Konspekt zajęć z muzyki z rytmiką dla uczniów upośledzonych w stopniu umiarkowanym i znacznym.
Temat: Ćwiczenia muzyczno - ruchowe
Cel główny: Kształcenie poczucia rytmu oraz rozwijanie aktywności muzyczno-ruchowej.
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi rytmizować swoje imię, wyrazy, krótkie teksty piosenek
Uczeń wyraża ruchem charakter utworu muzycznego
Uczeń dostosowuje tempo ruchu do tempa utworu muzycznego
Uczeń potrafi prawidłowo i bezpiecznie obsługiwać magnetofon, odtwarzacz CD.
Formy pracy: zespołowa i indywidualna
Metody:
- pogadanka
- śpiew
- słuchanie muzyki
- zabawy muzyczno - ruchowe
Środki dydaktyczne: magnetofon, płyty CD, bębenek, łyżki, balony, szarfy, folia, piórka, obrazki, klocki,
Przebieg zajęć:
Powitanie - uczniowie wymieniają swoje imiona, a następnie wystukują lub wyklaskują rytm swojego imienia.
Przypomnienie czym zajmowaliśmy się na ostatnich zajęciach
- śpiewanie piosenki pt. „Zima, zima, zima…” (grupowo i indywidualnie)
Przedstawienie tematu zajęć.
Ćwiczenia muzyczno - ruchowe mające na celu doskonalenie rytmizacji wyrazów i krótkich tekstów oraz kształcenie umiejętności słuchania muzyki i inscenizowania ruchem utworu muzycznego.
Kształcenie poczucia rytmu - Rytmizowanie wyrazów oraz frag. tekstu piosenki
- nauczyciel pokazuje obrazki, uczniowie mówią nazwę przedmiotu, a następnie wyklaskują lub wystukują rytm wyrazu (klaskanie, stukanie o kolana, stukanie o ławkę, tupanie, wystukiwanie na bębenku, wystukiwanie na balonie)
- uczniowie rytmizują fragm. poznanej piosenki „Zi-ma, Zi-ma, Zi-ma, pa-da, pa-da śnieg”
- uczniowie przedstawiają rytm piosenki za pomocą klocków
- uczniowie śpiewają fragment piosenki uderzając w odpowiedni klocek pałeczką
Kształcenie umiejętności słuchania muzyki - Słuchanie muzyki, swobodna inscenizacja ruchem tempa utworu muzycznego
- uczniowie słuchają fragmentów utworów muzycznych
- rozmowa na temat wysłuchanego utworu i próba określania jego charakteru - wolny, szybki
- zabawy muzyczno - ruchowe
Zabawa z szarfami - uczniowie wykonują dowolne ruchy szarfami zgodnie z tempem utworu muzycznego
Zabawa z chustami i balonami -- uczniowie wykonują dowolne ruchy chustami zgodnie z tempem utworu muzycznego
Zabawa z folią malarską i piórkami - - uczniowie wykonują dowolne ruchy folią zgodnie z tempem utworu muzycznego
Podsumowanie zajęć: Na dzisiejszych zajęciach dowiedzieliście się, że tempo w utworach muzycznych może być szybkie lub wolne. Proszę na instrumentach zilustrować pogodę o której opowiem.
„Dzisiaj rano wyjrzałam przez okno, patrzę pada powoli i leniwie malutki deszczyk kap, kap, kap. Wyszłam z domu, rozłożyłam parasolkę, wtem rozpętała się wichura, wiatr wieje sz, sz, sz deszcz jest coraz większy, mocno i szybko uderza w mój parasol, nagle usłyszałam dźwięk potężnego pioruna bum. I już po chwili zrobiło się ciszej, wiatr powoli ustawał, deszczyk pada spokojnie, tylko z oddali usłyszałam 3 ciche grzmoty. Po chwili słońce wyszło za chmury, spojrzałam w niebo, a tam piękna tęcza mieniąca się kolorami. I tak mimo deszczowego poranka doszłam do szkoły w wyśmienitym nastroju.
Ocenienie pracy uczniów na zajęciach i pożegnanie.
Opracowała: Agnieszka Szaniawska