SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z EDUKACJI MUZYCZNEJ W KLASIE I
KLASA: I (16 osób)
DATA REALIZACJI: 27 maja 2013 r.
PROWADZĄCY: Anna Kaczmarek
TEMAT ZAJĘCIA: „NA MUZYCZNEJ ŁĄCE”
CELE |
---|
CELE OGÓLNE |
|
METODY: - aktywne słuchanie muzyki metodą Batii Strauss, metoda ekspozycji, metoda analityczno-percepcyjna, metoda problemowo-analityczna, metoda organizowania i rozwijania działalności muzycznej ucznia.
FORMY: - słuchanie muzyki, - ruch przy muzyce, - śpiew, - gra na instrumentach, tworzenie muzyki.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: plansza edukacyjna z ilustracją wiosennej łąki, odtwarzacz CD; płyta CD z utworem muzycznym - Jerzego Fryderyka Haendla - "Muzyka na wodzie"; płyta CD piosenką „Kwiatowa wróżka”; instrumenty muzyczne: trójkąty, bębenki, grzechotki; obręcze do dmuchania baniek mydlanych, kilka małych tacek (podstawek), płyn do baniek mydlanych, lalka „Pani Wiosna”, kubeczki z grochem.
REALIZACJA:
L.p. | Czynności nauczyciela | Metody i formy: |
---|---|---|
1. | Nauczycielka wchodzi do klasy i wita się z uczniami słowami „dzień dobry”. | |
2. | N. zaprasza U. na dywan i prosi aby usiedli w kole. Rozwija w środku koła dużą planszę przedstawiającą zieloną, wiosenną łąkę pełną kwiatów. Prosi U o przyjrzenie się ilustracji i powiedzenie co widzą. | |
3. | N. prosi U. o ciszę, zamknięcie oczu, uważne przysłuchiwanie się i włącza płytę CD z utworem muzycznym - Jerzego Fryderyka Haendla - "Muzyka na wodzie". | Metoda: aktywne słuchanie muzyki metodą Batii Strauss (etap I), metoda ekspozycji. Forma: SŁUCHANIE MUZYKI |
4. | N. prosi dzieci o wypowiedzi na temat utworu (jego tempa, dynamiki, słyszanych dźwięków). | Metoda: aktywne słuchanie muzyki metodą Batii Strauss (etap I). |
5. | Po wypowiedziach U. na temat utworu N. rozpoczyna opowiadanie: pewnego słonecznego, wiosennego dnia kwiatuszki postanowiły urządzić sobie bal. Rozesłały więc zaproszenia, aby na bal przyszło jak najwięcej kwiatów. Gdy muzyka rozbrzmiała kwiaty rozpoczęły swój taniec. Jednak niezbyt dobrze umiały tańczyć, więc w tańcu się sprzeczały. Ponieważ były ze sobą bardzo związane to długo się nie sprzeczały. Po krótkiej chwili znów tańczyły razem. A ich taniec wyglądał tak… . | Metoda: aktywne słuchanie muzyki metodą Batii Strauss (etap II). |
6. | N. przedstawia utwór przy pomocy gestów, ruchów rąk i nóg. (Siedzimy na krzesełkach w kole). - Zabawę powtarzamy dwa razy. |
Metoda: aktywne słuchanie muzyki metodą Batii Strauss (etap III). Formy: RUCH PRZY MUZYCE (ilustracyjna zabawa ruchowa ze śpiewem), ŚPIEW. |
7. | N. rozdaje U. trójkąty, grzechotki i bębenki. Sama zostaje dyrygentem. Nauczycielka - dyrygent wykonując określone znaki podaje rytm grania poszczególnych instrumentów a orkiestra dziecięca realizuje swoje fragmenty tworząc akompaniament do utworu. | Metoda: aktywne słuchanie muzyki metodą Batii Strauss (etap IV). Formy: GRA NA INSTRUMENTACH. |
8. | N. rozdaje uczniom obręcze do dmuchania baniek mydlanych, nalewa do kilku tacek płyn do baniek i poleca U. dmuchanie baniek mydlanych i jak najdłuższe utrzymanie ich w powietrzu poprzez podmuch. | ĆWICZENIA PRAWIDŁOWEGO ODDECHU |
9. | N. zaprasza dzieci ponownie do utworzenia koła. Prosi dzieci o spokój i uważne słuchanie piosenki. N. śpiewa piosenkę pt. „Kwiatowa wróżka” po czym pyta dzieci o czym była piosenka. N. prosi dzieci o powstanie, włącz płytę CD z nagraniem piosenki i zachęca dzieci tańca w rytm muzyki. Następnie N. prosi dzieci aby usiadły z powrotem w kole, wyciąga lalkę „Panią Wiosnę” i zachęca dzieci do zaśpiewania razem z nią piosenki. N. śpiewa piosenkę i porusza lalką. Następnie N. włącza płytę CD z nagraniem piosenki i zachęca dzieci do wspólnego śpiewania. | Metody: metoda analityczno-percepcyjna, metoda problemowo-analityczna. Formy: SŁUCHANIE MUZYKI, ŚPIEW. |
10. | N. rozdaje U. instrumenty muzyczne, które same stworzyły na poprzednich zajęciach, tj. kubeczki z grochem. N. mówi uczniom, że teraz sami stworzą muzykę do nowo poznanej piosenki o „Kwiatowej wróżce”. Na sygnał N. uczniowie rozpoczynają śpiew i grę na swoich instrumentach. | Metoda: metoda organizowania i rozwijania działalności muzycznej ucznia. Formy: TWORZENIE MUZYKI |
11. | Nauczycielka dziękuje dzieciom za udział w zajęciach. | Dzieci dziękują nauczycielce. |
Anna Kaczmarek, studia niestacjonarne, ZEWiEP, rok III, grupa I.
„Kwiatowa wróżka”
Co to za ogrodnik
posiał kwiatów tyle:
Tulipany i kaczeńce,
bratki i żonkile.
To wiosna, to wiosna,
zielona wiosna,
Razem z deszczem,
ciepłym deszczem
Kwiaty nam przyniosła
Razem z deszczem,
ciepłym deszczem
Kwiaty nam przyniosła
Spytaj więc bociana
i spytaj skowronka:
Kto te kwiaty kolorowe
posadził na łąkach?
To wiosna, to wiosna,
zielona wiosna,
Razem z deszczem,
ciepłym deszczem
Kwiaty nam przyniosła
Razem z deszczem,
ciepłym deszczem
Kwiaty nam przyniosła
A może to wróżka,
co wszystko czaruje,
Drzewa, łąki i ogrody
kwiatami maluje.
To wiosna, to wiosna,
zielona wiosna,
Razem z deszczem,
ciepłym deszczem
Kwiaty nam przyniosła
Razem z deszczem,
ciepłym deszczem
Kwiaty nam przyniosła