Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie i prowadzonych metodą dramy
Temat: Poznajemy dobre i złe baśniowe postacie na podstawie ,,Calineczka” H. Ch. Andersena. Wprowadzenie pisanych liter: e, E na podstawie wyrazów ekran, Ela, elf.
Cele:
wdrażanie dzieci do uważnego słuchania czytanego utworu,
budzenie wrażliwości emocjonalnej i estetycznej oraz zainteresowań czytelniczych,
ukazywanie dzieciom morału baśni - ,,Dobro zawsze zwycięża”,
rozwijanie wyobraźni, pamięci i spostrzegawczości,
wdrażanie do kształtnego pisania poznanych liter,
rozwijanie plastyki ciała.
Środki dydaktyczne:
kartki z rysunkami postaci z baśni, np. żaba, chrabąszcz, motyl, myszka, kret, jaskółka,
farby lub kredki,
kaseta z nagraniem baśni ,,Calineczka” H. Ch. Andersena,
książka ,,Calineczka” i inne książki H. Ch. Andersena,
zagadka o literze ,,e”
podręcznik ,,Szkoła marzeń” dla kl. I – zeszyt ćwiczeń.
Przebieg zajęć:
1. Słuchanie przez dzieci nagrania tekstu baśni.
2. Opowiadanie dzieci o swoich przeżyciach związanych z wysłuchaną baśnią oraz o zachowaniu bohaterów, ich stosunku do Calineczki.
3. Ćwiczenia dramowe – etiuda pantomimiczna. Każdy uczeń pokazuje, jak z ziarenka wyrasta kwiat, który zamienia się w małą dziewczynkę – tańczącą Calineczkę.
4. Ćwiczenia dramowe – żywe obrazy. Dzielimy dzieci na małe grupki. Każda z nich otrzymuje kartkę z narysowaną postacią, np. żaba, chrząszcz, motyl, jaskółka, kret, król elfów. Uczniowie w grupach przedstawiają scenę z baśni.
5. Przygotowanie do wprowadzenia litery ,,e”.
- wyjaśnienie znaczenia wyrazów: elf – elfy.
- analiza i synteza głoskowa wyrazu elfy.
6. Oglądanie ilustracji z baśni o Calineczce.
7. Analiza i synteza głoskowa wyrazów: ekran, Ela, kret, motyle. Określenie miejsca występowania litery ,,e” w modelach budowy dźwiękowej tych wyrazów.
8. Nauka pisania liter: e, E.
9. Czytanie przez wybranego ucznia tekstu z podręcznika.
10. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat elfów – dobrych duszków.
11. Ćwiczenia dramowe – scenka improwizowana pt. ,,Spotkanie Calineczki z królem elfów”.
12. Ćwiczenia dramowe – tworzenie rysunków. Uczniowie na kartonach rysują lub malują dowolne postacie z baśni.
13. Wystawa prac.
14. Rozwiązanie zagadki: jaka to litera? – podsumowanie zajęć.