Scenariusz zajęć zintegrowanych dla kl. III
Temat bloku: LAS , (NIE TYLKO) JESIENIĄ.
Temat dnia : Sprawdź , co wiesz o lesie - utrwalenie warstwowej budowy lasu.
Cele ogólne:
utrwalenie warstwowej budowy lasu i zwierząt tam żyjących
formułowanie ustnych i pisemnych odpowiedzi na pytania
kształcenie umiejętności układania wyrazów w kolejności alfabetycznej
rozwijanie wyobraźni twórczej poprzez dokończenie rozpoczętego opowiadania
Cele szczegółowe:
zna warstwową budowę lasu
wie ,jakie zwierzęta przynależą do warstwowej budowy lasu
potrafi prawidłowo formułować wypowiedzi ustnie i pisemne
umie, układać wyrazy w kolejności alfabetycznej
wyraża za pomocą mimiki odczuwane doznania
potrafi samodzielnie napisać dalszy ciąg opowiadania
Metody :
słowne - rozmowa, wyjaśnienie wykonywanych poleceń
praktyczne - zadania stawiane uczniom do wykonania
Formy pracy:
indywidualna
grupowa
Środki dydaktyczne:
zdjęcia z kolorowych gazet roślin i zwierząt, szablon drzewa, karteczki z rozpoczętym opowiadaniem
Przebieg lekcji:
1. Rozwiązanie zagadki, jako nawiązanie do tematu.
Co to jest?
Sosnowy, dębowy,
stary lub młody,
Rosną w nim drzewa,
rosną jagody. ( las)
2.Przypomnienie warstwowej budowy lasu - praca w grupach..
Dzieci dostają w grupach zdjęcia z kolorowych gazet: drzew, krzewów, roślin i zwierząt.
Naklejają je na dużą kartkę z bloku i przyporządkowują je do poszczególnych warstw lasu.
3. Układanie wyrazów w kolejności alfabetycznej.
Nauczyciel zapisuje nazwy zwierząt i roślin, które dzieci nakleiły w poszczególnych warstwach np. wiewiórka, jeżyny, brzozy , dzięcioł
i układanie ich w kolejności alfabetycznej.
4. Ustne odpowiedzi na pytanie : Po co potrzebne nam są lasy?
5. O co prosi las? - pisanie na sylwecie drzewa (kartka A-4) prośby lasu, po wysłuchaniu wiersza M. Przewoźniak pt. ,,Ogłoszenie''.
Bardzo proszę drogie dzieci,
By nie brudzić i nie śmiecić,
Zrezygnujcie też z łamania,
Obrywania i deptania,
Jeże, sowy i jelenie,
Proszę o ich nie straszenie,
A poza tym, witam WAS
Podpisano: LAS.
6.Drama - pokazanie za pomocą mimiki , ,Co czuje drzewo ,gdy człowiek je niszczy?''
Dzieci w grupach losują karteczki z zadaniem, które mają przedstawić( np. dziecko łamie gałęzie, podpala drzewo, niszczy jego korę)
Rozmowa na temat przedstawionych scenek ze zwróceniem uwagi na niebezpieczeństwo pożaru w lesie.
7. Dzieci dokończają rozpoczęte opowiadanie.
U podnóża gór w pięknym lesie mieszkały zwierzęta. Były bardzo szczęśliwe, że mieszkają w tak spokojnym miejscu.
Lecz pewnego razu ciszę i spokój......
8. Indywidualne głośne czytanie swoich opowiadań.