Scenariusz zaj臋膰 z edukacji polonistycznej kl. III z dn. 10.12.2013r
Temat hospitacji : 膯wiczenia w pisaniu - opowiadanie
Blok tematyczny: W zdrowym ciele zdrowy duch.
Temat dnia: Co zrobi膰, 偶eby nie zachorowa膰?
Cel g艂贸wny: U艣wiadomienie uczniom wp艂ywu dba艂o艣ci o higien臋 osobist膮 na stan zdrowia, prawid艂owy rozw贸j i samopoczucie.
Cele operacyjne: ( Ucze艅): - zna sposoby dbania o zdrowie
- rozumie poj臋cia : higiena osobista, dbanie o higien臋
- potrafi wymieni膰 sposoby dbania o higien臋 osobist膮
- formu艂uje wypowiedzi pe艂nymi zdaniami
- s艂ucha uwa偶nie czytanego tekstu
- czyta polecenia ze zrozumieniem
Metody: - praca z ksi膮偶k膮
- metoda 膰wiczebna
- pokaz
Formy pracy:
- indywidualna zr贸偶nicowana
- grupowa jednolita,
- zbiorowa.
艢rodki dydaktyczne: - plansza z krzy偶贸wk膮
- plansze z materia艂em j臋zykowym
- historyjka obrazkowa
- podr臋cznik, 膰wiczenia
Przebieg zaj臋膰:
1. Wprowadzenie do zaj臋膰 - rozwi膮zywanie krzy偶贸wki
Na tablicy zostaje zawieszona krzy偶贸wka. Uczniowie rozwi膮zuj膮 has艂a, ch臋tne osoby zapisuj膮 je w odpowiednich rubrykach. Po rozszyfrowaniu wszystkich odpowiedzi, uczniowie czytaj膮 wsp贸lnie has艂o, ch臋tna osoba zapisuje je na tablicy.
2. Rozmowa z uczniami nawi膮zuj膮ca do rozwi膮zania krzy偶贸wki (higiena).
- Co to jest higiena?
- Jak dba膰 o higien臋?
- Co zrobi膰, 偶eby nie zachorowa膰?
3. G艂o艣ne czytanie opowiadania
Przeczytanie uczniom opowiadania pt. 鈥濪robnoustroje鈥 Laury 艁膮cz, kt贸re znajduje si臋 w podr臋czniku na stronie 89.
4.Udzielanie przez uczni贸w odpowiedzi na pytania dotycz膮ce przeczytanego tekstu.
- Kto wyst臋powa艂 w opowiadaniu? (wirusy, bakterie, grzyby chorobotw贸rcze, Sta艣, tata Stasia, myd艂o)
- Sk膮d wzi臋艂y si臋 bakterie? (zza ucha bezdomnego psa)
- Sk膮d wzi臋艂y si臋 bakterie? (ogon czarnego kota)
- O czym przypomnia艂 Stasiowi jego tata?
- Co robimy aby pozby膰 si臋 bakterii?
4. Przywieszenie na tablic臋 planszy z materia艂em j臋zykowym oraz schematem opowiadania. Zapoznanie uczni贸w z pomocami oraz wyja艣nienie zadania.
5. Przerwa 艣r贸dlekcyjna
聽鈥漃oranna toaleta 鈥
Uczniowie w parach staj膮 naprzeciwko siebie. Jedna osoba odgrywa rol臋 lusterka a druga si臋 w nim 鈥瀙rzegl膮da鈥. Osoba przegl膮daj膮ca si臋 wykonuje czynno艣ci zwi膮zane聽 z higien膮. Dziecko w roli lusterka stara si臋 dok艂adnie powtarza膰 ruchy kolegi np. odkr臋canie kranu, mycie r膮k, z臋b贸w, twarzy, wycieranie si臋 r臋cznikiem itp.
6. Przywieszenia na tablic臋 historyjki obrazkowej.
Uczniowie zapoznaj膮 si臋 z ilustracjami, po czym wsp贸lnie opisuj膮 przedstawione wydarzenie, korzystaj膮c z pomocy zawieszonych na tablicy. Nast臋pnie uczniowie redaguj膮 ustnie tre艣膰 ca艂ego powsta艂ego opowiadania i zapisuj膮 je w swoich zeszytach.
7. Wykonanie 膰wiczenia 1(s. 49):
Uczniowie wymieniaj膮 sposoby dbania o higien臋 osobist膮
8. Wykonania 膰wiczenia 2 (s.49):
Uczniowie uk艂adaj膮 z rozsypanki has艂a dotycz膮ce higieny i zapisuj膮 ze w zeszycie. Nast臋pnie wymy艣laj膮 w艂asne has艂a i r贸wnie偶 zapisuj膮 je w zeszycie.
9. Wykonanie 膰wiczenia 3 (s. 49)
Uczniowie uzupe艂niaj膮 zdania wyrazami z ramki, wpisuj膮c je w odpowiedniej formie.
10. Podsumowanie zaj臋膰.