Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy II
Ośrodek tematyczny: Czy ważne są dobry wzrok i słuch, aby dobrze się
uczyć?”
Prowadząca: Janina Kruk
Data: 15. 09. 2008 r.
Temat: Wielozdaniowe wypowiedzi uczniów na temat tekstu G. Kasdepke
„ Widzieć jak przez mgłę”. Układanie zdań z poznanymi powiedzeniami.
Cele ogólne:
Uczeń:
Układa zdania z poznanymi powiedzeniami
Rozwiązuje problem „Po co człowiekowi dwoje oczu i uszu?”
Śpiewa piosenkę „Nasze uszy słyszą świat”,
Poznaje instrumenty strunowe - smyczkowe
Cele szczegółowe:
Uczeń:
Zna termin wielokropek
Czyta tekst z uwzględnieniem wielokropków
Formułuje odpowiedzi na pytania
Poznaje powiedzenia dotyczące wzroku
Układa i zapisuje zdania na podany temat
Poznaje budowę oka
Poznaje sposoby badania wzroku
Poznaje przedmioty ułatwiające obserwowanie
Wypowiada się na temat znaczenia dobrego wzroku i słuchu
Śpiewa piosenkę poznana w pierwszej klasie
Gra na instrumentach perkusyjnych
Poznaje instrumenty strunowe - smyczkowe
Rozwija umiejętność uważnego słuchania
Metody:
Praca z tekstem, rozmowa, ćwiczenia, opowiadanie, drama, analityczna, zabawowo - naśladowcza, bezpośredniej celowości ruchu.
Formy pracy:
Zbiorowa
Indywidualna
Grupowa
Środki dydaktyczne:
Podręcznik, tablica do badania wzroku, odtwarzacz CD, nagranie piosenki, nagranie brzmienia instrumentów smyczkowych, instrumenty perkusyjne.
Przebieg:
1.Wprowadzenie terminu wielokropek.
2.Samodzielne ciche czytanie opowiadania Widzieć jak przez mgłę (podręcznik,
s. 58 ).
- Wypowiedzi dzieci na temat przeczytanego utworu.
- Głośne odczytywanie opowiadania z uwzględnieniem wielokropków
- Formułowanie odpowiedzi na pytania dotyczące tekstu.
- Zabawa Ciuciubabka.
Dzieci ustawiają się w luźnej gromadce na wyznaczonym terenie. Jedno dziecko ma zawiązane oczy. Jego zadaniem jest złapanie któregoś z biegających kolegów i rozpoznanie go. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie.
- Rozmowa na temat wrażeń, które towarzyszyły dzieciom podczas zabawy.
Jak porusza się osoba, która nie widzi?
Jakie to uczucie, kiedy się nic nie widzi?
Jeśli ktoś z was nie widzi dobrze, powinien udać się do lekarza, aby dokładnie sprawadzić swój wzrok.
3.Czytanie tekstu G. Kasdpke Widzieć jak przez mgłę z podziałem na role (podręcznik, s. 58).
4. Wyjaśnienie powiedzeń związanych ze wzrokiem
Wykonanie ćwiczenia 1. s. 59
Przykład:
rzucić okiem - spojrzeć na coś pobieżnie, przelotnie
zobaczyć coś gołym okiem - spostrzec coś od razu, bez przyglądania się
mieć kogoś na oku - obserwować kogoś
mydlić komuś oczy - wprowadzać kogoś w błąd
spędzać komuś sen z oczu - niepokoić kogoś
świecić oczami - wstydzić się
spiorunować wzrokiem - spojrzeć na kogoś groźnie
wpaść komuś w oko - spodobać się komuś
zapuszczać żurawia - zaglądać gdzieś, podglądać
5. Układanie zdań z wybranymi powiedzeniami.
2. Rozmowa na temat, Po co człowiekowi dwoje oczu i dwoje uszu?
Pomoce dydaktyczne: tablica do badania wzroku, podręcznik, s. 60-61
Poznanie zasady działania oka
Zapoznanie z informacją Warto wiedzieć! (podręcznik, s. 60).
Wykonanie doświadczenia.
Formułowanie odpowiedzi na pytania.
Rozmowa na temat wad wzroku.
Uwaga! Jeśli istnieje możliwość zaproszenia pielęgniarki szkolnej lub wizyty w jej gabinecie, należy ją poprosić, aby przeprowadziła tą część zajęć.
- W jakich sytuacjach ludzie noszą okulary?
- Do czego potrzebne są okulary?
- Co wymyślili ludzie zamiast okularów?
- Kto decyduje o tym, czy dziecko lub dorosły powinni nosić okulary?
