Konspekt id 530935 Nieznany

background image

Kluczewsko, dn. 19.11.2009r.

Wydział Przyrodniczo – Techniczny
Katedra Technologii
Kierunek Edukacja Techniczno – Informatyczna

Temat pracy: Programy pocztowe. Odbieranie i wysyłanie

listów elektronicznych.

Opracowała: Emilia Jachna

III Rok ETI

background image

Imię i Nazwisko Nauczyciela: mgr Aleksandra Trawińska Data: 19.11.2009r.

Szkoła: Gimnazjum nr 5 im. Aleksandra Kamińskiego w Opolu

Klasa: „II”

Temat: Programy pocztowe. Odbieranie i wysyłanie listów elektronicznych.

Cel ogólny:

Zapoznanie z dostępnymi programami do obsługi konta pocztowego oraz wysyłanie i

odbieranie poczty elektronicznej (e-mail).

Cele operacyjne:

Uczeń rozumie:

a. sposób konfiguracji konta pocztowego za pomocą programu pocztowego;

b. działanie programów do obsługi poczty elektronicznej;

c. w jaki sposób wysyłać oraz odbierać listy elektroniczne za pomocą programów (MS

Outlook);

d. zasady eksploatacji urządzeń związanych z codziennym życiem;

Uczeń potrafi:

a. wymienić programy do obsługi poczty elektronicznej;

b. odbierać i wysyłać listy elektroniczne na pośrednictwem programu pocztowego;

c. dodawać załączniki ;

Cele wychowawcze:

Prawidłowa organizacja stanowiska pracy;

Dbałość o sprzęt;

Legalność oprogramowania;

Zagrożenia czyhające w Internecie.

background image

Metody nauczania:

Dyskusja (pogadanka)

Pokaz z wyjaśnieniem

Ćwiczenia

Forma nauczania:

- indywidualna

Środki dydaktyczne:

- Komputer z dostępem do Internetu

- MS Outlook

Wykaz literatury dla nauczyciela:

„Informatyka 2000. Poradnik metodyczny dla Gimnazjum” Mordaka Małgorzata ,Lipski Jarosław,

Gulgowski Marek. Wydawca: CZARNY KRUK.

Wykaz literatury dla ucznia:

„Informatyka 2000. Podręcznik dla Gimnazjum 2” Mordaka Małgorzata ,Lipski Jarosław, Gulgowski

Marek. Wydawca: CZARNY KRUK.

background image

Faza

Tematy/Podtematy

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Uwagi

Sprawy organizacyjne

Sprawdzenie porządku w

klasie

Sprawdzenie obecności
w klasie

Nauczyciel sprawdza porządek
w klasie i, jeśli zauważa
nieprawidłowości, prosi
uczniów o wykonanie
odpowiednich czynności

Uczniowie witają się z
nauczycielem

Sprawdzenie zadania
domowego i
odpytywanie

Problemy z zadaniem
domowym

Brak zadania domowego.

Przedstawienie
rozwiązania zadania
domowego

Odpytywanie

Nauczyciel wspólnie z
uczniami przypomina sobie
wiadomości z poprzednich
zajęć:
- przepytanie uczniów
materiału poznanego na
poprzednich zajęciach

Czy założenie konta
pocztowego może sprawić
jakieś problemy?

Czemu lepiej jest w adresie
poczty elektronicznej użyć
imienia i nazwiska?

Jak dodajemy załączniki do
listu elektronicznego?

Wybrani uczniowie

odpowiadają na pytania

Wystawienie ocen

Nauczyciel ocenia pytanych
uczniów

Nauczyciel informuje
ucznia o uzyskanej

background image

ocenie

Część zasadnicza lekcji

Nawiązanie do tematu
lekcji

Nauczyciel za pomocą
pogadanki wprowadza uczniów
w problematykę dzisiejszej
lekcji, zwraca uwagę na:

- czas jaki poświęcamy na
odebranie poczty
elektronicznej za
pośrednictwem przeglądarki
internetowej,

- prostotę programów,
klientów poczty elektronicznej,
na przykład MS Outlook

Zasadniczy temat lekcji Nauczyciel omawia niezbędne

informacje dotyczące lekcji:
Programy pocztowe.
Odbieranie i wysyłanie listów
elektronicznych.

Nauczyciel przedstawia
programy z jakich możemy
korzystać, na poziomie
systemu, do obsługi poczty
elektronicznej.

Nauczyciel przedstawia
konfigurację konta pocztowego
w kliencie poczty

Uczniowie zapisują
podawane definicje przez
nauczyciele, bądź
zaznaczają w książce
omawiane pojęcia.

Uczniowie słuchają
wiadomości jakie
przedstawia nauczyciel
na temat programów
pocztowych jak i odbioru
i wysyłania listów
elektronicznych.

background image

elektronicznej MS Outlook.

Nauczyciel wyjaśnia na czym
polega Netykieta.

Nauczyciel przedstawia
zagadnienia Listy i Grupy
dyskusyjnej, a także opcję
RSS.

Ćwiczenia z nowego
tematu lekcji

Nauczyciel prosi o otworzenie
MS Outlook`a.

Nauczyciel tłumaczy, w jaki
sposób należy prawidłowo
skonfigurować klienta poczty
elektronicznej, aby mieć dostęp
do listów elektronicznych z
poziomu systemu.

Nauczyciel prosi uczniów o
poprawne wykonanie zadania
nr 1 i 2.

Uczniowie włączają
program.

Uczniowie słuchają
uważnie nauczyciela.

Uczniowie wykonują
zadanie, a następnie
dodają je jako załącznik
wiadomości
elektronicznej i wysyłają
do nauczyciela.


Wystawienie ocen

Nauczyciel może wystawić
oceny za poprawne wykonanie
ćwiczeń

Uzupełniają i korygują
swoje rozwiązania, mogą
wzajemnie uzupełniać
swoje wypowiedzi oraz
ćwiczenia.

background image

Podsumowanie

Nauczyciel wspólnie z
uczniami podsumowuje
dzisiejszą lekcję. Zadaje
pytania dotyczące zagadnień
związanych z zasadniczym
tematem lekcji, uzupełnia i
ewentualnie koryguje
wypowiedzi uczniów.

Podsumowanie pozwoli
na utrwalenie wiedzy
uczniów

Część końcowa lekcji

Ewaluacja

umiejętności uczniów

Nauczyciel zadaje pytania: Czy
wszystko zrozumiałeś? Które
zagadnienia sprawiły Ci
najwięcej trudności? Które
zagadnienia chciałbyś
dokładniej poznać?

Uczniowie odpowiadają
na pytania

Podanie zadania
domowego

Nauczyciel zadaje zadanie
domowe, które powinno mieć
formę utrwalenia oraz
poszerzenia zdobytych na
lekcji wiadomości i
umiejętności

Zapisują treść zadania

