Marzena Bandurska
Przedmiot: nauczanie początkowe
Wieczór wróżb-zajęcia
w klasie III.
Artykuł opublikowany w specjalistycznym serwisie edukacyjnym http://awans.szkola.net/
MARZENA BANDURSKA
NAUCZYCIEL NAUCZANIA ZINTEGROWANEGO
,,WIECZÓR WRÓŻB”
ZAJĘCIA ZINTEGROWANE W KLASIE III
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE III
,,WIECZÓR WRÓŻB”
KRĄG TEMATYCZNY: Obrzędy i zwyczaje ludowe.
TEMAT DNIA: Dzień z wróżbami - ANDRZEJKI.
CEL OGÓLNY: - wyrabianie szacunku dla obrzędów i zwyczajów ludowych oraz kultywowanie ich.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
UCZEŃ : - wie, co to są ,, Andrzejki” i kiedy je obchodzimy,
- zna kilka wróżb andrzejkowych i potrafi je przeprowadzić,
- zna pojęcia : wróżba, wróżenie, zwyczaj,
- potrafi mnożyć i dzielić w zakresie 100,
- zgodnie bawi się w grupie rówieśniczej.
METODY : obserwacja, pokaz, praktyczna działalność uczniów.
FORMY PRACY: zbiorowa, indywidualna.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
miska z wodą , wosk do lania, klucz, karta pracy, kolorowe kartoniki, kartki z imionami chłopców i dziewcząt, kartoniki z magicznymi liczbami, karteczki z nazwami zawodów, kartoniki z magicznymi znakami, plastykowe kubeczki.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.Powitanie uczniów w kręgu.
2.Wprowadzenie do tematu zajęć : N-l rozdaje karty pracy dla każdego ucznia, dzieci wykonuja działania i uporządkowują wyniki rosnąco. Każdemu wynikowi przyporządkowana jest litera i uczniowie powinni odczytać hasło : ANDRZEJKOWE WRÓŻBY.
3.Rozmowa na temat andrzejek:
N-l zadaje pytania: - Co to są andrzejki?
- Kiedy obchodzimy andrzejki?
- Jakie znacie wróżby andrzejkowe?
Uzupełnienie wiadomości o andrzejkach - opowiadanie N-la :
Andrzejki to tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. W dawnych czasach przywiązywano do wróżb andrzejkowych wielką wagę. W wierzeniach ludowych miały one magiczną moc. Wszystkie dziewczęta tego wieczoru chciały poznać swoją przyszłość. Były wróżby z butów ustawionych jeden na drugim, z kości baranich rzuconych psom czy ze sztachet w płocie.
I oczywiście chodziło o jedno : która z dziewcząt pierwsza wyjdzie za mąż. Dziewczęta zaglądały też do studni, gdzie w wodzie miała im się ukazać głowa narzeczonego. Przy wróżbach chłopcy często płatali im figle. Kiedy dziewczyna nachyliła się nad studnią , chłopcy na kiju wychylali główkę kapusty. I co zobaczyła?- kapuścianą głowę.
Andrzejki obchodzimy w wigilię św. Andrzeja- 29 listopada. Dzień ten rozpoczynał niegdyś długą uroczystość -okres najkrótszych dni i najdłuższych nocy w roku. Dawniej obchodzono także zwyczaj katarzynek. W wigilię św. Katarzyny - 24 listopada była porą wróżb dla chłopców. Zwyczaj katarzynek w zasadzie nie dotrwał do dziś i mało kto o nim wie.
4.Wyjaśnienie pojęć : wróżba, wróżyć, zaklęcie, zwyczaj.
Uczniowie szukają w słowniku języka polskiego podanych pojęć i wpisują je do zeszytu.
Według ,, Ilustrowanego słownika języka polskiego ” pod redakcją Elżbiety Sobol. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1999 :
Wróżba - zjawisko uznane za zapowiedź czegoś, omen, znak ,przepowiedzenie
przyszłości.
