Scenariusz Zajęć, STUDIA, PS, SEMESTR III, PRACA Z UCZNIEM ZE SPECJALNYMI POTRZEBAMI EDUKACYJNYMI


SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Temat: Our daily routines ( czynności codzienne)

Poziom: elementary

Cel: utrwalenie wiadomości dotyczących tworzenia zdań twierdzących w czasie Present Simple

Uczeń zna: zasady konstrukcji zdań twierdzących w czasie Present Simple

zasady zastosowania czasu Present Simple

Uczeń rozumie: reguły budowy zdań twierdzących

Uczeń potrafi: układać poprawne zdania twierdzące w czasie Present Simple

bezkonfliktowo współdziałać w grupie

Formy pracy: praca na forum klasy, praca w parach, praca w grupach

Pomoce dydaktyczne: obrazki przedstawiające wykonywane codziennie czynności (zał. 1), kartki ze

zdaniami -tekst piosenki `This is the way…'(zał. 2), obrazki ilustrujące zegary

(zał. 3), magnetofon, kaseta z nagranymi dźwiękami, płyta z piosenką, tablica

TOK ZAJĘĆ

TREŚĆ

CEL

CZAS

Faza
początkowa

Czynności organizacyjne:

-stworzenie ładu w klasie

-powtórzenie materiału z poprzednich lekcji (podawanie godzin, zasay użycia czasu Present Simple)

-podanie tematu:

Our daily routines.

-utrwalenie wiadomości
z poprzednich zajęć

ok. 5 minut

Faza śródlekcyjna

Podanie treści:

Nauczyciel zawiesza na tablicy obrazki ilustrujące czynności wykonywane regularnie (codziennie) przez ludzi
(z podaną godziną ich wykonywania) - zał. 1. Następnie nauczyciel włącza nagranie magnetofonowe. Zadaniem uczniów jest dopasowanie obrazków
z czynnościami do słyszanych dźwięków (odgłos kapiącej wody
z prysznica, dźwięk budzika, dzwonek szkolny, itp.)

Po wysłuchaniu uczniowie układają obrazki na tablicy w odpowiedniej kolejności.

Nauczyciel, na podstawie obrazków, podaje, a następnie zapisuje na tablicy pierwsze zdanie:

We get up at7 o'clock in the morning.

Uczniowie układają pozostałe zdania
i zapisują je na tablicy. nauczyciel sprawdza na bieżąco poprawność wykonywanego ćwiczenia służąc pomocą w razie konieczności.

-sprawdzenie znajomości zasad tworzenia zdań twierdzących w czasie Present Simple
(w liczbie mnogiej)

-utrwalenie zasad gramatycznych poprzez tworzenie zdań

ok. 15 minut

Utrwalenie treści:

Uczniowie pracują w parach.
Ich zadaniem jest ułożenie
w odpowiedniej kolejności kartek
z wypisanymi zdaniami - tekstem piosenki `This is the way…' (zał. 2), np.

This is the way we wash our face.

This is the way we brush our teeth.

itp.

Nauczyciel wyjaśnia, iż jedno zdanie jest dodatkowe i nie usłyszą go
w piosence. Po sprawdzeniu poprawności wykonania ćwiczenia uczniowie otrzymują obrazki ilustrujące zegary (zał. 3). W trakcie kolejnego słuchania piosenki ich zadaniem będzie dopasować zegary
z podaną godziną do kartek z tekstem piosenki. Jeden zegar został dodany dodatkowo, aby utrudnić ćwiczenie
i zaangażować uczniów do wysłuchania i wykonania ćwiczenia
do końca.

Nauczyciel sprawdza zadanie z całą klasą - uczniowie czytają pełne zdania (zwrotki piosenki).

Uczniowie próbują zaśpiewać piosenkę razem z nagraniem.

-ćwiczenie sprawdzające umiejętność rozumienia tekstu
ze słuchu

-ćwiczenie umiejętności pisania

-zwrócenie szczególnej uwagi
na prawidłową konstrukcję gramatyczną zdań

ok. 10 minut

Faza końcowa

Kontrola osiągnięć:

Uczniowie pracują w grupach. każda grupa układa swoją piosenkę
o czynnościach wykonywanych przez nich regularnie. uczniowie powinni również podać czas wykonywania danych czynności, np.

This is the way we go to school at
9 o'clock In the morning.

This the way we eat our dinner at
5 o'clock in the afternoon.
itp.

Następnie każda grupa prezentuje własną piosenkę.

-ćwiczenie utrwalające zdobyte wiadomości na temat budowy zdań twierdzących w czasie Present Simple

-zwrócenie uwagi na poprawną wymowę

ok. 10 minut

Zadania pozalekcyjne:

Podanie i wyjaśnienie pracy domowej - uczniowie mają za zadanie opisać swój typowy dzień (jakie czynności wykonują codziennie).

-utrwalenie wiadomości

ok. 5 minut

zał. 1

0x08 graphic

0x08 graphic


0x08 graphic

0x08 graphic


0x08 graphic

0x08 graphic


0x08 graphic

0x08 graphic
zał. 2

This is the way we wash our face...

This is the way we drink our milk...

This is the way we brush our teeth...

This is the way we go to bed...

This is the way we read our book...

zał. 3

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

in the morning

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

in the morning

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

in the morning

in the morning

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

in

in the evening

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

in the afternoon

in the afternoon


