Monika W.
I rok AON
Konspekt lekcji j. polskiego dla klasy II.
Temat: Pisownia wyrazów z „ż”. Próby pisania opowiadania w oparciu o podane słownictwo.
Czas trwania: jedna jednostka lekcyjna (45 min)
Cel główny: Doskonalenie umiejętności układania spójnej wypowiedzi wielozdaniowej.
Pisownia wyrazów z trudnością ortograficzną.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zdobywa nawyk poprawnego pisania wyrazów z wybraną trudnością ortograficzną
umie rozpoznać wśród podanych wyrazów poznane części mowy: rzeczowniki, czasowniki przymiotniki
potrafi ułożyć zdania z podanymi wyrazami
umie uzupełnić tekst z lukami odpowiednimi wyrazami
pisze opowiadanie, bajkę z „zadanymi” wyrazami w oparciu o własną fantazję
potrafi współdziałać w grupie
Metody: pogadanka, praca z tekstem, metoda problemowa, giełda pomysłów, drama.
Forma: zbiorowa, grupowa
Środki dydaktyczne:
tekst opowiadania „Bajka o żółwiu i żabie” (K. Kowaliszyn, K. Lenkiewicz „Krajobraz z uśmiechem” s. 7)
kartki z nazwami części mowy dla każdego ucznia
tekst z lukami
tabliczki do gry „szczęściarz”, gdzie będą wyrazy z trudnością ortograficzną dla każdego ucznia
Faza przygotowawcza:
Wprowadzenie w tematykę zajęć – zabawa dramowa, przedstawienie informacji o żabie i żółwiu przygotowanej w domu przez chętne dzieci (Jesteśmy żabami lub żółwiami)
Przeczytanie tekstu „Bajka o żółwiu i żabie”
Rozmowa kierowana na temat opowiadania
określenie miejsca akcji
próba ustalenia nastroju utworu
odpowiedź na pytanie: „Co zabawnego jest w zachowaniu zwierząt?”
szukanie innych zabawnych sprzeczności (np. włożenie ciepłej herbaty do lodówki, by nie ostygła, gdy zimno w mieszkaniu)
Faza realizacyjna:
Ćwiczenia z tabliczkami ortograficznymi
gra „szczęściarz” - dopasowanie nakrywek odpowiednie miejsca – kto szybciej?
Szukanie cechy wspólnej wszystkich wyrazów (trudność ortograficzna)
dzielenie wyrazów na trzy grupy (rzeczownik, przymiotnik, czasownik)
2. Realizacja zadań na trzech poziomach – o stopniu trudności rosnącym:
Poziom I
Ułóż jak najwięcej zdań z wyrazami z tabliczki
Poziom II
Uzupełnij tekst z lukami wyrazami z tabliczki
Poziom III
Ułóż opowiadanie (bajkę). Spróbuj użyć jak największej liczby wyrazów z tabliczki
Faza ingerująca:
Sprawdzanie wykonywanej pracy
odczytywanie zdań ułożonych przez grupę z poziomu I
odczytywanie tekstu uzupełnionego wyrazami z tabliczki przez grupę z poziomu II
odczytywanie bajek ułożonych przez dzieci z poziomu III
Podsumowanie zajęć ukierunkowane pytaniami nauczyciela:
Co na dzisiejszej lekcji podobało Wam się najbardziej?
Czego się nauczyliście?
Jak się czuliście?
Oprac. Zofia Beszczyńska
„Bajka o żółwiu i żabie”
Byli raz żółw i żaba, którzy bardzo się przyjaźnili.
Pewnego dnia usiedli nad brzegiem jeziora, zeby sobie
poplotkować. Nieoczekiwanie jednak zerwała się burza i kilka pierwszych kropel deszczu spadło na głowy przyjaciół. Zaniepokojeni popatrzyli na niebo zasnute ciężkimi chmurami.
Wcale nie mam ochoty zmoknąć – odezwał się żółw.
Jeszcze się od tego przeziębię !
Masz rację – przyznała żaba. - Nie będziemy moknąć.
