SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH Z EDUKACJI PLASTYCZNEJ W GRUPIE 6-LATKÓW
TEMAT: Portret misia.
CEL GŁÓWNY:
• poznanie historii pluszowego misia
• zapoznanie z techniką malowania na płótnie
CELE OPERACYJNE:
dziecko zna historię powstania pluszowego misia
zna znaczenie terminu portret
potrafi odróżnić portret od innych obrazów(np. pejzażu)
potrafi wymienić przedmioty potrzebne malarzowi do wykonania dzieła: sztaluga, pędzle, płótno, paleta
wie do czego te przedmioty służą
potrafi namalować portret misia na płótnie
METODY:
słowna
percepcyjna
czynna
FORMY: indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: opowiadanie- „Historia Pluszowego Misia”, sztaluga, paleta, pędzle, farby, płótno, portrety, obrazy, ramki z płótnem do malowania, czasopisma „Wielcy malarze”
PRZEBIEG:
Wprowadzenie do tematu zajęć poprzez oglądanie maskotki misia. Opisywanie przez dzieci jego wyglądu. Zapoznanie z historią „Pluszowego Misia”- uważne słuchanie opowiadania nauczycielki.
Wprowadzanie nowego pojęcia: portret- wyjaśnienie jego znaczenia. Oglądanie portretów namalowanych przez malarzy w czasopismach „Wielcy malarze”, wyszukiwanie portretów. Odróżnianie portretów od innych obrazów.
Portret- obraz lub fotografia przedstawiająca osobę lub postać od pasa w górę, z uwzględnieniem jej charakterystycznych cech w wyglądzie a także charakteru
Oglądanie przedmiotów niezbędnych w pracy malarza (sztaluga, pędzle, płótno, paleta, farby). Szkicowanie i malowanie farbami porteru ulubionego misia. Dobieranie odpowiednich kolorów farb. Ogłoszenie konkursu na najładniejszy portret misia.
Prezentacja wytworów dzieci na holu przedszkola. Wyłonienie najładniejszych portretów przez dzieci i nauczycielki. Wręczenie nagród.
Opracowała: Iwona Paniczko