KONSPEKT zajęć z orientacji zawodowej dla uczniów klas III gimnazjalnych.
TEMAT: Poznanie siebie
Cel:
nadrzędny - przygotowanie uczniów do wyboru kierunku kształcenia,
a tym samym do wyboru zawodu,
szczegółowe -
1) rozpoznawanie swoich i cudzych mocnych stron, analiza swoich słabości, sukcesów i porażek;
2) określanie wyznawanych wartości;
3) opis wymarzonego zawodu.
Forma zajęć: spotkanie grupowe ( klasa).
Metody: mini wykład, pogadanka, praca w grupach, praca indywidualna
Techniki: obserwacja uczestnicząca, analiza dokumentów.
Pomoce dydaktyczne: materiały ćwiczeniowe (72 wartości, mocne i słabe strony, mój wymarzony zawód)
Przebieg zajęć:
Wstęp
Prowadzący przedstawia się i omawia zasady współpracy. Zwraca uwagę na zasadę poszanowania i dobrowolności. Omawia sprawy organizacyjne (czas pracy i zakres tematyczny).
Przedstawienie się - wszyscy uczniowie proszeni są o porównanie siebie do jakiegoś zwierzęcia lub rośliny celem określenia swoich cech.
1. Rozpoznawanie swoich i cudzych mocnych stron, analiza swoich słabości, sukcesów i porażek.
Rozmowa na temat: Czym się wyróżniam w grupie? Prowadzący prowadzi pogadankę na temat cech osobowości, umiejętności i zainteresowań, które nas wyróżniają.
Uczniowie wypełniają materiały zawierające analizę własnych mocnych i słabych stron, sukcesów i porażek.
Następnie każdy oddaje swoją kartkę wszystkim z klasy, celem wpisania mocnych stron każdej osoby, które dostrzegli.
Wspólne omówienie zapisanych mocnych stron.
2. Określanie wyznawanych wartości.
Praca w 2 grupach na temat określenia swoich wartości. Na podstawie materiałów uczniowie określają dane wartości, które cenią wysoko, średnio lub nisko.
Porównanie wybranych wartości-analiza szczególnie znaczących.
3. Opis wymarzonego zawodu.
Określenie swego wymarzonego zawodu - praca indywidualna na podstawie materiałów portfolio.
Wypełnianie przez uczniów arkuszy ewaluacji po warsztatach.
Podsumowanie zajęć i zakończenie.