Pospieszmy się !
I hop ! Czym prędzej oboje wskoczyli do jeziora.
Tabliczka do gry „Szczęściarz”
Żółw |
Kałuża |
Żółty |
Duży |
Żądać |
Książę |
Mąż |
Żaba |
Wróżka |
Dżem |
Świeża |
Żeglować |
Tabelka z wyrazami naklejona na kartoniki. Każdy z wyrazów ma nakrywkę z napisanym na niej tym samym wyrazom
Karta pracy poziom II
„Bajka o żółwiu i żabie”
Żółw i …........... wybrali się …............ w …........... kałuży.
Nie wzięli ze sobą jedzenia. Z głodu rozbolał ich brzuch.
Na szczęście ….................... wyczarowała im świeżą kapustę
i …....................... dżem ananasowy. Zażądała jednak, by …..............
został jej …................. . Mądra wróżka wiedziała, że to
zaczarowany............... .
Temat: Pisownia wyrazów z „rz”. Wymiennym oraz „rz” w zakończeniach -arz, -erz. Ćwiczenia oparte na tekście „Wrażliwy rycerz”.
Czas trwania: dwie jednostki lekcyjne (2 x 45 min)
Cel główny: Wykonanie ćwiczeń twórczych rozwijających ekspansję słowną, płynność i giętkość myślenia.
Cele operacyjne:
Uczeń:
czyta tekst cicho ze zrozumieniem
układa dalszą część opowiadania w oparciu o własną fantazję i zasób słów
czyta tekst głośno z uwzględnieniem odmienności ról
wyszukuje w tekście wyrazy z „rz”, umie uzasadnić ich pisownię
stosuje utrwalone wiadomości w ćwiczeniach sprawdzających
rozumie znaczenie ról społecznych pełnionych przez ludzi różnych zawodów
Metody: Praca z tekstem, rozmowa kierowana, pokaz, gra dramowa, metoda problemowa, gra symulacyjna, metody ćwiczebne
Forma: zbiorowa, jednostkowa, jednostkowa wielopoziomowa grupowa
Środki dydaktyczne:
tekst „Wrażliwy rycerz” (E. Owsińska, Z. Staniszewska, „Dyktanda dla klas I – III”)
wiersz z likami (wg W. Gawdzika, „”Ortografia na wesoło i na serio”)
karty pracy: krzyżówka,
Faza przygotowawcza:
Ciche czytanie tekstu „Wrażliwy rycerz”.
Sprawdzanie rozumienia tekstu – indywidualne rozwiązywanie krzyżówki
Odczytanie hasła
Zabawa dramowa – wymyślanie wspólnych cech konserwy i rycerza (np. obydwaj zapakowani w blachę; w wilgoci rdzewieją itp.)
Faza realizacyjna:
układanie dalszego ciągu opowiadania o wrażliwym rycerzu poprzedzone wstępem nauczyciela.
np.: Gdy smok odzyskał siły, zastanawiał się, jak to się stało, że skaleczył się tą konserwą. Postanowił to wyjaśnić......
Ćwiczenia w czytaniu z uwzględnieniem odmienności ról.
Przeczytaj, tak jak malutkie dziecko, które opowiada tę historię swojemu misiowi
przeczytaj tak, jak się kłóci pyskata przekupka
jak groźny zdenerwowany smok z baśni
3. Pisanie zdań na zadane litery. Nauczyciel przypomina (pisze na tablicy) zdanie:
Rycerz Zranił Smoka
ułóżcie jak najwięcej zdań na zadane litery, czyli każdy wyraz musi zaczynać się właśnie na te wyróżnione litery, wyrazów nie można przestawić. Nauczyciel podaje przykład:
Robak Zjadł Sałatkę
Czytanie utworzonych zdań, ewentualna poprawa błędów logicznych, ocena pomysłowości.
Przepisanie do zeszytów wybranych zdań
Wyszukiwanie w tekście wyrazów z „rz” i podkreślanie ich. Wypisywanie tych, które wymieniają się na „r”.
