Scenariusz zajęć w klasie II z edukacji polonistycznej z zastosowaniem multimedialnego programu edukacyjnego „ Klik uczy ortografii”
Ośrodek tematyczny: W świecie książek
Temat: Wizyta w szkolnej bibliotece. Praca bibliotekarza. Zachowanie się w bibliotece. Znaczenie katalogów alfabetycznych i działowych. Utrwalenie pisowni wyrazów z rz i ż.
Wyodrębnianie postaci i zdarzeń w utworze literackim. Czytanie wybranych fragmentów z podziałem na role.
Cele ogólne:
Rozwijanie zainteresowań informatycznych.
Wskazanie użyteczności komputera w nauce, zabawie i pracy.
Umiejętność uruchamiania płyt z multimedialnymi programami.
Utrwalanie umiejętności układania wyrazów w kolejności alfabetycznej.
Utrwalenie pisowni wyrazów z rz i ż.
Cele operacyjne:
Uczeń wie jak
należy zachować się w bibliotece,
zbudować dłuższą wypowiedź na dany temat,
przygotować komputer do pracy,
posługiwać się myszką i klawiaturą,
uruchomić program z płyty CD,
wykonać zadanie zawarte w programie,
odróżnia w utworze to, co mogło wydarzyć się naprawdę, od tego co fantastyczne.
Metody:
Słowne, działania praktycznego
Formy:
zbiorowa, indywidualna
Pomoce: nagranie piosenki pt: „ Z książka za pan brat” CD WSiP „Wesoła szkoła”, multimedialny program edukacyjny „ Klik uczy ortografii”
Przebieg zajęć
1. Wprowadzenie do zajęć
Wysłuchanie piosenki „ Z książka za pan brat” w celu nawiązania do tematu lekcji
Rozmowa na temat domowych biblioteczek
Wypowiedzi na temat bibliotek z których korzystają uczniowie,
Swobodne wypowiedzi na temat zachowania w bibliotece
2. Wizyta w szkolnej bibliotece
Urządzenie biblioteki.
Katalogi: alfabetyczny i działowy.
Praca bibliotekarki. Wypożyczanie książek
Poszanowanie zniszczonych egzemplarzy. Oklejanie taśmą klejąca.
3. Powrót do pracowni
Porównanie szkolnej biblioteki z wyglądem tej, która przedstawiona jest na ilustracji w
Podręczniku „Wesoła szkoła” Proponowane pytania:
Czym się różnią?
W czym są podobne?
Na których regalach ustawiłbyś poszczególne książki?
Gdzie umieściłbyś czasopisma?
Wyjście do pracowni komputerowej.
Ćwiczenie z programu komputerowego „ Klik uczy ortografii”
Ćwiczenia z grupy „Wielka czy mała litera”
Ilustracja na ekranie komputera przedstawia wnętrze biblioteki. Zadaniem uczniów jest odnalezienie właściwej książki lub czasopisma o które proszą pojawiające się kolejno na ekranie dzieci oraz uzupełnienie właściwą literą podanego im tytułu.
Uczeń ma za zadanie uporządkować imiona dzieci w kolejności alfabetycznej
( ćwiczenie poprzedza rozmowa na temat znaczenia alfabetu oraz jego wykorzystania
w bibliotece)
Praca indywidualna - ćwiczenia utrwalające pisownię wyrazów z rz i ż.
5. Odczytanie tekstu pt. „ Przygoda w bibliotece”
Badanie występowania w tekście wyrazów rz i ż.
Wyodrębnienie postaci i zdarzeń występujących w opowiadaniu
Głośne czytanie fragmentów ( postaci ,które Marysia spotkała w bibliotece , kto jej i w czym dopomógł)
wyodrębnianie zdarzeń fantastycznych i realnych w utworze
Wyjaśnienie powiedzenia „Wiedza to potęga”
Katalogi działowe.
Ciche czytanie ze zrozumieniem. Umieszczanie nalepek w odpowiednich miejscach. Czytanie tytułów książek umieszczonych według działów, np.: baśnie, legendy, słowniki
Zapisywanie w zeszytach po jednej wybranej książce z każdego działu. Wielka litera w
nazwach własnych.
Podsumowanie zajęć i samoocena.
Pytania ewaluacyjne skierowane do uczniów:
Co Ci się podobało najbardziej?
Co było ciekawe?
Co Ci się nie podobało?
Co chciałbyś zmienić?
Opracowanie:
Jadwiga Stelmaszuk
Szkoła Podstawowa
im. K. Makuszyńskiego
w Piszczacu