Scenariusz zajęć z zakresu ekologii dla dzieci 6 zdrowa ziemia, Ekologia dla najmlodszych


Scenariusz zajęć z zakresu ekologii dla dzieci 6-letnich

Temat: „Zdrowa ziemia”- rozmowa kierowana z zakresu ochrony środowiska przyrodniczego.

Cele:

- ukazanie niebezpieczeństw zagrażających środowisku przyrodniczemu z wyniku niewłaściwej gospodarki człowieka;

- poszukiwanie przez dzieci możliwości zapobiegania zagrożeniom;

- ukazanie następstw katastrofy ekologicznej;

- kształcenie umiejętności uogólnienia pojęcia „Ziemia”;

- utrwalenie rozumienia konieczności dbania o higienę układu nerwowego poprzez uprawianie ćwiczeń;

- budzenie zainteresowania otaczającym światem;

- poszerzanie zasobu słownictwa dzieci;

- rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego;

- uwrażliwienie na piękno przyrody poprzez pogłębianie przeżyć dziecięcych;

- budzenie wrażliwości na dobro i zło w postępowaniu człowieka;

- podejmowanie prac zespołowych;

Cele rewalidacyjne:

Formy pracy:

- grupowa

 Metody pracy:

- czynna - samodzielnych doświadczeń; zadań stawianych dzieciom

- słowna - rozmowa; wypowiedzi dzieci, piosenka-pląs

- oglądowa - ilustracje, obserwacja przedmiotów

środki dydaktyczne:

duża kula ziemska, ilustracje do wiersza, sylwety zwierząt i roślin, gazety i opakowania po produktach,

kaseta z muzyką relaksacyjną oraz z el. metody P. Dennisona „Kinezjologiczne nutki”

 

 

Przebieg zajęcia

Uwagi

 

I.  zajęcia wstępne

Ćwiczenia kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona: naprzemienne leniwe ósemki, punkty na myślenie , pozycja Cooka

 

 

- wytworzenie właściwej atmosfery, uaktywnienie dzieci;

- ćwiczenia koordynacji wzrokowo- ruchowo-słuchowej;

II.  zajęcia właściwe

1.Prezentacja wiersza „Nasz świat”

              Patrz na kominy z dymami jak smoła

              Spójrz ile śmieci rzuconych dokoła

              Popatrz na auta bez końca pędzące

              I nowe miasta na łąkach rosnące

              Oto nasz świat - chory w ruinie

              Musimy go chronić bo inaczej zginie

 

2. Rozmowa na temat wysłuchanego wiersza:

- Jak wygląda świat?

- Co jest przyczyną choroby świata?

- Gdzie mieszka zdrowie?

 

3. Ćwiczenia oddechowe „Chmurki” - dzieci rozdmuchują papierowe chmurki pod którymi ukryte są dwie ilustracje: ma jednej Ziemia - uśmiechnięta, na drugiej- smutna, chora

 

4. Rozmowa na temat treści ilustracji;

- Dlaczego jedna Ziemia jest uśmiechnięta a druga jest taka smutna?

- Kiedy my się uśmiechamy a kiedy jesteśmy smutni?

 

5. Prezentacja kuli ziemskiej. Nauczyciel wtacza na sale ogromna kule, symbolizującą kulę ziemską.

 

6. „Opowieść Ziemi”. Nauczyciel prezentuje opowieść ziemi dotyczącą jej historii kiedy to była czysta i szczęśliwa oraz jej obecną sytuacje kiedy człowiek ją wciąż zanieczyszcza i niszczy.

 

7. „Lekarze Ziemi” - dzieci „leczą” ziemie. Otrzymują od nauczycielki worki i oczyszczają kulę ziemską, zbierają śmieci.

 

8. Porównywanie kontrastujących ze sobą ilustracji przedstawiających środowiska przyrodnicze zanieczyszczone i wolne od zanieczyszczeń (las, miasto, rzeka).

 

9. „ Obdarowywanie kuli ziemskiej”- dzieci na oczyszczona przez siebie kulę ziemską przyklejają sylwety zwierząt i roślin. Ziemia tworzona przez dzieci ma być „ziemia ich marzeń”.

 

10. Nadanie zdrowiej Ziemi uśmiechu - naklejanie zdrowiej Ziemi pięknego uśmiechu. Wyciąganie wniosku do dalszego postępowania.

 

11. Tanieć wokół zdrowej Ziemi.

 

12. „Zdrowe jabłuszka” - dzieci myją ręce i otrzymują od nauczycielki jabłka jako prezenty- dary zadowolonej i zdrowej Ziemi.

 

III.  Zajęcia końcowe:

„Czas odpoczynku” - dzieci kładą się na czystej łące ( na podłodze), odpoczywają słuchając muzyki relaksacyjnej.

  

 

- wprowadzenie w tematykę wiersza

- dzieci siedzą przed tablica tematyczną (ilustracje do wiersza);

 

 

 

 

 

- aktywizacja myślenia przez zadawanie pytań;

 

 

 

 

- wzmacnianie aparatu artykulacyjnego;

- zaciekawienie dzieci tematem zajęcia;

 

- nawiązanie do doświadczeń dzieci;

 

 

 

 

 - aktywizowanie dzieci poprzez wprowadzenie dodatkowych bodźców wzrokowych;

 

- uaktywnienie wyobraźni dzieci;

- zainteresowanie tematem

 

- nawiązanie do doświadczeń dzieci;

 

 

- stawianie dzieci przed zadaniem wymagającym różnicowania;

 

  - stwarzanie sytuacji zadaniowej dla dzieci;

- zaspakajanie potrzeb aktywności;

 

 - ćwiczenie czynności myślowej- wnioskowania;

 

 - tanieć integracyjny;

 

 

- miły akcent na zakończenie zajęć;

 

 - ćwiczenia relaksacyjne-wyciszające:

 

 


