background image

Poznań, dnia 08.05.2013 

PROPORCJE – ROZWIĄZYWANIE 

ZADAŃ. 

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE I B 

INFORMACJE WSTĘPNE

 

Nauczyciel:   

Daria Grodzka 

Szkoła: 

 

Gimnazjum nr 6 im. Edwarda Raczyńskiego w Poznaniu 

Klasa:  

 

I b 

Typ lekcji:   

lekcja ćwiczeniowa 

Czas:   

            45 min 

 

Cele lekcji: 

1.  Cele operacyjne: 

Uczeń zna i rozumie: 

 

 pojęcie proporcji 

 

własności  proporcji  dotyczącej  równości  iloczynów  wyrazów  skrajnych  
i środkowych. 

Uczeń umie: 

 

wykonywać działania na równaniach, 

 

układać proste proporcje do zadań z treścią, 

 

 rozwiązywać równania zapisane w postaci proporcji. 

 

2.  Cele wychowawcze: 

a.  pobudzanie spostrzegawczości; 
b.  kształtowanie aktywności; 
c.  kształtowanie postawy precyzji i dokładności; 

 

Metody pracy na lekcji: 

 

objaśnienie materiału, 

 

notowanie treści podstawowych, 

 

rozwiązywanie zadań ćwiczeniowych, 

background image

 

instrukcja. 

Formy pracy na lekcji

 

praca z całą klasą, 

 

indywidualna praca uczniów pod kontrolą nauczyciela. 

 
Środki dydaktyczne i pomoce:
  

 

tablica 

 

załącznik nr 1 

 

podręcznik „Matematyka z plusem” str. 218 

W konspekcie zostały zastosowane następujące skróty: 

N – nauczyciel, U – uczeń, UU – uczniowie. 

PRZEBIEG LEKCJI 

Etap lekcji 

Problemy, przykładowe pytania nauczyciela, 
zadania do rozwiązania 

Uwagi o realizacji 

Czynności 
początkowe 
 

 
 
 

Wprowadzenie 
 

 
 
 

 
 

Część właściwa 
lekcji 
 

 
 
 

 
 

 
 
 

 
 
 

1. Czynności organizacyjne. 
a) sprawdzenie obecności, 
b) kontrola zadania domowego. 

 
 
2. Podanie tematu lekcji. 

Temat: Proporcje – rozwiązywanie zadań 

tekstowych.  

 

3.  Rozwiązywanie zadań. 
 

Podręcznik str. 218 zad. 2, 3, 4, 5, 6. 
 

Zadanie A 
Samochód jechał ze średnią prędkością 60 km/h.  
Ile kilometrów przejechał w czasie 3h? 

Ile kilometrów przejechałby, jadąc z taką prędkością 
w czasie dwukrotnie dłuższym? 
 

Zadanie B 
Włosy przyrastają przeciętnie 0,4 mm na dobę.  

Ile przyrosną włosy w ciągu tygodnia? Ile w ciągu 30 
dni? A ile w ciągu roku? 
 

Gdyby zostało jeszcze czasu: Rozwiązywanie równań 
z proporcji. 
 

 
Rozdaję kartkówki 

Witam się z klasą. 
 
 

 
N: zapisuję temat na 
tablicy.  

N:  Przypominam 
pojęcia poznane na 

poprzednich zajęciach 
w celu zastosowania 
ich podczas lekcji. UU 

odpowiadają na 
zadawane im pytania. 

Pogadanka 
powtórzeniowa. 
 

N: Wyjaśniam treść 
zadania, proszę 
chętnych UU do 

rozwiązywania 
przykładów na tablicy, 

sprawdzam 
poprawność 
wykonanych poleceń.   

N: Czytam i objaśniam 
treść zadania, 
kontroluję pracę 

uczniów. 
 

background image

Czynności 
końcowe: 
Podsumowanie 

5. Podanie i objaśnienie pracy domowej 
Zadanie C 
Głos pokonuje w czasie 3 sekund odległość około 

1km. Jaką drogę pokona głos w czasie 21 sekund?  
Ile potrzeba czasu na pokonanie 5 km?  

 
Pożegnanie z klasą. 

Powtórzenie  
i utrwalenie 
wiadomości 
zdobytych na lekcji.  
U: zapisują zadanie 
domowe. 

KONIEC LEKCJI