Konspekt zajęć muzycznych nauka piosenki (klasa III)

KONSPEKT ZAJĘĆ MUZYCZNYCH DLA KLASY III SP

Imię i nazwisko: Joanna Budzyńska

Kierunek i rok: Pedagogika Wczesnoszkolna i Przedszkolna

Temat: Nauka piosenki pt. „Brudas”

Cele ogólne:

- poznanie, nauka oraz śpiewanie piosenki pt. „Brudas”;

- usprawnienie umiejętności odczytywanie wartości oraz wysokości nut;

- kształtowanie poczucia rytmu oraz tempa.

Cele szczegółowe:

- śpiewa piosenkę pt. „Brudas” zwracając uwagę na tempo, rytm oraz melodię utworu;

- omawia tekst nowopoznanej piosenki;

- wykonuje ćwiczenia oddechowe, wokalne oraz usprawniające aparat mowy;

- określa metrum utworu;

- odczytuje solmizacyjnie wybrany fragment zapisu nutowego utworu;

- gra na instrumentach perkusyjnych rytm nowopoznanej piosenki;

- wystukuje rytm oraz metrum nowopoznanej piosenki.

Środki dydaktyczne:

- ilustracje przedstawiające czynności oraz przybory związane z higieną osobistą;

- tekst piosenki pt. „Brudas” wraz z zapisem nutowym;

- plastikowe kubeczki oraz osłonki na szczoteczki do mycia zębów (dla każdego ucznia);

- pianino.

Formy aktywności muzycznej: śpiew, ruch z muzyką, gra na instrumentach

Formy pracy: indywidualna, zbiorowa

Metody: percepcyjna, analityczna

Czas trwania: 45 min

Przebieg zajęć:

Czynności nauczyciela (N) Czynności uczniów (U) Uwagi
WPROWADZENIE
  1. Powitanie:

N zaprasza dzieci na dywan oraz staje wraz z nimi po obwodzie koła. Wraz z U śpiewa piosenkę na powitanie ilustrując ją ustalonymi wcześniej ruchami.

U stają po obwodzie koła na dywanie. Śpiewają piosenkę na powitanie ilustrując ją ruchami prezentowanymi przez nauczyciela. Piosenkę na powitanie śpiewamy 2 razy.
  1. Rozśpiewanie:

1) N stojąc z uczniami po obwodzie koła na dywanie omawia oraz prezentuje U kolejne ćwiczenia oddechowe do wykonania.

2) N stojąc z uczniami po obwodzie koła na dywanie omawia oraz prezentuje U kolejne ćwiczenia aparatu artykulacyjnego do wykonania.

3) N grając na pianinie prezentuje U kolejne ćw. wokalne do wykonania.

U stoją po obwodzie koła na dywanie. Wykonują ćwiczenia na rozśpiewanie prezentowane przez N:

1) Ćw. Oddechowe:

- głęboki wdech nosem, wstrzymanie oraz powolny, bezszelestny wydech ustami;

- głęboki wdech nosem i wydech ustami na spółgłosce „s”;

- głęboki wdech nosem, a następnie wydech ustami połączonych z krótkim i energicznym wymawianiem spółgłosek „s-f”.

2) Ćw. aparatu artykulacyjnego:

- wymawianie zdań: „Szedł Sasza suchą szosą”, „Korale koloru koralowego”, „Wspomnij mamie na mnie”;

- przesyłanie całusków: cmoknięcie w dłoń oraz dmuchnięcie;

- naśladowanie śmiechu różnych osób: staruszki (che- che- che), kobiety (wesołe: cha- cha- cha), mężczyzny (rubaszne: ho- ho- ho), dziewczynki (piskliwe, chichotliwe: chi- chi- chi).

3) Ćw. wokalne:

- śpiewanie gamy solmizacyjnie przy akompaniamencie pianina;

- śpiewanie gamy literowo przy akompaniamencie pianina;

- śpiewanie do akompaniamentu panina: ma-me-mi-mo-ma-me-mi-mo-mu, bra-bre-bri-bro-bra-bre-bri-bro-bru, ja-je-ji-jo-ja-je-ji-jo-ju, itd.

Powtarzamy 3 razy.

Powtarzamy 3 razy.

Powtarzamy 3 razy.

Każde zdanie powtarzamy 3 razy.

Powtarzamy 3 razy.

  1. Przejście do części głównej:

N siedząc na dywanie przeprowadza z U rozmowę kierowaną zadając następujące pytania:

- Czym jest higiena osobista?

Nauczyciel wywiesza na tablicy ilustracje przedstawiające czynności oraz przybory związane z higieną oraz takie, które higieną nie mają nic wspólnego.

- Co należy robić, aby dbać o naszą higienę?

- Przy pomocy jakich przyborów można to robić?

N wyznacza kolejno U do wykonania zadania.

- Kim jest brudas?

U siedząc po obwodzie koła na dywanie odpowiadają na pytania zadawane przez N:

- Higiena to dbanie o czystość własnego ciała.

