Scenariusz zajęć wychowania fizycznego w klasie III
Temat zajęć: Doskonalenie rzutów i chwytów. Gra w dwa gonie.
Cele ogólne lekcji:
Umiejętności: Doskonalenie rzutów i chwytów oburącz z zastosowaniem zabaw i gier rzutno chwytnych. Gra rzutna Skuwany w kole, w krzyżowym ogniu.
Psychomotoryczność: kształtowanie szybkiej reakcji, orientacji. Kształtowanie umiejętności rzutu i chwytu.
Wychowawcze: przestrzeganie zasad gier.
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna.
Pomoce: piłki gumowe lub do jednej z mini gier: piłki ręcznej, piłki siatkowej jedna na parę ćwiczących.
Przebieg zajęć:
Czynności porządkowo - organizacyjne.
Zbiórka, przywitanie, sprawdzenie gotowości do ćwiczeń.
Zachęcanie dzieci do aktywnego udziału w zajęciach.
Zabawa piłką wzwyż.
Uczniowie są ustawienie na obwodzie koła, trzymają się za ręce i poruszają podskokami. Prowadzący na środku koła z piłka, która w pewnym momencie podrzuca w górę. Gdy piłka spadnie na podłogę, ćwiczący przerywają koło i przyjmują wcześniej ustalona pozycję wyjściową np. stoją na jednej nodze lub przyjmują pozycję klęku podpartego.
Zabawa swobodne rzucanie piłeczkami.
Uczestnicy zabawy SA podzieleni na dwa równoliczne zespoły, ustawieni naprzeciwko siebie w dwuszeregu, w odległości odpowiadającej sile ich rzutu. Jeden szereg rzuca piłka do drugiego. Sposób rzutu określą prowadzący (prawą ręką, lewą ręką, oburącz)
Ćwiczenia kształtujące z piłką, w parach.
W parach dowolne ćwiczenia z piłką.
Na wprost siebie w rozkroku - toczenie piłki do siebie.
W przysiadzie, na wprost siebie - przeskoki przez piłkę potoczoną przez współćwiczącego.
W postawie na wprost siebie - chwyt piłki w wyskoku (piłkę podaje współćwiczący)
Jeden ćw. Kozłuje piłkę, stojąc w miejscu - drugi cw. Skacze w rytmie odbijającej się piłki.
W postawie na wprost siebie - jeden ćw. Toczy piłkę do partnera, a ten przeskakuje ja skokiem zajęczym.
W parach tyłem do siebie w rozkroku w odległości jednego kroku skłon w przód podanie piłki ćw wprost do pozycji wyjściowej.
W leżeniu przodem na wprost siebie, w odległości 2 m przetaczanie piłki do wyciągniętych rąk ćw. 9klatka piersiowa lekko uniesiona)
W parach tyłem do siebie w rozkroku w odległości jednego kroku skręt tułowia w prawo w lewo z równoczesnym przekazywaniem piłki ćw.
Zabawa rzutna celowanie w okienko
Uczestnicy zabawy są ustawieni w pary. Ćwiczący z piłką stoi w odległości kliku kroków od ćw, który stoi w rozkroku. Posiadający piłkę rzuca ją w przód partner stara się ją dogonić i przeskoczyć. Zmiana ról.
Zabawa czaty na czworakach.
Uczestnicy zabawy ustawieni są na lini startu w szeregu. Wzrok mają skierowany na metę, gdzie stoi jejen na czatach, odwrócony do nich tyłem. Na sygnał prowadzącego uczestnicy zabawy ruszają na czworakach z lini startu starając się jak najszybciej dojąć do stojącego na czatach. Kiedy odwróci się niespodziewanie w ich stronę, ci musza się zatrzymać w bezruchu. Jeśli komuś się to nie uda musi wrócić na linie startu i zacząć zabawę od nowa. Kto pierwszy dotrze do czatującego - wygrywa.
Zabawa skuwany w kole.
Uczestnicy zabawy SA podzieleni na dwa równoliczne zespoły, z których jeden tworzy duże koło a drugi rozstawia się w środku. Gracze stojący na obwodzie koła starają się piłką skuć kogoś ze środka. Trafić wolno wszędzie tylko nie w głowę. Przed skuciem można chronić się ucieczką unikami lub podskokami. Ten kto zostanie trafiony staje na obwodzie koła i pomaga skuwać innych. Po upływie określonego przez prowadzącego czasu następuje zmiana ról.
Zabawa „dwa ognie”
Czynności organizacyjno - porządkowe.
- zbiórka
- zabawa uspokajająca czarodziejski las.
Ćwiczący są podzieleni na dwie drużyny. Pierwsza jest rozstawiona dowolnie na ograniczonym polu. Zawodnicy drugiej drużyny starają się przejść przez „ las” który może chwytać, stwarzając blokadę. Zamiana ról.
10. Podsumowanie zajęć, wyróżnienie i pochwalenie dzieci.
2