Wyszukiwanie wśród podkreślonych wyrazów rzeczowników rodzaju męskiego zakończonego na -arz, -erz.
Indywidualne wymyślanie przez uczniów wyrazów tego samego typu (nazwy zawodów zakończonych na -arz, -erz)
Odczytywanie wypisywanych rzeczowników
uzupełnienie tekstu wierszyka – zagadki wg Gawdzika brakującymi sylabami – tworzenie nazw zawodów zakończonych na -arz, -erz.
Dru … książki ci drukuje.
Ślu … zamki reperuje.
Przed wrogiem obroni żoł....
Dawnym męstwem olśni ry.....
Szli.... naostrzy twe noże.
Har.... w kłopotach pomorze.
Tra..... ci odniesie bagaż.
Le..... zdrowi twe wspomaga.
Leki sprzeda ci ap......
A nakarmią – ku....., piekarz!
Sprawdzenie wykonania ćwiczenia, uzupełnienie i poprawa wyrazów.
Zadanie pracy domowej
wypisz nazwy zawodów z wiersza
naucz się prawidłowej pisowni wyrazów z tekstu „Wrażliwy rycerz” na dyktando
podsumowanie lekcji. Samoocena pracy przez uczniów
Dziś nauczyłem się …
Najbardziej podobało mi się …
Chętnie jeszcze pobawię się …
Nudne było dla mnie …
Lekcja była ....
Krzyżówka
inna nazwa tabletek.
np. wawelski
inaczej odważny
mówi się tak o smoku
zranił na górze smoka
tyle pigułek przepisał lekarz smokowi
leczy zwierzęta
taka była góra
„Wrażliwy rycerz”
Na stromej górze dzielny rycerz przypadkowo zranił
smoka. Potem udał się z nim do weterynarza. Lekarz
pomógł bestii, dając jej trzy pigułki. Wrażliwy rycerz
troszczył się o każde stworzenie.
Karta pracy
polecenie: Uzupełnij tekst brakującymi sylabami.
Dru … książki ci drukuje.
Ślu … zamki reperuje.
Przed wrogiem obroni żoł....
Dawnym męstwem olśni ry.....
Szli.... naostrzy twe noże.
Har.... w kłopotach pomorze.
Tra..... ci odniesie bagaż.
Le..... zdrowi twe wspomaga.
Leki sprzeda ci ap......
A nakarmią – ku....., piekarz!
Temat: układanie opisu twórczego na temat „W bajkowej krainie”. Rola przymiotnika przy opisie. Związek przymiotnika i rzeczownika w zakresie liczby i rodzaju.
Czas trwania: dwie jednostki lekcyjne (2 x 45 min)
Cel główny: Zredagowanie opisu twórczego o tematyce fantastycznej zgodnej z wyobraźnią ucznia.
Cele operacyjne:
Uczeń:
umie wyróżnić w tekście przymiotniki, określić ich rodzaj i liczbę
umie użyć formy przymiotnika zgodnej z formą rzeczownika
potrafi uzupełnić opis przymiotnikami unikając ich powtarzania
posługuje się w opisie twórczym zdaniami rozwiniętymi
rozumie znaczenie indywidualności człowieka i wynikające z tego konsekwencje dla innych ludzi
Metody: opis, pogadanka, rozmowa kierowana, praca z tekstem, metody ćwiczebne, metoda problemowa
forma: jednostkowa, zbiorowa, jednostkowa wielopoziomowa
Środki dydaktyczne:
tekst wiersza Romana Pisarskiego „Białe pole i czarny kot”
ćwiczenia do wykonania dla ucznia
karty pracy dla IV poziomów
polecenia na kartkach dla trzech grup (poziomów)
Faza przygotowawcza:
wzorowe czytanie wiersza R. Pisarskiego”Białe pole i czarny kot” przez jednego z uczniów.
Rozmowa kierowana na temat wiersza:
- ile opisów można wyróżnić w wierszu?
- czym one się różnią?
- o czym ten wiersz nam przypomina? (nie można wykonać opisu nie używając przymiotników)
- co określa przymiotnik?
