Scenariusz zajęć obserwowanych dla klasy II B
STYCZEŃ
Blok tematyczny: Wieczna zima
Temat dnia: Mieszkańcy krainy wiecznych lodów
Cele:
Dziecko:
Potrafi uważnie słuchać tekstu „Kartka z pamiętnika polarnika”
Potrafi swobodnie wypowiedzieć się na temat tekstu
Poznaje pamiętnik jako szczególną formę informacji
Odpowiada na pytania nauczyciela
Czyta tekst pamiętnikowy z wyróżnianiem określonych informacji
Poznaje podstawowe informacje o Arktyce i Grenlandii i ich mieszkańcach
Tworzy opowiadania z wykorzystaniem rysunków i zgromadzonego słownictwa
Wykonuje obliczenia pieniężne i kalendarzowe w zakresie 100
Poznaje dźwięk Re
Pisze, wyróżnia i przelicza nuty
Samodzielnie wykonuje kompozycję płaską według instrukcji - „Lodowe ZOO”
Metody: praca z tekstem, rozmowa, obserwacja
Formy: indywidualna, grupowa
Pomoce dydaktyczne: podręcznik, karty pracy, płyta CD, kartoniki z działaniami, encyklopedie dla dzieci, wydruki stron internetowych, ilustracje, paski papieru z zakodowanymi nazwami, karteczki z pięciolinią.
Przebieg zajęć:
Rozwiązanie łamigłówki z hasłem - „Grenlandia”
Dzieci w grupach wykonują działania na kartonikach - dodawanie i odejmowanie pełnych dziesiątek w zakresie 100 - wpisują wyniki i układają kartoniki w kolejności od najmniejszego wyniku do największego. Odczytują hasło (kartoniki ułożone wynikami rosnąco po odwróceniu mają utworzyć hasło: Grenlandia).
Nauczyciel podaje podstawowe informacje o Grenlandii, np. Jest to największa na świecie wyspa, położona w dalekiej północy, blisko bieguna północnego. Jej powierzchnię w większości pokrywa lód. Panuje tam klimat polarny. Grenlandię zamieszkują m.in. Innuici i osadnicy z Europy. Dzieci oglądają Grenlandie na mapie lub globusie. Wypowiadają się na temat jej położenia i panujących tam warunków.
Dzieci w grupach wyszukują w przygotowanych przez nauaczyciela źródłach informacje na temat Arktyki i Grenlandii. Grupa kolejno prezentuje krótkie informacje i ciekawostki.
Czytanie tekstu „Kartka z pamiętnika polarnika”
Dzieci swobodnie wypowiadają się na temat tekstu. Odpowiadają na pytania nauczyciela:
- Skąd pochodzi prezentowany tekst?
- Kto jest autorem tekstu?
- Kiedy polarnik napisał swój tekst?- O czym pisze polarnik w swoim pamiętniku?
4. Czytanie tekstu z wyróżnianiem określonych informacji.
5. Rozpoznawanie i nazywanie zwierząt - mieszkańców lodowych krain.
6. wskazywanie najbardziej niezwykłego mieszkańca krainy wiecznych lodów.
7. Zagadka literowa „W krainie wiecznych lodów”
Dzieci tworzą 4-osobowe grupy. Każda z nich otrzymuje dwa paski papieru z zakodowanymi hasłami: INNUITA i POLARNIK. Zadaniem dzieci jest odkodowanie haseł poprzez wykreślenie z nich nazw polarnych zwierząt, np. FINNOUKIATA, POMLARONIRKS (aby odkodować hasła, należy wykreślić z pasków nazwy: foka, mors). Przedstawiciele grup czytają utworzone wyrazy. Nauczyciel tłumaczy ich znaczenie.
8. Tworzenie opowiadania z wykorzystaniem rysunków i zgromadzonego słownictwa „Mieszkańcy krainy wiecznych lodów”.
9. Wykonanie kompozycji płaskiej według instrukcji - „Lodowe zoo”.
10. Słuchanie i rozpoznawanie odgłosów polarnych zwierząt.
11. Poznawanie dźwięku re; pisanie, wyróżnianie dźwięku re, przeliczanie nut.
12. Powtórzenie i utrwalenie wiadomości: dźwięki la, fa, Re.
13. Doskonalenie umiejętności odczytywania nut. Układanie i odczytywanie rebusów z użyciem nazw solmizacyjnych, np. nuta Re +bus (wyraz lub ilustracja); dwie nuty la; nuta fa + nuta la itp. Nauczyciel zapisuje nuty i sylaby na tablicy, dzieci rozwiązują rebusy. Potem próbują samodzielnie lub w parach układać własne rebusy.
14. Dodawanie i odejmowanie pełnych dziesiątek w zakresie 100.
15. Rachunek pamięciowy - dodawanie wyrażeń mianowanych (złote); pełne dziesiatki. Nauczyciel podaje treść zadania, np. Kupiłam rękawice za 40 zł i skarpety za 20 zł. Ile zapłaciłam? Pola chce kupić mapę za 20 zł i album za 80 zł. Ile poturbuje pieniędzy?
16. Rozwiązywanie zadania tekstowego.
17. Rozwiązywanie zadania - obliczenia kalendarzowe w zakresie 100.
18. Odczytywanie i uzupełnianie danych w tabeli. Porównywanie liczb.
19. Rozwiązywanie zadania nietypowego. Zaznaczenie właściwej odpowiedzi.
20. Praca domowa: do wyboru przez nauczyciela, ćwiczenia ze str. 22, 23 w Zeszycie 5.