Kinga Gut
IV PSO
Konspekt zajęć świetlicowych dla dzieci klas I-III szkoły podstawowej.
TEMAT: Upominek dla mamy.
CELE:
poznawczy: zapoznanie ze sposobem wykonania upominku z okazji Dnia Matki; przypomnienie daty Dnia Matki;
kształcący: rozwijanie wyobraźni, ćwiczenie zdolności manualnych podczas wycinania, klejenia, wiązania, kształtowanie umiejętności skupiania uwagi podczas wykonywania laurki- upominku dla mamy;
wychowawczy: podkreślenie konieczności pamiętania o święcie matki i symbolicznych upominkach z tej okazji, zachęcenie do estetycznego wykonania upominku.
strategiczny: Dziecko potrafi wykonać prosty upominek dla mamy.
operacyjne: dziecko:
wie, kiedy obchodzimy Dzień Matki,
potrafi samodzielnie wykonać upominek z tej okazji,
współpracuje w grupie,
zna wartość samodzielnie wykonanej pracy.
METODY: zajęć praktycznych, pogadanka, pokaz.
FORMY: indywidualna i grupowa przez działalność twórczą.
ZASADY: samodzielności, aktywności.
POMOCE: kleje, nożyczki, ołówki, czerwone i białe brystole, złota nitka, ozdobny dziurkacz, ażurowa koronka z małymi kwiatkami, kolorowe kartki z bloku rysunkowego, kolorowe długopisy.
CZAS TRWANIA: 45 minut.
TOK ZAJĘĆ |
CZYNNOŚCI WYCHOWAWCY |
CZYNNOŚCI DZIECI |
UWAGI |
I wprowadzenie
Pogadanka na temat Dnia Matki |
Powitanie dzieci. Podanie tematu zajęć.
Pytania do pogadanki: - kto a was wie, kiedy obchodzimy Dzień Matki? - po co nam to święto? - w jaki sposób czynimy ten dzień wyjątkowym? |
swobodne wypowiedzi dzieci |
|
II Część właściwa
Pokaz wzoru upominku.
Instruktaż wykonania upominku.
Podział na grupy.
Wykonanie upominku. |
Nauczyciel prezentuje wzór upominku. „Na dzisiejszych zajęciach wykonamy takie upominki z okazji zbliżającego się Dnia Matki”.
Zapoznanie dzieci ze sposobem wykonania upominku: „1. najpierw przeniesiemy wzór szablonu na wybrane brystole, a następnie wytniemy. 2. SERCA ozdobimy mniejszymi serduszkami jak tylko będziecie chcieli. Następnie udekorujemy specjalnym dziurkaczem, połączymy je wiążąc złotą nitką od największego do najmniejszego lub w inny wymyślony przez was sposób. Wpiszemy życzenia dla mam. 3. Na białą tylną część KOPERTY za zamknięciem, przykleimy 2 boczne zakładki przedniej kieszeni. Wzdłuż brzegów zamknięcia nakleimy ażurową koronkę z kwiatkami. 4. Schowamy serca do koperty i upominek gotowy. Czy wszytko jest dla was jasne?”
Nauczyciel dzieli dzieci na 3 grupy przez odliczanie kolejno od 1 do 3. Następnie wskazuje miejsce do zajęcia.
Przekazanie dzieciom materiałów niezbędnych do wykonania upominku. Zwrócenie uwagi dzieci na: - estetyczne wykonanie, - dzielenie się materiałami i przyborami, - zachowywanie czystości miejsca pracy. |
oglądanie wzoru upominku
oglądanie czynności nauczyciela, ewentualne zadawanie pytań
podział na grupy i zajmowanie miejsc
wykonanie upominku zgodnie z zaleceniami nauczyciela |
|
III Zakończenie |
Zachęcenie dzieci do obdarowania upominkami swoich mama.
Podziękowanie za zajęcia.
Zwrócenie uwagi na pozostawienie porządku na miejscu pracy. |
Podzielanie zadnia nauczyciela
porządkowanie miejsca pracy |
|