Wróżyć - przepowiadać przyszłość , odgadywać czyjąś przeszłość , czyjś
charakter na podstawie pewnych znaków, np. z gwiazd, kart, z ręki.
Zaklęcie - gorąca prośba, błaganie, magiczna formułka.
Zwyczaj - to, co zostało utwierdzone przez tradycję, co jest powszechnie
przyjęte w jakiejś społeczności.
5.Rozpoczęcie zabawy - wypowiedzenie zaklęcia;
Hokus - pokus,
Czary - mary,
Aby wróżba się spełniła ,
Złóżmy dary.
Dzieci wypowiadają zaklęcie i rzucają monetę jednogroszową do misy z wodą. Po takim wprowadzeniu zabieramy się do wróżenia:
*niektóre wróżby prowadzą dzieci po wcześniejszym przygotowaniu i konsultacji z nauczycielem.
LANIE WOSKU
Jest to chyba najbardziej znana wróżba andrzejkowa. Rozgrzany wosk lejemy przez dziurkę w kluczu do miski z zimną wodą. Oglądamy zastygły wosk lub cień na ścianie. Co pokaże, to czeka daną osobę w przyszłości. Każdemu wychodzi coś innego, dziwnego, tajemniczego i każdy chce zabrać swoją figurkę do domu.
WRÓŻENIE Z BUTÓW
Każde dziecko zdejmuje po jednym buciku, które ustawiamy jeden za drugim od najdalszego końca sali aż do drzwi. Bucik, który pierwszy przekroczył próg, daje właścicielowi pierwszeństwo w przyszłym zawarciu małżeństwa.
KIM BĘDĘ, JAKI BĘDĘ MIAŁ ZAWÓD ?
Pod kubki stojące na stole wkładamy przedmioty charakteryzujące różne zawody, np.: pieniądze, igłę, kopertę, różaniec, chleb… Uczestnicy zabawy mają za zadanie odkryć jeden z kubków, a dowiedzą się, kim będę w przyszłości.
WRÓŻBA Z KARTECZKAMI
Dziewczynki (chłopcy) wyciągają kartki z imionami chłopców (dziewcząt). Wylosowane karteczki wskazują, jaką dziewczynę pozna chłopiec oraz jakiego kolegę pozna dziewczyna.
MAGICZNE LICZBY
Każde dziecko losuje karteczkę z liczbą od 1 do 8. Następnie wstają wszyscy uczniowie, którzy wylosowali daną liczbę, a nauczyciel z „Księgi wróżb” odczytuje, co mówią liczby o tych osobach.
1 - Twoje ulubione kolory to: żółty, złoty i pomarańczowy. Szczęśliwym kamieniem jest bursztyn. Jesteś osobą upartą i wytrwałą w dążeniu do celu. Niedługo spełni się twoje marzenie.
2 - Twoje ulubione kolory to: odcienie zieleni. Pomyślność przynosi ci perła. Jesteś osobą łagodną i wrażliwą, ale wytrzymałą. Masz zdolności plastyczne. Gwiazdy mówią, że będziesz miał wspaniałe wakacje.
3- Twoje ulubione kolory to błękit i szary. Szczęśliwym kamieniem jest szafir. Jesteś osobą godną zaufania i potrafisz być wiernym przyjacielem. Czasem jednak zachowujesz się zbyt gwałtownie i trudno z tobą wytrzymać. Czeka cię wspaniała podróż.
4- Twoje ulubione kolory to czarny i czerwony. Szczęśliwym kamieniem jest ametyst. Jesteś osobą dynamiczną i lubisz ruch na świeżym powietrzu. Można powierzyć ci swoje tajemnice- nikomu nie wygadasz. Będziesz miał bardzo pracowity rok.
5- Twoje ulubione kolory to biały i różowy. Szczęśliwym dla ciebie kamieniem jest diament. Jesteś osobą impulsywną, ale bardzo inteligentną. Posiadasz dar bezbłędnego oceniania nowych ludzi. Zawsze sprawdzasz się w trudnych sytuacjach. Poznasz prawdziwego przyjaciela.
