Scenariusz lekcji Edukacji dla bezpieczeństwa w klasie III gimnazjum
Prowadząca: Justyna Ożarowska Data: 28.04.2012r.
Czas: 45min
Temat: SYTUACJE KRYZYSOWE
Cel ogólny:
Zaznajomienie uczniów z zagrożeniem występowania sytuacji kryzysowych oraz funkcjonowaniem narodowego systemu zarządzania kryzysowego.
Cele operacyjne - uczeń:
wyjaśnia znaczenie terminu „sytuacja kryzysowa”;
wymienia i omawia najczęstsze zagrożenia zdrowia i życia na skutek powodzi, pożaru, huraganu i innych sytuacji zagra zagrażających lokalnej społeczności;
wymienia instytucje zajmujące się zarządzaniem kryzysowym.
Środki dydaktyczne:
książka „ Żyję i działam bezpiecznie” - Jarosław Słoma,
mapa Polski,
tablice interaktywne.
Metody pracy:
wykład uczestniczący,
rozmowa,
burza mózgów,
dyskusja.
Formy pracy:
praca zbiorowa.
Przebieg lekcji
Faza wstępna (5min)
Nauczyciel wita się z uczniami; sprawdzenie obecności oraz podanie tematu lekcji,
Uczniowie witają się z nauczycielem; zapisują temat do zeszytu.
Faza główna (30min)
1. Wykład uczestniczący - nauczyciel wyjaśnia uczniom, czym w funkcjonowaniu państwa są stany nadzwyczajne; nauczyciel przedstawia definicję sytuacji kryzysowej i stawia pytanie: Co może spowodować wystąpienie sytuacji kryzysowej w państwie lub na części jego obszaru?; uczniowie zapisują regułkę do zeszytu i odpowiadają na pytanie zadane przez nauczyciela.
Zebranie odpowiedzi na pytania zadane wcześniej ( metoda burza mózgów ). Posługujemy się zebranymi wcześniej przykładami sytuacji kryzysowej w Polsce i na świecie. Warto odnieść się do lokalnych zdarzeń (np. wojewoda wprowadził stan klęski żywiołowej w części województwa z powodu powodzi, katastrofalnej suszy, zniszczeń wywołanych przez huraganowe wiatry).
Przebieg burzy mózgów należy zwizualizować ( zapis na tablicy). Nauczyciel zebrane przez uczniów przykłady sytuacji kryzysowej zapisuje na tablicy dzieląc na przyczyny: naturalne, cywilizacyjno-gospodarcze, i społeczno polityczne. Uczniowie zapisują przyczyny do zeszytu. Nauczyciel prosi uczniów, aby sprawdzili
w podręczniku, czy wskazano wszystkie możliwe przyczyny sytuacji kryzysowych.
W razie potrzeby należy zestawienie uzupełnić. Jest to również odpowiednia chwila na krótką dyskusję o przydatności rozwiązań organizacyjnych stosowanych w okresie II wojny światowej.
Nauczyciel prosi uczniów, aby zapoznali się z podstawowymi zasadami zachowania się po ostrzeżeniu o możliwości wystąpienia huraganowych wiatrów ( tekst
z podręcznika str. 36 ). Uczniowie czytają tekst z podręcznika i zastanawiają się nad możliwością wystąpienia huraganów.
Faza podsumowująca (10min)
Na zakończenie lekcji nauczyciel omawia system zarządzani kryzysowego w Polsce.
Następnie - w celu sprawdzenia stopnia opanowania wiedzy - poleca wykonanie zadań 2-5 Sprawdź, czy potrafisz z podręcznika. Uczniowie wykonują zadania samodzielnie.
Zadanie domowe o charakterze utrwalającym - zadanie 1.