SCENARIUSZ ZAJĘĆ KÓŁKA TEATRALNEGO 6
Temat: „Mały teatr” - odgrywanie scenek dramowych.
Cele:
nabywanie umiejętności modulowania głosu odpowiednio do odgrywanej roli
rozwijanie umiejętności właściwego gospodarowania oddechem podczas mówienia
kształtowanie zdolności do współdziałania z partnerem poprzez wspólne przygotowywanie i odgrywanie scenek
Pomoce:
magnetofon
płyta z muzyką „Muzyka z różnych stron świata”
parawan
Przebieg zajęć:
1. „Ukłony” - powitania.
Dzieci spacerują po sali. Na przerwę w muzyce kłaniają się sobie nawzajem w wymyślony przez siebie sposób. następnie stojąc w kręgu, kolejno składają ukłony.
2. „Powiedz to…” - zabawy głosem.
Nauczyciel proponuje dzieciom prosty tekst, np. „wlazł kotek na płotek”. Zadaniem dzieci jest wypowiadanie go:
ze złością
z radością
ze smutkiem
ze zdziwieniem
ze znudzeniem
3. „Śmiejemy się” - zabawa przy muzyce.
Dzieci tańczą w rytm muzyki; na przerwę w muzyce śmieją się, jak:
panie: ha, ha, ha!
panowie: ho, ho, ho!
dzieci: hi, hi, hi!
według własnej inwencji
4. „Kto to mówi?” - zabawy głosem.
Dzieci siedzą w kręgu i wtulają głowę w kolana. Dotknięte przez nauczycielkę dziecko mówi kilka słów zmieniając głos. Dzieci podnoszą głowy i próbują zgadnąć, kto przemawiał.
5. „Aktorzy na scenie” - odgrywanie scenek dramowych.
Dzieci dobierają się parami; każda para losuje scenkę. Dzieci naradzają się i przedstawiają scenki:
mama z upartym dzieckiem w sklepie
kierowca i dziecko, które wybiegło na jezdnię na czerwonym świetle
lekarz i pacjent
smutny król i jego błazen
dwie damy u fryzjera
astronauta i ufoludek
dwa liście leżące pod drzewem
mama i dziecko - niejadek
gadająca papuga i jej właściciel
śpiący niedźwiedź i przeszkadzająca mu kukułka
6. „Wiersz na do widzenia” - pożegnanie.
Dzieci stojąc w kręgu trzymają się za ręce i recytują wiersz:
Bywa, że czasem ciężko jest,
brakuje nawet moich łez,
jednak wtedy nie jestem sam,
bo przyjaciół w teatrze mam!