SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z ZAKRESU PLASTYKI W GRUPIE DZIECI 3-LETNICH
Osoba prowadząca: Hanna Szyburska
TEMAT: Nasze ptaszki- wykonanie z kół przestrzennych ptaszków techniką origami.
CEL GŁÓWNY:
-poszerzanie doświadczeń plastycznych
CELE OPERACYJNE:
-wykonuje ptaki techniką orgiami
-rozwija sprawność manualną rąk
-odgaduje proste zagadki słowne
-aktywnie uczestniczy w zajęciach.
METODY:
-słowna
-oglądowa
-aktywizująca.
FORMY PRACY:
-grupowa
-indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: tekst zagadki, wycięte koła, klej.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Powitanie.
N-el ściska dłoń dziecka siedzącego po prawej stronie i mówi rymowankę:
Posyłam iskierkę w krąg, niechaj wróci do mych rąk.
Zagadka.
Do okienka stuka,
Pożywienia szuka.
Niechaj każda z dziewczynek,
Nie żałuje okruszynek. (ptaszek)
Zabawa ruchowo-naśladowcza „Co robi ptaszek?”
Dzieci podają przykłady czynności, które mogą wykonywać ptaszki, np. latają, skaczą, dziobią, siedzą na gałązkach, piją.
Następnie nauczyciel mówi: Ptaszki …. I podaje nazwę czynności, a dzieci pokazują, w jaki sposób one to robią. Nauczyciel pomaga wykonać zadanie.
Wykonanie ptaszków metodą orgiami.
-Pokaz gotowego ptaszka i omówienie sposobu wykonania. Podkreślenie, że elementami budowy są koła.
-Rozdanie każdemu dziecku kół do budowy ptaszka (1x8 cm – brzuszek; 3x5 cm – skrzydełka, ogon; 1x3 cm – głowa; 1x1,5 cm – dziób).
-Wykonanie ptaszka z pomocą nauczyciela: składanie kół na połowy; przyklejanie do brzuszka (linia zgięcia u góry) z obu stron skrzydełek; doklejenie głowy ptaszka z jednej strony przy końcu zagięcia dużego koła; rysowanie oczu; doklejenie dzioba z brzegu główki, pośrodku najmniejszego kółka złożonego na pół; doklejenie po drugiej stronie brzuszka średniego koła – ogonka.
Oglądanie powstałych ptaszków, stworzenie wystawy.
Zabawa muzyczno-ruchowa „Ptaszki w karmnikach”.
Dzieci-ptaszki poruszają się w rytmie muzyki wokół obręczy położonych na dywanie (szarfy). Podczas przerwy w grze kucają w obręczach (po 2 osoby w każdej).
Podsumowanie i zakończenie zajęć.