6- Twoje ulubione kolory to niebieski i fioletowy. Szczęście przynosi ci turkus. Jesteś osobą serdeczną, towarzyską i bardzo uczciwą. Unikasz spięć i sytuacji konfliktowych. Czasem trudno ci podjąć ważną decyzję. Musisz bardziej dbać o swoje zdrowie, bo czeka cię dużo przeziębień.
7- Twoje ulubione kolory to szary i brązowy. Szczęście przynosi ci agat. Jesteś romantykiem i uwielbiasz spacery w górach. Czasami jesteś roztargniony i gubisz różne drobiazgi. Pójdziesz na wspaniałe przyjęcie urodzinowe.
8- Twoje ulubione kolory to bordo i biały. Szczęście przynosi ci szafir. Jesteś osobą bardzo wrażliwą i trochę zamkniętą w sobie. Nie lubisz pokonywać trudności, ale radzisz sobie z nimi doskonale. Masz kilku wypróbowanych przyjaciół. Czeka cię wspaniała niespodzianka.
LOSOWANIE KOLORÓW
Dzieci siedzące w kręgu losują karteczki w sześciu kolorach. Następnie wstają uczniowie, którzy wylosowali dany kolor, a nauczyciel czyta z „Księgi wróżb”, o jakich przestrogach na przyszłość mówią dzieciom wylosowane kolory.
Czerwony - Jesz za dużo słodyczy. Musisz je ograniczyć, bo w przyszłości będziesz musiał być częstym gościem u dentysty. Wszyscy wiedzą, jak bardzo tego nie lubisz.
Zielony - Bądź ostrożny w drodze do szkoły. Patrz uważnie pod nogi i bacznie rozglądaj się na przejściu dla pieszych. Gdy będziesz uważał, to nic złego ci się nie przytrafi.
Żółty - Bardziej dbaj o swoje zdrowie, cieplej się ubieraj. Nie pij zimnych napojów, gdy jesteś spocony, noś zawsze zimą czapkę i szalik.
Niebieski - Zawsze pilnuj swoich rzeczy, bo możesz coś cennego zgubić. Nie bądź taki roztargniony.
Biały - Pijesz za mało mleka, masz słabe kości. Jedz więcej nabiału, a nie tylko chrupki i wafelki.
Czarny - Za często się kłócisz. Unikaj nieporozumień, nieporozumień wszystko będzie wokół ciebie bardziej kolorowe.
LOSOWANIE ZAWODÓW
Aby dowiedzieć się, jaki zawód będą dzieci wykonywać w przyszłości, losują karteczki, a następnie każde z nich głośno odczytuje wylosowany zawód: krawiec, malarz, szewc, pisarz, nauczyciel, krawcowa, sportowiec, księgowa, sprzedawca, marynarz, drukarz, aktor, reżyser, akrobata, ogrodnik, rybak…
LOSOWANIE CUKIERKÓW
Siedząc w kręgu, dzieci losują cukierki, w których ukryte są karteczki z nazwami prezentów, które powinny niedługo otrzymać. Dzieci zjadają cukierki, a następnie odczytują nazwy prezentów, np.: rower, wrotki, hulajnoga, nowe ubranie, wycieczka, słodycze, owoce, wizyta kogoś bliskiego, ciekawy list, zaproszenie na urodziny, nagroda w konkursie, itp.
MAGICZNE ZNAKI
Uczniowie zostają poproszeni, aby uważnie przyjrzeli się różnym znakom, które znajdują się w różnych częściach sali, i stanęli przy wybranym przez siebie znaku. Następnie prowadząca osoba odczytuje, co znaki oznaczają.
δSpełni się twoje najskrytsze marzenie. Będziesz miał to, o czym od
dawna marzysz.
Spodziewaj się nagrody. Twój wysiłek i praca zostaną docenione.
Spotka cię coś niezwykłego. Przeżyjesz fantastyczną przygodę.
