SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH
DLA 6-LATKÓW
GRUPA: 6 - latki
TEMAT BLOKU: Nasze rodziny
TEMAT DNIA: Przy wspólnym stole
CEL GŁÓWNY:
rozwijanie zainteresowań domowymi czynnościami,
rozwijanie mowy i myślenia,
rozwijanie sprawności manualnych,
rozwijanie wrażliwości estetycznej.
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
wypowiada się na określony temat,
operuje słownictwem z zakresu tematu,
prawidłowo nakrywa stół,
odbija stemple według własnych pomysłów.
METODY PRACY:
metody aktywizująco - twórcze,
metody oglądowe,
metody słowne.
FORMY PRACY:
indywidualna,
grupowa,
zbiorowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
wiersz J. Solińskiego Rodzina pięciolatka,
wiersz J. Tuwima Stół,
nakrycia stołowe - serwisy dla lalek, obrusy, serwetki,
tablice z potrawami,
krążki,
stemple z ziemniaków,
kolorowe farby,
tamburyn,
papierowe kartony.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Zabawy z wierszem J. Solińskiego Rodzina pięciolatka.
|
Dzieci: |
||
Jestem sobie pięciolatkiem, |
|
||
mam brata bliźniaka, |
|
||
starszą siostrę Małgorzatkę |
|
||
oraz psa Dziwaka. |
|
||
Piesek Dziwak kozły fika, |
|
||
zjada kość starannie. |
|
||
Czasem nagle w wodzie znika, |
przykucają i ukrywają głowę |
||
gdy go kąpię w wannie. |
|
||
Na parterze mieszka dziadek, |
|
||
babcia, mama, tata. |
|
||
Strych zajmuje kot Niejadek, |
|
||
On ma cztery lata. |
|
||
Nas bliźniaków do przedszkola |
|
||
odprowadza dziadek. |
|
||
Żegna wszystkich babcia Jola, |
machają dłońmi na pożegnanie |
||
Dziwak i Niejadek. |
|
||
Lubię zimą, wiosną, latem |
|
||
biegać z małą psiną, |
|
||
płatać figle z moim bratem, |
|
||
razem być z rodziną. |
|
Ilustrowanie tekstu prostymi ruchami według opisu powyżej.
Dopowiadanie fragmentów wiersza (wytłuszczone wyrazy) przez dzieci.
W razie trudności nauczyciel wypowiada pierwszą sylabę danego słowa.
Skłony tułowia Witamy gości.
Dzieci swobodnie poruszają się przy dźwiękach tamburynu. Podczas przerwy w muzyce wymyślają ukłony z niskim pochyleniem tułowia.
Ćwiczenie reakcji na przerwę w muzyce Wróć do swojego koła.
Dzieci tworzą czteroosobowe koła, które poruszają się przy szybkim akompaniamencie. Zmiana akompaniamentu na wolny jest sygnałem
do swobodnego spaceru po Sali. Ponowne pojawienie się akompaniamentu szybkiego zaprasza dzieci do utworzenia kół.
Zabawa rozwijająca reakcję na zmienny akompaniament Plastoludki
do domu.
Dzieci (czyli plastoludki) poruszają się w dowolny sposób przy melodii zwrotki piosenki, omijając krążki (czyli domki) rozłożone na dywanie. Kiedy usłyszą melodię refrenu, musza się schować do domku (usiąść na krążku).
|
|
Wyrosło w lesie drzewo potężne, Twarde, wysmukłe i niebosiężne. Raz przyszli drwale, drzewo zrąbali, Bardzo się przy tym napracowali. Potem je konie na tartak wlokły, Tak się zziajały, że całe zmokły. Na tym tartaku warczące piły |
Tak drzewo cięły, aż się stępiły. Kupił tre szorstkie listwy i deski Stolarz warszawski, Adam Wiśniewski. Mierzył, heblował, kleił, sposobił, Zbijał, malował, wreszcie stół zrobił. Tyle to trzeba było mozołu Dla sporządzenia jednego stołu. |
Poszukiwanie odpowiedzi na pytania:
Do czego potrzebny jest stół?
W jaki sposób należy zachowywać się podczas spożywania posiłków?
Co powinno znaleźć się na stole?
Co ma wpływ na atmosferę, jaka panuje podczas posiłku?
Praca w małych zespołach Rodzinne przyjęcie.
Określanie przez dzieci charakteru przyjęcia (uroczysty obiad, przyjęcie urodzinowe, kolacja przy świecach). Wymyślanie propozycji ciekawych dań
i rysowanie ich na kartonach. Prezentacja dań pozostałym zespołom. Wybór przez dzieci przyjęcia, na którym chciałyby się znaleźć.
Zaprezentowanie przez nauczyciela prawidłowego sposobu nakrywania stołu. Ćwiczenia w małych zespołach w prawidłowym nakrywaniu stołu
z wykorzystaniem serwisu obiadowego dla lalek, serwetek i obrusów.
Zabawa ruchowa z elementem równowagi Jesteśmy kelnerami.
Dzieci poruszają się w różnych kierunkach trzymając na wyciągniętych dłoniach tacę z napojem (karton i plastikowy kubek). Poruszają się
w różnym tempie w zależności od usłyszanego akompaniamentu. Trzymają ręce raz na wysokości piersi, a raz nad głowa.
Oglądanie różnych wzorów serwetek, papierowych i z tkanin. Zwrócenie uwagi na ich kształt, kolorystykę i wzornictwo. Określenie funkcji serwetki.
Zabawa rozwijająca spostrzegawczość Ukryte serwetki.
Nauczyciel chowa w różnych częściach sali kilka serwetek. Zadaniem dzieci jest ich odszukanie i policzenie.
Wykonanie pracy plastycznej Serwetka.
pokaz stempli wykonanych z ziemniaków,
omówienie sposobu stemplowania,
samodzielne działania dzieci,
oglądanie powstałych serwetek.