SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I
Prowadząca: mgr Renata Ossowska
Temat dnia: ZWYCZAJE I TRADYCJE WIELKANOCNE
Cele ogólne:
-Rozwijanie umiejętności pracy w grupie
-Rozwijanie zainteresowań dotyczących zwyczajów i tradycji ludowych
-Kształtowanie umiejętności matematycznych
-Czytanie ze zrozumieniem
Cele operacyjne- uczeń potrafi:
-zaprezentować posiadaną wiedzę w formie mapy pamięci
-wykazać się wiadomościami o tradycjach wielkanocnych
-ułożyć puzzle i wykonać z nich ozdobę
-dodawać i odejmować w zakresie 20
-dostosować się do zasad gry
-wykonywać obliczenia pamięciowe
-posługiwać się instrukcją gry
-wyszukiwać własne błędy przez porównywanie ze wzorem
-dzielić się wiedzą
-zrozumieć i ocenić przeczytany tekst
-uzupełnić tekst z lukami
Metody:
-praktycznego działania
-aktywizujące(gra i zabawa dydaktyczna ,prawda-fałsz, mapa myśli)
-słowna
Formy pracy:
-praca indywidualna zróżnicowana i jednolita
-praca grupowa jednolita
-praca zbiorowa
Środki dydaktyczne:
-koszyczki
-sylwety jaj
-puzzle w kopertach
-święconka
-gra planszowa , kostka i pionki (jeden zestaw na grupę)
-haczyki do zawieszenia pisanek
-wysiana rzeżucha i owies
-tekst do zbiorowego czytania i samokontroli (plansze na tablicę)
-plansza do mapy myśli
-gałązki do samooceny
-karta pracy(WESOŁA SZKOŁA ,str. Nr150)
Przebieg zajęć:
Wprowadzenie do tematu zajęć
Skierowanie rozmowy na temat zgromadzonych pomocy(dekoracja wielkanocna)
wysłuchanie piosenki o tematyce wielkanocnej
Wielkanoc--mapa myśli
Zwyczaje związane z pojęciami z mapy myśli
Wspólne odczytanie nazw zwyczajów i tradycji wielkanocnych z tablicy
Prawda-fałsz: wybranie z kopert elementów układanki zawierających nazwy tradycji i zwyczajów wielkanocnych , ułożenie puzzli na kraszankach
Spacer rytmiczny przy piosence „Wielkanoc”
Zabawa na dywanie-Szukamy zajączka z niespodzianką(zawężenie pola poszukiwań przy użyciu pojęć „za mało, za dużo”)
Omówienie znalezionej niespodzianki(czytanie instrukcji gry planszowej)
Gra przy stolikach
Podsumowanie : Tekst z lukami( wpisanie nazwy czynności związanych z tradycjami i zwyczajami wielkanocnymi ,znajdującymi się w ramce na kartach pracy)
Porównanie uzupełnionego tekstu z tekstem na tablicy
Samoocena-zawieszenie swoich ozdób na jednej z dwóch gałązek(wyższa to samoocena wysoka)
Rozdanie gier planszowych do domu jako kolejnej niespodzianki od zajączka. Praca domowa-ozdobienie gry według własnego pomysłu i korzystanie z niej
z członkami rodziny
Opinia doradcy o przeprowadzonych zajęciach :
Nauczycielka wprowadziła świąteczny nastrój w klasie poprzez piękne dekoracje oraz pomoce dydaktyczne. Uczniowie chętnie wypowiadali się na temat zwyczajów wielkanocnych , a także słuchali o zwyczajach im nieznanych .
W naturalny sposób zostały włączone do tematu gry dydaktyczne z edukacji matematycznej. Zajęcia przebiegały w bardzo miłej atmosferze, co miało odzwierciedlenie w wysokiej samoocenie uczniów.
mgr Joanna Dembowa
- doradca metodyczny nauczania początkowego