Poznań, dnia 15.04.2013
ROZWIĄZYWANIE ZADAŃ Z
PROPORCJI I UKŁADÓW RÓWNAŃ.
KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE II C
INFORMACJE WSTĘPNE
Nauczyciel:
Daria Grodzka
Szkoła:
Gimnazjum nr 6 im. Edwarda Raczyńskiego w Poznaniu
Klasa:
II c
Typ lekcji:
lekcja powtórzeniowa
Czas:
45 min
Cele lekcji:
1. Cele ogólne i specyficzne:
Rozwijanie umiejętności rozwiązywania układów równań i układania
proporcji
2. Cele operacyjne:
Uczeń :
• rozwiązuje równania stopnia pierwszego z jedną niewiadomą, również w postaci
proporcji
• rozróżnia wielkości wprost i odwrotnie proporcjonalne na podstawie tabelek i opisu
słownego
• zapisuje związki między wielkościami wprost proporcjonalnymi i odwrotnie
proporcjonalnymi
• sprawdza, czy dana para liczb spełnia układ dwóch równań stopnia pierwszego z
dwiema niewiadomymi
• rozwiązuje proste układy równań metodą podstawiania i przeciwnych
współczynników,
• rozwiązuje układy równań stopnia pierwszego z dwiema niewiadomymi
• rozwiązuje proste zadania tekstowe z wykorzystaniem własności proporcji
• sprawdza poprawność rozwiązania z warunkami zadania
3. Cele wychowawcze:
a. pobudzanie spostrzegawczości;
b. kształtowanie aktywności;
c. kształtowanie postawy precyzji i dokładności;
Metody pracy na lekcji:
objaśnienie materiału,
notowanie treści podstawowych,
rozwiązywanie zadań ćwiczeniowych,
instrukcja.
Formy pracy na lekcji:
praca z całą klasą,
indywidualna praca uczniów pod kontrolą nauczyciela.
Środki dydaktyczne i pomoce:
tablica
karta zadań
W konspekcie zostały zastosowane następujące skróty:
N – nauczyciel, U – uczeń, UU – uczniowie.
PRZEBIEG LEKCJI
Etap lekcji
Problemy, przykładowe pytania nauczyciela,
zadania do rozwiązania
Uwagi o realizacji
Czynności
początkowe
Wprowadzenie
1. Czynności organizacyjne.
a) sprawdzenie obecności,
b) kontrola zadania domowego.
2. Podanie tematu lekcji.
Temat: Rozwiązywanie zadań z proporcji i
układów równań.
N: Co oznacza, że układ równań jest układem
oznaczonym? Nieoznaczonym? Sprzecznym?
Witam się z klasą.
N: zapisuję temat na
tablicy. Rozdaję karty
zadań.
N: Przypominam
pojęcia poznane na
poprzednich zajęciach
Część właściwa
lekcji
3. Zadania z układów równań.
Karta zadań. Układy równań.
Zadania: 1, 2b, 3b, 5.
N: Co to znaczy, że dwie wielkości są do siebie
wprost proporcjonalne, a co że są odwrotnie
proporcjonalne?
4. Zadania z proporcji.
Karta zadań. Proporcjonalność.
Zadanie 1c, 2, 3, 4.
w celu zastosowania
ich podczas lekcji.
UU odpowiadają na
zadawane im pytania.
N: Wyjaśniam treść
zadania, proszę
chętnych UU do
rozwiązywania
przykładów na tablicy,
sprawdzam
poprawność
wykonanych poleceń.
N: Odczytuję treść
zadań tekstowych
i zapisuję na tablicy
podane przez UU
dane. Do każdego
z zadań zapisuję na
tablicy odpowiedź
ułożoną przez UU.
Czynności
końcowe:
Podsumowanie
5. Podanie i objaśnienie pracy domowej:
• zadania z karty zadań, których nie zdążyliśmy
rozwiązać na lekcji, czyli 2a, 3a z układów równań
oraz 1a, 1b z proporcjonalności.
Pożegnanie z klasą.
Powtórzenie
i utrwalenie
wiadomości
zdobytych na lekcji.
U: zapisują zadanie
domowe.
KONIEC LEKCJI