- Jakie mogą być skutki nienoszenia okularów?
Sprawdzanie wzroku uczniów uczniów wykorzystaniem tablicy dostępnej w gabinecie higieny szkolnej.
3. Wspólne pisanie odpowiedzi na pytanie: Do czego wykorzystujemy
w szkole wzrok? (Zapis na tablicy i w zeszytach).
Przykład:
Wzrok potrzebny jest w szkole do oglądania obrazków, czytania tekstów, obserwowania otoczenia i rozpoznawania ludzi.
Wykonanie ćwiczenia 2., s. 61.
3. Śpiewanie piosenki „Nasze uszy słyszą świat”. Poznanie instrumentów - smyczkowych
Pomoce dydaktyczne: odtwarzacz CD, nagrania: piosenka „Nasze uszy słyszą świat”, brzmienie instrumentów strunowych - smyczkowych (płyta 1), instrumenty perkusyjne, podręcznik, s. 61-63.
1. Wspólne zaśpiewanie piosenki „Nasze uszy słyszą świat” (Śpiewnik, s. 3).
które widzą wszystko, widzą wszystko. Błękit nieba, biały domek, zieleń traw i listków, traw i listków. |
do wąchania kwiatków, do wąchania. Czasem także do kichania, lecz, na szczęście, rzadko do kicania |
Refren: Uszy słyszą ptaków śpiew, dzwonki deszczu, granie drzew, a nad stawem chóry żab - nasze uszy słyszą świat! |
Refren: Uszy słyszą…
|
Wypowiedzi dzieci na temat zaśpiewanego utworu.
- O jakich zmysłach jest mowa w piosence?
- Przy pomocy których instrumentów perkusyjnych możemy naśladować śpiew ptaków, dzwonienie deszczu, grę drzew, odgłosy żab?
Wybór instrumentów perkusyjnych i ponowne zaśpiewanie piosenki przy akompaniamencie instrumentów perkusyjnych (ćw. 3., s. 61).
2.cd. Rozmowa na temat Po co człowiekowi dwoje uszu i dwoje oczu?
Pomoce dydaktyczne: podręcznik, s. 61.
Czytanie zapisanych na tablicy zdań zawierających powiedzenia o słuchu.
Przykład:
Kasia ma powyżej uszu kłótni ze swoim bratem.
Marcin obawiał się że mama natrze mu uszu za spóźnienie się na obiad.
Stefan śpiewa tak, jakby mu słoń na ucho nadepnął.
- Przeczytajcie zdania zawierające powiedzenia o uszach. Objaśnijcie ich
znaczenie.
Rozmowa na temat znaczenia słuchu dla pełnego poznawania otaczającego ich świata.
Czytanie informacji Warto wiedzieć! (podręcznik, s. 61).
Wypowiedzi dziecina temat wysłuchanego tekstu.
Zabawa Czy dobrze słyszymy?
Chętne dziecko staje bokiem do pozostałych dzieci w odległości ok.
5 m. Przykrywa ręką ucho, które znajduje się bliżej grupy dzieci. Nauczyciel lub wybrane dziecko wypowiada dowolne zdanie normalnym tonem i prosi dziecko stojące przed grupą o powtórzenie usłyszanego zdania.
Uwaga! Jeśli podczas zabawy dziecko nie potrafi powtórzyć zdania, należy zwrócić uwagę rodzicom na ten fakt i poprosić konsultacje
z lekarzem . Obecnie coraz częściej stwierdza się ubytki na słuchu u dzieci w młodszym wieku szkolnym.
3. Pisanie odpowiedzi na pytanie: Do czego wykorzystujesz w szkole słuch?
(Zapis na tablicy i w zeszytach.)
Słuch potrzebny jest w szkole do słuchania nauczycieli, innych dzieci,
do korzystania z radia i telewizji oraz uczenia piosenek.
3.cd. Śpiewanie piosenki „Nasze uszy słyszą świat”. Poznanie instrumentów strunowych - smyczkowych.
1.Rozpoznawanie brzmienia instrumentów ( ćw.4, s. 62 )
- odtwarzanie z płyty CD nagrania brzmienia instrumentów strunowych -
smyczkowych
- określenie różnic w brzmieniu poszczególnych instrumentów
- nazywanie instrumentów przedstawionych w podręczniku - uzupełnianie
tekstu z lukami
2. Omówienie budowy instrumentów strunowych - smyczkowych.
- formułowanie odpowiedzi na pytania ( podręcznik, s. 63 )
- wykonanie ćwiczenia 5., s. 63
3. Śpiewanie piosenki Nasze uszy słyszą świat.
4. Domowniczek 11.
4