Czytanie opisu pola, domu i kota bez przymiotników przez uczniów.
Było pole, a na polu leżał.
W środku pola stał gmach,
miał rynny, ściany i dach.
W tym domu było wiele przyzb,
schodów, okien, drzwi i izb.
A w izbie na łóżku siedział kot
miał ogon, łapy, włos, rzęsy, wąsy, uszy, nos.
Wypowiedzi na temat tego opisu oraz ocena przeczytanego wcześniej opisu domu i kota. (opisy nieprawidłowe; w jednym brak przymiotników, w drugim ciągle powtarza się ten sam przymiotnik – mało ciekawy opis)
Faza realizacyjna:
1. Wykonanie ćwiczenia. Uzupełnienie rzeczowników przymiotnikiem „czarny” w odpowiedniej formie
łapa …......
włos …......
ucho..........
łapy...........
włosy..........
uszy...........
2. podsumowanie ćwiczenia – rozmowa kierowana.
- od czego zależała forma przymiotnika?
- wymieńcie jakie mamy rodzaje i liczby
3. samodzielne wykonanie ćwiczenia oraz odczytywanie wykonania pracy.
Polecenie:
Dopisz poprawnie końcówki do przymiotników w liczbie pojedynczej tak, aby zgadzały się z rzeczownikami. Zamień w trzeciej rubryce przymiotniki na liczbę mnogą.
Rzeczowniki |
Przymiotniki l. pojedyncza |
Przymiotniki l. mnoga |
Sowa parasol śliwka zegar okno farba waga pomidor |
Mądr... rozłożon... kwaśn... słoneczn... zamknięt... plakatow... lekarsk... czerwon... |
|
4. Indywidualne uzupełnienie opisów dowolnymi przymiotnikami w odpowiedniej formie – praca indywidualna wielopoziomowa, o stopniu trudności rosnącym.
Poziom I
Było ….. pole, a na polu leżał ….. śnieg.
Poziom II – to co poprzednio + opis.
W środku pola stał …. gmach, miał ….. rynny, …...... ściany i …... dach.
Poziom III – opisy z poziomu pierwszego i drugiego opis.
W tym ….. domu było wiele …... przyzb......... schodów....... okien........ drzwi i …..... izb.
Poziom IV – to co poprzednie poziomy plus
A w...... izbie na....... łóżku siedział...... kot. Miał........ ogon, .......... łapy, .......... włos …............ rzęsy, …............. wąsy......... uszy i................... nos.
Faza ingerująca:
Odczytywanie i ocena opisów.
Czytanie wpisanych opisów przymiotników – w kolejno trzech rodzajach oraz ustalenie jaką najczęściej literą kończą się przymiotniki danego rodzaju. (r. żeński -a; r. męski – y; r. nijaki – e)
Wymyślanie wyrazów na zadane litery – praca indywidualna.
- wymyślcie jak najwięcej wyrazów na zadane przeze mnie litery, tzn.:
b... …...e, k..............a, c...........y
Muszą to być przymiotniki i muszą się zaczynać i kończyć na podobną literę.
Zapis na tablicy wyrazów podawanych przez uczniów.(np. Białe, brudne, kolorowa, krzywa, czarny, chudy id.)
indywidualne układanie opowiadania twórczego z użyciem wypisanych przymiotników – praca wielopoziomowa o stopniu trudności rosnącym.
Temat pracy : „W bajkowej krainie”
Poziom I
Ułóż opowiadanie, opis, w którym użyjesz kilka wypisanych tu przymiotników. Opowiadanie musi mieć sens i logiczną całość.
Poziom II
Ułóż opowiadanie, opis, w którym użyjesz wszystkich lub prawie wszystkich wypisanych tu przymiotników. Opowiadanie musi mieć sens i logiczną całość
Poziom III
wszystkich przymiotników (kolejność dowolna)
Poziom IV
Ułóż opowiadanie, opis pt. „W bajkowej krainie” (w którym użyjesz wypisanych tu przymiotników. Musisz użyć wszystkich przymiotników po kolei, jak tu są wypisane i nie zmieniając ich formy. Opowiadanie to musi mieć sens i logiczną całość
Zebranie zeszytów z opisem i zapowiedź powrotu do czytania tych opisów na kolejnej lekcji
samoocena pracy na lekcji ukierunkowana pytaniami nauczyciela.
