Scenariusz zajęć z ćwiczeń gimnastycznych prowadzonych metodą R. Labana z el C. Orffa w grupie 5-6 latków
Treści kształcenia:
Kształtowanie umiejętności prawidłowej postawy ciała;
Kształtowanie spontaniczności, pewności siebie;
Wyzwalanie poczucia satysfakcji związanej z wysiłkiem fizycznym;
Cele operacyjne:
Zna możliwości swojego ciała;
Odkryje własne możliwości ruchowe;
Kształtuje prawidłowo postawę ciała, zgodnie współpracuje z partnerem;
Wykona ćwiczenia doskonalące wyczucie przestrzeni, ciężaru ciała;
Reaguje na zmiany nastroju muzyki;
Przybory i pomoce: krążki, butelki plastikowe, chustki w 3 kolorach, gazety lub kolorowe kartki, nagranie muzyki.
Miejsce ćwiczeń -sala zabaw
Przebieg zajęcia:
Ćwiczenia orientacyjno -porządkowe.
Marsz po obwodzie koła w rytm muzyki, na palcach, piętach unosząc jednocześnie ręce w górę, w bok, na biodra.
Wyczucie płynności ruchów i ciężaru ciała w przestrzeni i czasie.
Dzieci biegają po sali w rytm muzyki, omijając rozłożone krążki, na przerwę w muzyce wskakują na krążki i przyjmują różne ciekawe pozycje stojąc w bezruchu.
Doskonalenie płynności ruchów.
Na dźwięki wysokie wyciąganie ciała ku górze, aż do wyskoku, a na dźwięki średnie i niskie powolne przejście do przysiadu.
-unoszenie ręki l. i p., w górę i w dół;
-unoszenie nóg l. i p., w górę i w dół;
Ćwiczenia kształtujące wyczucie własnego ciała.
Muzyka żywa -tańczy głowa, tańczą same ręce, same nogi, tańczy całe ciało.
Ćwiczenie zmysły przestrzennego.
Każde dziecko otrzymuje kartkę kolorowego papieru (gazetę). Biegnie z nią w dowolnym kierunku, dmucha na nią. Układa swoje ciało na kartce, zajmując jak największą powierzchnię ciałem, a następnie jak najmniejszą. W rytm tamburyna wskakuje na kartkę i zeskakuje z kartki papieru. Formułuje kulę z papieru toczy kulę (piłkę) i w rytm muzyki rzuca ją w górę starając się złapać lub toczy ją po sali. W rytm marsza stara się wrzucić kulę papierową do pojemnika.
Ćwiczenia rozwijające wrażliwość na dynamikę, współpraca z partnerem.
Dzieci dobierają się parami. Jedno z nich jest „wiosennym krzewem -forsycją” -trzyma w rękach kolorowe chusteczki żółte i zielone -drugie dziecko jest „wiatrem” -dmucha w plastikowe butelki. Partner dmucha na „krzew forsycji” ze zmieniającym się natężeniem, któremu muszą towarzyszyć ruchy dziecka (krzewu forsycji). /zmiana ról
-Dzieci wystukują rytmicznie uderzając butelkami o podłogę przysłowie „W marcu jak w garncu”;
-Pada deszcz na krzew forsycji -dzieci stukają palcami rąk o butelkę -dziecko „krzew forsycji” mimiką, gestem wczuwa się w swoją rolę. Nauczycielka wystukuje rytm dzieci kolejno ten rytm wystukują.
Ćwiczenia w różnicowaniu nastroju muzyki.
Położone na podłodze chustki w ciemnym i jasnym kolorze. Przy muzyce wesołej dzieci bawią się chustkami w jasnych kolorach (żółty, zielony). Przy muzyce smutnej zakładają na głowę ciemne chustki (granatowe) i cichutko siedzą.
Zabawa rytmiczna przy piosence płynącej z magnetofonu „Myj zęby”.
Zakończenie zajęć.
Dzieci w rytmie marsza biorą chustki, maszerują przy piosence pt. „Wietrzyk leci w dal przez pola” machając w rytm piosenki. Wychodząc z sali z chóralnym „dzię -ku -je -my” i składają chustki w „kostkę”.