Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III z wykorzystaniem metod aktywizujących
Prowadząca: Patrycja Raczek
Temat dnia: Jan Paweł II - Polak, z którego jesteśmy dumni.
Cele operacyjne:
Uczeń:
wyszukuje ciekawostki o papieżu w różnych źródłach,
wypowiada się o życiu i zasługach Jana Pawła II,
redaguje i zapisuje notatkę biograficzną z uzasadnieniem,
swobodnie wypowiada się w czasie dyskusji,
przedstawia postać Jana Pawła II w pracy plastycznej,
Metody:
pogadanka,
mini dyskusja,
praca z tekstem,
zadaniowa,
pracy we współpracy,
praktycznego działania.
Formy pracy:
zbiorowa jednolita,
zespołowa zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
P. cz. 2 s. 44-45, Ćw. cz. 3 s. 74-75, karty pracy; plątaninka matematyczno - literowa, słowniki języka polskiego, encyklopedie, wyrazy na kartach, portrety sławnych polaków w tym Jana Pawła II, materiały zgromadzone w klasie, mapa Polski, materiały o Janie Pawle II, flamastry, klej, nożyczki, farby, wycinanki z czasopism, ołówki, plastelina, karton, zdjęcia.
Dodatkowo : dowolne nagranie piosenki związanych z Janem Pawłem II - "Barka".
Przebieg zajęć:
Powitanie.
Sprawdzenie obecności.
Swobodne wypowiedzi dzieci na temat : Co znaczy być wielkim Polakiem ?
Wyjaśnienie pojęć przygotowujących do pracy z postacią Jana Pawła II :
papież, Polak, pontyfikat, kardynał, Wadowice, Watykan, pielgrzym przy użyciu słowników języka polskiego.
Rozwiązywanie plątaninki matematyczno - literowej:
obliczenie zadań i wpisanie wyników malejąco wraz z hasłem Jan Paweł II,
swobodne wypowiedzi dzieci o papieżu.
Rozmowa o treści czytanego przez nauczyciela tekstu informacyjnego "Wielki Polak", dzieci odpowiadają na pytani :
Gdzie urodził sie Karol Wojtyła?
Jak nazywali go koledzy w dzieciństwie?
Jakie były jego ulubione zabawy w dzieciństwie?
Do czego wzywał papież?
Ile kilometrów przejechał w pielgrzymkach?
Czytanie ciekawostek, praca w grupach przy doborze źródeł i wyszukiwaniu informacji o Janie Pawle II, praca z mapą - odnajdywanie na mapie Polski miejscowości związanych z Karolem Wojtyłą.
Wykonanie portfolio poświęconego Janowi Pawłowi II, zorganizowanie wystawki w klasie.
Samodzielne rozwiązywanie testu o Janie Pawle II na podstawie tekstu - zgromadzonych informacji. ĆW. cz. 3 s.74-75
Wykonanie portretu papieża dowolną techniką, gromadzenie cech określających postać Jana Pawła II jako młodzieńca, Polaka, kapłana, papieża.
Wspólne redagowanie notatki biograficznej, na podstawie wysłuchanego tekstu i zgromadzonych materiałów do pytania :Dlaczego Polacy są dumni z Jana Pawła II?", np.: Jan Paweł II troszczył się o wszystkich ludzi, szczególnie o chorych, biednych, potrzebujących (...).
Podsumowanie zajęć:
grupowe tworzenie map myśli poświęconych papieżowi: wykorzystując zgromadzone materiały dzieci zapisują hasłowo fakty z jego życia, zwracając uwagę na pisownię imion, nazwisk, nazw miejscowości, państw wielką literą.
Zaprezentowanie efektu pracy grup oraz zawieszenie map na ścianie lub tablicy w klasie.
Podsumowanie dnia, pochwala za aktywność, wymiana doświadczeń.
Czego nauczyłeś się w dniu dzisiejszym ?
Co podobało Ci się najbardziej ?
W czym miałeś problem ?
Podziękowanie za udział w zajęciach i pożegnanie.