiczący stają w 2 szeregach naprzeciw siebie i ochlapują się nawzajem, nie wolno się zasłaniać lub odwracać 7. "odważni wojownicy" uczeń stoi wyprostowany, ma otwarte oczy a reszta uczniów chlapie na niego woda 8. "szalone koło" uczniowie trzymają się za ręce w kole, biegną w jednym kierunku, a na sygnał prowadzącego zmieniają kierunek biegu 9. "ryby w sieci" uczniowie robią koło, w środku jest 3-4 uczniów, którzy próbują się wydostać z "sieci" 10. "helikopter" prowadzący ćwiczenia stoi w środku koła i zatacza piłką koła nad głowami uczniów, uczniowie broniąc się przed upolowaniem chowają się pod wodę |
30’ | |
III część końcowa 1. Uspokojenie organizmu. 2. Czynności organizacyjno - porządkowe. |
1. Dowolne zabawy w wodzie 1. Wyjście z wody 2. Zbiórka 3. Słowna ocena pracy uczniów, 1. Pożegnanie. |
5’ | Dwuszereg Uczniowie wyrażają się na temat zajęć, zabaw, własnych osiągnięć |