Wyznaczeni U po kolei podchodzą do tablicy i omawiają po jednym obrazku po czym zdejmują te, które nie są związane z omawianym pojęciem – higiena. Następnie U grupują czynności z odpowiednimi przyborami.

- Brudas to ktoś, kto nie dba o higienę, nie lubi się myć, jest brudny.

Ilustracje przedstawiające czynności oraz przybory związane z higieną.
CZĘŚĆ GŁÓWNA
  1. Analiza utworu:

N rozdaje U kartki z tekstem oraz zapisem nutowym piosenki pt. „Brudas”. Wydaje U polecenia oraz koordynuje ich wykonanie.

1) N poleca uczniom, aby przyjrzeli się zapisowi nutowemu utworu.

2) N wyznacza kolejno uczniów do wykonania zadania.

U siedzą po obwodzie koła na dywanie. Wykonują polecenia N:

1) U odczytują oraz wyklaskują metrum utworu.

2) Wybrani U odczytują solmizacyjnie wybrany fragment utworu.

Tekst piosenki pt. „Brudas” wraz z zapisem nutowym (dla każdego U).
  1. Gra na instrumentach perkusyjnych:

N rozdaje uczniom plastikowe kubeczki oraz osłonki na szczoteczki do mycia zębów. Wybiera kolejno U do wykonania zadania.

U siedzą po obwodzie koła na dywanie. Pojedynczo, a następnie razem wystukują przy użyciu „instrumentów perkusyjnych” wybrany fragment zapisu nutowego piosenki (rytmizacja utworu). Plastikowe kubeczki oraz osłonki na szczoteczki do mycia zębów (dla każdego ucznia).
  1. Ruch z muzyką:

N dzieli losowo (odliczając do dwóch) klasę na dwie grupy.

N gra na pianinie melodię piosenki pt. „Brudas”.

Pierwsza grupa maszerując wytupuje metrum utworu, natomiast druga wystukuje jego rytm na podstawie zapisu nutowego przy użyciu instrumentów perkusyjnych (kubeczki i osłonki na szczoteczki) oraz przy pomocy akompaniamentu pianina. Po wykonaniu zadania następuje zamiana grup.
  1. Nauka i śpiew piosenki pt. „Brudas”:

1) Prezentacja piosenki.

N grając na pianinie śpiewa piosenkę pt. „Brudas”.

2) Nauka tekstu piosenki pt. „Brudas”.

N śpiewa po jednym wersie tekstu nowopoznanej piosenki.

3) Śpiewanie całości piosenki pt. „Brudas”.

N gra na pianinie melodię piosenki pt. „Brudas” oraz wraz z uczniami śpiewa całość nowopoznanej piosenki.

U siedząc na dywanie uważnie słuchają śpiewanej przez N piosenki.

U stojąc po obwodzie koła na dywanie powtarzają każdy zaśpiewany przez N wers piosenki zwracając uwagę na rytm, melodię oraz poprawnie wypowiadane słowa.

U przy akompaniamencie pianina oraz pomocy N śpiewają całość nowopoznanej piosenki pt. „Brudas”.

  1. Omawianie tekstu piosenki pt. „Brudas”:

N zadaje U pytania dotyczące zrozumienia tekstu nowopoznanej piosenki:

- O kim jest piosenka?

- Na co narzeka Brudas?

- Dlaczego Brudas nie chce się myć?

U odpowiadają na pytania do tekstu zadawane przez N.
ZAKOŃCZENIE

Sprawdzenie, czy cele zostały osiągnięte.

N sprawdza zdobyte umiejętności uczniów dając kolejno każdemu dziecku po jednym zadaniu do wykonania.

- wyznaczony U samodzielnie śpiewa solmizacyjnie fragment utworu pt. „Brudas”;

- wyznaczony U samodzielnie śpiewa fragment piosenki pt. „Brudas” wyklaskując jednocześnie metrum utworu;

- wyznaczony U samodzielnie śpiewa fragment piosenki pt. „Brudas” wytupując jednocześnie metrum utworu.

Uczniowie śpiewają acapella.

PIOSENKA NA POWITANIE

Już zajęcia zaczynamy

(machamy prawą ręką w geście powitalnym)

pięknie się witamy,

(machamy lewą ręką)

każda buzia uśmiechnięta

(wskazujemy palcami na nasze uśmiechnięte buzie)

smutku nie pamięta.

(kiwamy palcem wskazującym)

Hop i hop i hop i hop

(podskakujemy na prawej nodze)

tutaj fajnie cały rok,

(kładziemy ręce na biodra kołysząc się w prawą i lewą stronę)

nawet kiedy pada deszcz i gdy bardzo zimno jest.

(ilustrujemy ruchem palców spadające krople oraz trzęsienie się z zimna)

Hop i hop i hop i hop

(podskakujemy na lewej nodze)

tutaj fajnie cały rok,

(kładziemy ręce na biodra kołysząc się w prawą i lewą stronę)

nawet kiedy pada deszcz i gdy bardzo zimno jest.

(ilustrujemy ruchem palców spadające krople oraz trzęsienie się z zimna)