- czego dzisiejsza lekcja nasz nauczyła?
- jak czuliście się układając opowiadanie?
- czy chcielibyście powrócić kiedyś do układania opowiadać z zadanymi wyrazami?
Roman Pisarskiego
„Białe pole i czarny kot”
W czasie lekcji w pewnej szkole
przyszła uczniom raz ochota,
by opisać jakieś pole,
jakiś dom, jakiegoś kota.
Kiedy przyszło do czytania
wyróżniono dwa zadania.
Posłuchajmy! Oto pierwszy,
napisane nawet wierszem:
„Było białe, białe pole,
bialuteńkie aż po brzeg,
a na polu, białym polu
leżał bardzo biały śnieg.
W środku pola stał bielutki,
bielusieńki, biały gmach,
miał najlepsze w świecie rynny,
białe ściany, biały dach.
W tym bielutkim, biały domu
było wiele białych przyb,
białych schodów, białych okien,
białych drzwi i białych izb.
A w najbielszej, białej izbie
(to obejrzeć można w lot)
na bielutkim, białym łóżku
siedział bardzo czarny kot.
Miał czarniutki, czarny ogon,
czarne łapy, czarny włos,
czarne rzęsy, czarne wąsy,
czarne uszy, czarny noc.
Przeczytano potem drugi
opis zwięzły i niedługi:
„Było pole, dom i płot,
w domu siedział sobie kot.”
Krótka nauka z tego wynika,
że trudny opis bez przymiotnika.
Jeśli nie wiecie dopowiem wam:
przymiotnik cechę określa nam!
Karta pracy
polecenie: do podanych rzeczowników dopisz przymiotnik „czarny” w odpowiedniej formie.
łapa …......
włos …......
ucho..........
łapy...........
włosy..........
uszy...........
Polecenie: dopisz poprawnie końcówki do przymiotników w liczbie pojedynczej tak, aby zgadzały się z rzeczownikami. Zmień w trzeciej rubryce przymiotniki na liczbę mnogą.
Rzeczowniki |
Przymiotniki l. pojedyncza |
Przymiotniki l. mnoga |
Sowa parasol śliwka zegar okno farba waga pomidor |
Mądr... rozłożon... kwaśn... słoneczn... zamknięt... plakatow... lekarsk... czerwon... |
|
Karta pracy poziom I
polecenie: uzupełnij opis dowolnymi przymiotnikami w odpowiedniej formie.
Było …......... pole, a na polu leżał ….......... śnieg.
Karta pracy poziom II
polecenie: uzupełnij opis dowolnymi przymiotnikami w odpowiedniej formie
Było …..... pole, a na polu leżał ….................śnieg. W środku pola stał …............... gmach. Miał …................. rynny, …..................... ściany i …..................... dach.
Karta pracy poziom III
Polecenie: uzupełnij opis dowolnymi przymiotnikami w odpowiedniej formie.
Było …..... pole, a na polu leżał ….................śnieg. W środku pola stał …............... gmach. Miał …................. rynny, …..................... ściany i …..................... dach. W tym domu było wiele …....... schodów,......................... okien, …..................... drzwi i ….............. izb.
Karta pracy poziom IV
Polecenie: uzupełnij opis dowolnymi przymiotnikami w odpowiedniej formie.
Było …..... pole, a na polu leżał ….................śnieg. W środku pola stał …............... gmach. Miał …................. rynny, …..................... ściany i …..................... dach. W tym domu było wiele …....... schodów,......................... okien, …..................... drzwi i ….............. izb. A w ….......... izbie na …............... łóżku siedział …............. kot. Miał.................... ogon, ….................. łapy, …................. włos.................. rzęsy, …................... wąsy, …...................... uszy i …...................... nos.