Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy pierwszej.
BLOK TEMATYCZNY: Urządzamy wędrówkę po Polsce.
TEMAT DNIA: Zwiedzamy Kraków.
CELE OPERACYJNE:
Uczeń:
wskazuje na mapie Polski: Kraków, Wisłę;
wie, że Kraków to dawna stolica Polski i leży nad Wisłą;
zna ważne zabytki Krakowa i legendę związaną z miastem;
zna strój krakowski i układa zdania opisujące jego wygląd;
rozpoznaje hejnał z wieży mariackiej;
czyta głośno z naturalną intonacją krótkie rymowane teksty;
samodzielnie układa zdania z rozsypani;
wie, że nazwy miast, rzek i zabytków piszemy wielką literą;
zna krok krakowiaka i tańczy w parze prosty układ taneczny;
oblicza wyniki mnożenia w zakresie 20 - rozwiązuje proste zadania tekstowe.
METODY:
pogadanka;
prezentacja multimedialna;
ćwiczeń praktycznych: pisanie, czytanie, liczenie, taniec;
FORMY:
zbiorowa;
indywidualna;
grupowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
mapa Polski;
napisy: Kraków, Wisła;
kartki z ilustracjami do podziału na grupy;
rebusy;
prezentacja multimedialna - Kraków i jego zabytki;
ilustracje zabytków;
kartoniki z sylabami;
zdjęcie stroju krakowskiego;
zeszyt ucznia;
nagranie hejnału z wieży mariackiej;
karta pracy - rozsypanka wyrazowa;
karta pracy - matematyczna;
nagranie „Piosenki powitalnej” i hejnału;
magnetofon z CD;
kartki z nazwami związanymi z Krakowem - podsumowanie zajęć.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Muzyczne powitanie „Piosenka powitalna”.
Wszyscy są! - klaśnięcie w swoje ręce, klaśnięcie prawą dłonią w prawą dłoń partnera
Witam Was! - klaśnięcie w swoje ręce, klaśnięcie lewą dłonią w lewą dłoń partnera
Zaczynamy już czas. - powtórzenie
Jestem ja, - pokazujemy oburącz na siebie
Jesteś ty. - pokazujemy oburącz na partnera
Raz, dwa, - dwa klaśnięcia oburącz w dłonie partnera
Trzy. - klaśnięcie w dłonie następnego partnera stojącego po prawej stronie, koło zewnętrzne przesuwa się o jedną osobę w prawo.
Nagranie, magnetofon
Rozwiązywanie rebusów w grupach.
N-l przypina dzieciom kartki z ilustracjami: smok, trąbka, czapka krakowska, lajkonik, strój krakowski;
Dzieci dobierają się w grupy;
Rozwiązywanie rebusów i odczytanie hasła: Kraków.
Kartki z ilustracjami, rebusy
Odszukanie i wskazanie na mapie Krakowa przez n-l lub chętne dziecko. Umieszczenie napisu - Kraków.
Odszukanie rzeki Wisły, umieszczenie napisu.
Mapa Polski, napisy
Rozmowa na temat Krakowa i jego zabytków.
Oglądanie prezentacji multimedialnej.
Rozmowa na temat prezentacji.
Jakie zabytki znajdują się w Krakowie?
Nad jaka rzeką leży Kraków?
Kto dawniej mieszkał w Krakowie?
Czym był Kraków dla Polski?
Jakie powstały legendy o Krakowie?
Gdzie mieszkali królowie?
Prezentacja multimedialna, komputer z rzutnikiem
Wysłuchanie hejnału z wieży mariackiej.
Zagadka: Co słyszycie?
Rozmowa na jego temat:
Skąd znacie ten sygnał?
Jak nazywa się ten sygnał?
Na czym grana jest ta melodia?
Jak nazywa się człowiek, który gra hejnał?
O której godzinie grany jest hejnał i skąd?
