Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie II
z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej „Królowa polskich rzek”
Temat dnia: Wędrujemy wzdłuż rzeki Wisły
Cele ogólne:
wdrażanie do dłuższych wypowiedzi na określone tematy
zapoznanie z większymi rzekami Polski
wdrażanie do sprawnego posługiwania się mapą
doskonalenie umiejętności mnożenia i dzielenia w zakresie 100
Cele szczegółowe:
Uczeń:
mnoży i dzieli liczby w zakresie 100
sprawnie posługuje się myszką - uruchamia i przegląda prezentację
wypowiada się pełnym zdaniem na określony temat
wie, że Wisła to najdłuższa rzeka Polski
rozumie pojęcia: źródło, strumyk, potok, rzeka
wskazuje na mapie Polski bieg Wisły: źródło, miasta leżące nad rzeką oraz morze
wypowiada się o miastach leżących nad Wisłą,
wymienia ważne obiekty miast
układa puzzle
opisuje rzeką zgodnie z poleceniem nauczyciela
otrzymuje odznakę przewodnika wycieczek
uzupełnia zdania o Wiśle
stosuje wielką literę w nazwach geograficznych
uczy się piosenki ze słuchu
ilustruje ruchem i gestem treść piosenki
dokonuje samooceny pracy
Metody pracy:
słowne: rozmowa kierowana
oglądowe: pokaz
działania praktyczne
Formy pracy:
indywidualna
zbiorowa
grupowa
praca wielopoziomowa
Środki dydaktyczne: karty pracy, prezentacja multimedialna, mapa fizyczna Polski, puzzle, karteczki samoprzylepne, znaczek przewodnika
wycieczek
Przebieg zajęć:
Rozwiązanie układanki matematycznej wprowadzającej w temat zajęć - karta pracy nr 1
Dzieci wykonują obliczenia. Następnie porządkują wyniki wraz z sylabami od największego do najmniejszego i odczytują hasło.
8 * 9 = 72 |
7 * 8 = 56 |
7 * 7 = 49 |
5 * 8 = 40 |
64 : 8 = 8 |
30 : 5 = 6 |
20 : 4 = 5 |
naj |
dłuż |
sza |
rze |
ka |
Pols |
ki |
Zapowiedź wędrówki wzdłuż najdłuższej rzeki Polski
Uruchomienie komputerów i otwarcie umieszczonej na pulpicie prezentacji pt. „Królowa polskich rzek” (16 slajdów)
Indywidualne przeglądanie kolejnych slajdów prezentacji zgodnie z poleceniami nauczyciela:
wykres porównujący długość polskich rzek (slajd nr 2)
mapa Polski z zaznaczonym źródłem i ujściem Wisły (slajd nr 3)
bieg rzeki od źródła do ujścia: góry, miasta - ważne obiekty i herby, morze (slajdy nr 4 - 13)
widoki Wisły w różnych miejscach Polski (slajdy nr 14 - 15)
piosenka pt. „Płynie Wisła, płynie” (slajd nr 16)
W trakcie pokazu dzieci dzielą się z rówieśnikami posiadaną wiedzą, wskazują na mapie fizycznej Polski źródło rzeki - góry, miasta przez które przepływa oraz ujście rzeki - morze: odczytują nazwy.
Układanie z puzzli mapy Polski. Wyszukiwanie i zaznaczanie samoprzylepnymi karteczkami nazw geograficznych związanych z biegiem rzeki Wisły: Beskid Śląski, Kraków, Warszawa, Toruń, Gdańsk, Morze Bałtyckie; wklejenie mapki do zeszytu
ilustracja - w pełnej wersji pracy na płycie CD (przyp. red.)
Konkurs - „Przewodnik wycieczek” - nauczyciel dzieli uczniów na grupy. Każda otrzymuje w kopercie puzzle przedstawiające ważniejszy obiekt jednego z omawianych wcześniej miast. Zadaniem grup jest szybkie ułożenie puzzli i odgadnięcie, co przedstawia ułożone zdjęcie oraz jakiego miasta dotyczy. Grupy prezentują także swoje wiadomości o tym mieście. Na zakończenie konkursu dzieci naklejają ułożone zdjęcia na kolorowy karton i organizują galerię pt. „Królowa polskich rzek”. Grupa, która wygrała konkurs otrzymuje odznakę przewodnika wycieczek „Siedmiomilowe buty”.
ilustracja - w pełnej wersji pracy na płycie CD (przyp. red.)
Uzupełnianie zdań o Wiśle i przepisanie ich do zeszytu - karta pracy nr 2 (praca wielopoziomowa)
--------------------------- to najdłuższa rzeka Polski. Wypływa z ---------------------------- ------------------------. Nad rzeką leży -------------------------, ----------------------------------, -------------------------------- oraz -------------------------. Wisła wpada do ----------------------- ----------------------------------- .
Wysłuchanie umieszczonej w prezentacji piosenki pt. „Płynie Wisła, płynie” i omówienie jej treści; nauka piosenki ze słuchu, śpiewanie piosenki i naśladowanie ruchem czynności wynikających z treści
Posumowanie dnia; dokonanie samooceny pracy przez uczniów
Urszula Strzała
Szkoła Podstawowa w Kraszewicach