Pokłócisz się z przyjacielem. Po kilku dniach zrozumiesz, że nie
miałeś racji i będziesz musiał go przeprosić.
Ominie cię duży kłopot. W twoim domu zapanuje radość i szczęście.
Ktoś ważny pojawi się w twoim domu. Pomoże ci w wielu
trudnych chwilach.
Otrzymasz zwierzątko, o którym dawno marzysz.
Otrzymasz ważną wiadomość od osoby, za która tęsknisz.
Będzie to dobra wiadomość.
Podczas wróżb trwa zabawa - dyskoteka. Można ją uatrakcyjnić zabawami, takimi jak :
Taniec parami na gazecie.
Walczyk ze szczotka - jedno dziecko tańczy ze szczotka, pozostałe dzieci w parach; szczotkę przekazuje się innej osobie, zdobywając parę dla siebie.
Konkurs z kapeluszem - dzieci ustawione w kole przy muzyce tańczą i przekazują kapelusz dalej, zakładając go na głowę kolejnej osobie; gdy muzyka zostaje wyłączona, dziecko mające kapelusz na głowie odchodzi z zabawy.
Taniec z balonikiem parami - dzieci tańczą trzymając balonik między głowami, brzuszkami.
6. Podsumowanie zajęć.
Dzieci siadają w kręgu i rozmawiają na temat zajęć. Na zadanie domowe mają uzupełnić brakujące wyrazy w karcie pracy. Pożegnanie uczniów.
LITERATURA:
W.Śliwerski : ,, Andrzejki”. Oficyna Wydawnicza ,, IMPULS”, Kraków 1992.
B.Zbrożyna : ,, Tradycje naszego regionu”. Życie Szkoły nr 9/2000, WSiP.
KARTA PRACY
WYKONAJ DZIAŁANIA, WYNIKI UŁÓŻ W TABELI ROSNĄCO, WPISZ ODPOWIADAJĄCE WYNIKOM LITERY.
18 : 6 = ……A 3 X 8 = ……E
56 : 8 = ……Z 2 X 9 = ……W
16 : 4 =……N 4 X 8 = ……R
35 : 7 =...… D 4 X 7 = ……B
81 : 9 = ……J 4 X 9 = ……Ó
36 : 6 = ……R 6 X 7 = ……Ż
40 : 4 = ……K 8 X 9 = ……Y
4 X 3 = ……O 4 X 7 = ……W
64 : 8 = ……E
3 |
|
|
|
|
|
|
|
12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
D |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
R |
|
|
|
|
UZUPEŁNIJ SPRAWOZDANIE BRAKUJĄCYMI WYRAZAMI:
Dzisiaj naszej klasie odbył się wieczór…………………..Ten wieczór wypada w wigilię Św. Andrzeja, czyli………………………. Poznaliśmy różne………
i zabawy. Najbardziej podobała mi się wróżba…………………………………
Po wróżbach …………………. przy muzyce i częstowaliśmy się słodyczami.
Bardzo miło …………………..wspólny czas. Na pewno w ……………roku
Też zorganizujemy w naszej klasie ………………… andrzejkowy.
POMOCE DO WYKORZYSTANIA PODCZAS WIECZORU ANDRZEJKOWEGO
NAZWY ZAWODÓW
PIEKARZ |
NAUCZYCIEL |
KUCHARZ |
ARCHITEKT |
MARYNARZ |
POLICJANT |
AKTOR |
REŻYSER |
SPRZEDAWCA |
KSIĘGOWA |
SPORTOWIEC |
INŻYNIER |
STOLARZ |
LEŚNIK |
BANKOWIEC |
MALARZ |
KRAWIEC |
SZEWC |
OGRODNIK |
DZIENNIKARZ |
LEKARZ |
RATOWNIK |
CUKIERNIK |
PISARZ |
AKROBATA |
MAGICZNE LICZBY
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
MAGICZNE ZNAKI
|
|
|
|
|
|
δ |
|