Dlaczego hejnał nagle się urywa?
Nagranie, magnetofon
Rozpoznawanie zabytków na zdjęciach - układanie nazw zabytków z rozsypanek sylabowych - praca w grupach.
Ilustracje zabytków, kartoniki z sylabami
Układanie i pisanie zdań na temat Krakowa z rozsypanek wyrazowych.
Karta pracy - rozsypanka wyrazowa
Zbiorowe opisywanie stroju krakowskiego.
Strój krakowski męski - składa się z białej sukmany z czerwoną podszewką. Pod nią nosi się granatowy kaftan przepasany pasem nabijanym mosiężnymi ćwiekami. Spodnie są białe w czerwone, cienkie paski. Do nich zakłada się wysokie, sztywne buty koloru czarnego. Na głowie mężczyzny noszą czapkę rogatywkę z pawim oczkiem.
Strój krakowski żeński - składa się z kwiecistej spódnicy i białego haftowanego fartuszka. Górną częścią stroju jest biała koszula zakończona ozdobna krezą. Na nią zakłada się czarny gorset ozdobiony kwiecistym haftem i naszytymi koralikami. Na głowie krakowianki noszą wieńce, a na szyi kilka sznurków korali.
Zdjęcie stroju krakowskiego, zeszyt ucznia
Nauka podstawowych kroków i figur krakowiaka (cwał boczny, krzesany).
Klaskanie w rytm.
Próba zapisu rytmu za pomocą wartości rytmicznych.
Dzieci naśladują kroki tańca słuchając melodii.
Cwał boczny - chłopiec i dziewczynka stojąc naprzeciwko siebie bokiem do kierunku tańca. Chłopiec obejmuje dziewczynkę prawą ręką od strony pleców, dziewczynka kładzie lewą rękę na prawym ramieniu chłopca, a prawa rękę opiera na biodrze. Chłopiec unosi lewą rękę skośnie do góry w kierunku tańca.
Cwał polega na ciągłym odsuwaniu w bok jednej nogi i dosuwaniem do niej drugiej (noga goni nogę).
Krzesany - chłopiec i dziewczynka stoją obok siebie, dotykają się prawymi ramionami. Twarze zwrócone są w przeciwnym kierunku. Obejmują się prawymi rekami w talii do przodu partnera. Lewe ręce uniesione są po skosie w górę, dłoń otwarta. Tuż przed „raz” w pierwszym takcie (na ostatnią ósemkę poprzedniego taktu) dzieci unoszą w tył zgiętą
w kolanie lewą nogą. Na raz przesuwają ją energicznie w przód, pocierając ją o podłogę (krzesany). W tym samym czasie uginają nogę, na której stoją, Na „dwa” - cofają się energicznie lewą nogę w tył „krzesząc” nią. W tym czasie prawa noga prostuje się.
W drugim takcie następuje przytup w miejscu: lewa, prawa, lewa w rytmie dwóch ósemek i ćwierćnuty. W trzecim takcie dzieci wykonują krzesany prawą nogą. W takcie czwartym następuje przytup analogiczny do przytupu w takcie drugim (prawa, lewa, prawa).
Nagranie krakowiaka, magnetofon
Rozwiązywanie zadań tekstowych.
Karty pracy - matematyczne
Kraków
Wisła
Uporządkuj wyrazy w zdaniach i napisz je starannie.
Ile jest dziewczynek?
Odp: Jest …….. dziewczynek.
Ilu jest chłopców?
Odp: Jest ……. chłopców.
Oblicz, dorysuj pomocnicze rysunki.
3 ∙ 3 =
3 ∙ 4 =
4 ∙ 3 =
4 ∙ 4 =
5 ∙ 3 =
5 ∙ 4 =
6 ∙ 3 =
zabytkowym
Kraków
pięknym
jest
i
miastem.
był
Kiedyś
Polski.
stolicą
Wisłą.
nad
leży
Kraków