Scenariusz zajęć obserwowanych dla klasy II B
LUTY
Blok tematyczny: Sporty i zabawy zimowe
Temat dnia: Dzień z Adamem Małyszem
Cele:
Dziecko:
Poznaje postaci sławnych sportowców, w tym Adama Małysza na podstawie zgromadzonych informacji
Potrafi przeczytać informacje o Adamie Małyszu oraz wywiad z podziałem na role
Potrafi wskazać zależności między uprawianiem sportów zimowych a zachowaniem zdrowia
Podporządkowuje przymiotniki do odpowiednich rzeczowników
Poznaje bezpieczne sposoby uprawiania sportów zimowych
Tworzy rozkład dnia wzorowego sportowca
Mnoży liczby przez 2 i 3 w zakresie 30.
Metody: praca z tekstem, rozmowa, obserwacja
Formy: indywidualna, grupowa
Pomoce dydaktyczne: podręcznik, karty pracy, piłka, dowolna maskotka, napis „Sport to zdrowie”, ilustracje i artykuły prasowe o Adamie Małyszu, rozsypani wyrazowe.
Przebieg zajęć:
Zainteresowanie tematyk zajęć „Sport to zdrowie”. Dzieci siedzą w kręgu, nauczyciel podaje maskotkę dziecku siedzącemu obok i mówi: „Sport to…”. Zadaniem wybranego dziecka jest dokończenie zdania. Wybrane dziecko podaje maskotkę swojemu sąsiadowi, który wymyśla swoje zakończenie zdania (propozycje dzieci mogą się powtarzać). Dzieci kolejno podaja maskotkę dalej, aż wszystkie dzieci będą maiły możliwość dokończenia zdania. Nauczyciel zwraca uwagę dzieci na propozycje najczęściej powtarzające się. Wiesza na tablicy napis „Sport to zdrowie”.
Rozmowa na temat „znaczenie uprawiania sportów zimowych dla zachowania zdrowia”. Dzieci pozostają w kręgu. Czytają napis: „Sport to zdrowie” i swobodnie wypowiadają się na jego temat. Odpowiadają na pytania: co to jest zdrowie? Co nam może zapewnić dobre zdrowie? Co to jest sport? Które dyscypliny sportowe najbardziej wam się podobają i dlaczego? Jakie sporty uprawicie? W jaki sposób korzystacie zimą ze śnieg i lodu?
Rozwiązywanie problemu „Znani i sławni polscy sportowcy”. Nauczyciel inspiruje dzieci do swobodnych wypowiedzi, stawiając pytania problemowe: - Jakich polskich sportowców znacie i jakie dyscypliny sportowe oni uprawiają? - Którego sportowca najbardziej podziwiacie i dlaczego? Dzieci podają swoje propozycje (nazwisko i dyscyplina sportowa). Wypowiadają się na ich temat. Wskazują tych, którzy uprawiają zimowe dyscypliny sportowe. Nauczyciel zwraca uwagę na postać Adama Małysza.
Poznawanie postaci Adama Małysza na podstawie zgromadzonych ilustracji, artykułów prasowych i informacji Poli. Dzieci czytają informacje i wypowiadają się na ich temat, odwołując się do swoich doświadczeń.
Słuchanie fragmentu wywiadu z Adamem Małyszem. Chętne dziecko czyta pytania dziennikarza sportowego, a nauczyciel wypowiedzi A. Małysza. Nauczyciela może zastąpić dziecko dobrze czytające. Po wysłuchaniu wywiadu, dzieci swobodnie wypowiadają się na jego temat. Poznają trudne, nieznane im pojęcia.
Dzieci stawiają pytania, które chciałyby zadać skoczkowi.
Dzieci odpowiadają na pytania: ile lat miał Adam Małysz, kiedy rozpoczynał swoją przygodę z nartami? Które miejsce zajął wtedy A. Małysz i dlaczego? Kto go wtedy dopingował? Jaką śmieszną przygodę przeżył mały Adaś? Kto pomógł Małyszowi w osiągnięciu sukcesów narciarskich? Ile złotych medali zdobył w Predazzo? Jakie medale zdobył na olimpiadzie w Vancouver? Jakie znaczenie dla A. Małysza maja skoki narciarskie?
Układanie zdań z rozsypani wyrazowej „Bezpieczne uprawianie sportów zimowych”. Nauczyciel dzieli zespół na 4 - osobowe grupy. Każda z nich otrzymuje rozsypankę wyrazową, np. - Nie zjeżdżaj na sankach w pobliżu jezdni. - Uprawiaj łyżwiarstwo tylko na lodowisku. - Zjeżdżaj na nartach na bezpiecznych stokach gór. Dzieci układają i czytają zdania - zasady bezpiecznego uprawiania sportów zimowych.
Rozwiązywanie problemu „Dlaczego skoki narciarskie mogą być niebezpieczne?”.
Rozwiązywanie łamigłówki literowej.
Zabawa słowna „rzeczowniki i ich określenia”. Nauczyciel wymienia rzeczowniki, a dzieci podają do nich określenia, np. narty (długie, drewniane, zjazdowe…), sportowiec (wysportowany, odważny, wytrwały…), śnieg (puszysty, biały, zimny…), lód (twardy, śliski…), skok (długi, udany, narciarski…), wywiad (ciekawy, interesujący, długi…).
Przyporządkowywanie przymiotników do odpowiednich rzeczowników i układanie zdań z wybranymi parami wyrazów.
Czytanie i przepisywanie zdania.
Tworzenie rozkładu dnia wzorowego sportowca i wypowiadanie się na jego temat.
Rozmowa na temat „Mój ulubiony sportowiec”.
Rytmiczne czytanie i wyklaskiwanie zdania.
Mnożenie przez 2 i 3 w zakresie 30 z wykorzystaniem rysunków.
Mnożenie przez 2 i 3 w zakresie 30. Tabelka funkcyjna. Działania na osi liczbowej.
Rozwiązywanie zadania tekstowego.
Mnożenie przez 2 i 3 w zakresie 30. Zadanie z hasłem „SKOKI NARCIARSKIE”.
Rozwiązywanie zadania z treścią.
Zabawa słowno - ruchowa „Sporty i sportowcy”. Dzieci tworzą dwie grupy, które siadają w dwóch rzędach naprzeciwko siebie. Chętne dziecko rzuca piłkę do wybranego dziecka z przeciwnego zespołu, z jednoczesnym wymienieniem dyscypliny sportowej, np. narciarstwo. dziecko, które złapało piłkę, podaje nazwę sportowca z wymienionej dyscypliny, np. narciarz, z jednoczesnym odrzuceniem piłki do dowolnego członka z przeciwnego zespołu. Zabawa toczy się dalej według podanej zasady.
Mnożenie liczb przez 2 i 3 w zakresie 30 „Kolorowanka”.
Praca domowa: do wyboru przez nauczyciela ćwiczenia ze str. 3,4 w zeszycie 6