Scenariusz zaj臋膰 z edukacji matematycznej
Data: 01.12.2010r.
Klasa: I A
Prowadz膮cy: Angelika Czarnecka, Justyna Mi艣kiewicz, Patrycja Pietrzak, Karina S艂owikowska
Temat: Wprowadzenie formu艂y matematycznej na dodawanie.
Cele operacyjne:
Ucze艅 umie rozwi膮zywa膰 dzia艂ania tekstowe dotycz膮ce formu艂y matematycznej na dodawanie;
Ucze艅 potrafi zapisa膰 tre艣膰 zadania poprzez schemat graficzny;
Ucze艅 potrafi uj膮膰 w s艂owa tre艣膰 zadania;
Ucze艅 wie jak zapisa膰 za pomoc膮 symboli matematycznych tre艣膰 zadania;
Ucze艅 potrafi zapisa膰 tre艣膰 zadania za pomoc膮 symboli.
Metody pracy: (wg W. Okonia)
Asymilacji wiedzy;
Samodzielnego dochodzenia do wiedzy.
Formy pracy:
Indywidualna,
Zbiorowa.
艢rodki dydaktyczne:
Sylwety 艣liwek;
Patyczki;
Zeszyty przedmiotowe.
Przebieg zaj臋膰:
Zadania | Aktywno艣膰 nauczyciela | Aktywno艣膰 uczni贸w |
---|---|---|
Moment mobilizuj膮cy. Przygotowanie si臋 dzieci do zaj臋膰. | Nauczyciel prosi dzieci o przygotowanie si臋 do zaj臋膰, wyj臋cie podr臋cznik贸w. | Uczniowie przygotowuj膮 si臋 do zaj臋膰. |
Sprawdzenie pracy domowej. | Nauczyciel sprawdza prac臋 domow膮 w zeszycie przedmiotowym. | Uczniowie pokazuj膮 nauczycielowi prac臋 domow膮. |
Wprowadzenie do tematu lekcji przez zadanie tekstowe: Ania mia艂a w koszyku 4 艣liwki. Mama do艂o偶y艂a do kosza jeszcze 2 艣liwki. Ile 艣liwek w koszyku ma teraz Ania? |
Nauczyciel odczytuje dzieciom ca艂膮 tre艣膰 zadania. Nast臋pnie czytaj膮c zadanie fragmentami obrazuje uczniom jego tre艣膰 na tablicy za pomoc膮 sylwet 艣liwek. Ania mia艂a w koszyku 4 艣liwki.(przypi臋cie na tablicy 4 sylwet 艣liwek) Mama do艂o偶y艂a jeszcze do kosza 2 艣liwki.(dosuni臋cie jeszcze dw贸ch sylwet 艣liwek na tablicy do pozosta艂ych) Ile 艣liwek w koszyku ma teraz Ania? (po艂膮czenie dw贸ch zbior贸w) |
Uczniowie s艂uchaj膮 tre艣ci zadania, kt贸re odczytuje im nauczyciel za pomoc膮. Dzieci za pomoc膮 patyczk贸w obrazuj膮 tre艣膰 zadania na swoich 艂awkach. |
Zilustrowanie tre艣ci zadania za pomoc膮 schematu graficznego. | Nauczyciel rysuje na tablicy koszyk. Nast臋pnie rysuje w nim 4 艣liwki i otacza je p臋tl膮. Kolejno dorysowuje z boku 2 艣liwki, otaczaj膮c je r贸wnie偶 p臋tl膮. Nauczyciel zapisuje liczb臋 艣liwek w obydwu zbiorach, kt贸re podaj膮 mu dzieci. Nast臋pnie ca艂o艣膰 艂膮czy 1 p臋tl膮 i pyta si臋 dzieci: ile jest wszystkich 艣liwek. Po uzyskaniu odpowiedzi wynik zapisuje nad ca艂o艣ciow膮 p臋tl膮. | Uczniowi przerysowuj膮 do zeszyt贸w przedmiotowych z tablicy lustracje do zadania. Odpowiadaj膮 na pytania zadane przez nauczyciela. |
Ujmowanie w s艂owa wykonanych czynno艣ci. | Nauczyciel pyta si臋 dzieci: Ile 艣liwek w koszyku mia艂a Ania? Ile 艣liwek do艂o偶y艂a mama? Ile 艣liwek obecnie ma Ania w koszyku? |
Dzieci odpowiadaj膮 na pytania. |
Przedstawienie drugiego zadania tekstowego. Na parkingu sta艂y 3 samochody. Po pewnym czasie dojecha艂y jeszcze 4 rowery. Ile pojazd贸w jest teraz na parkingu? |
Nauczyciel przedstawia zadanie na tablicy za pomoc膮 schematu graficznego. Rysuje 3 samochody , otacza je p臋tl膮. Nast臋pnie rysuje 4 rowery, r贸wnie偶 otacza je p臋tl膮. Pyta dzieci ile pojazd贸w jest w poszczeg贸lnych p臋tlach. Po uzyskaniu odpowiedzi otacza p臋tl膮 obydwa zbiory i pyta si臋 dzieci : Ile jest wszystkich pojazd贸w? | Uczniowie ilustruj膮 na 艂awce za pomoc膮 patyczk贸w tre艣膰 zadania. Odpowiadaj膮 na pytania nauczyciela. |
Uj臋cie czynno艣ci w s艂owa. Zapisanie na tablicy liczby przedstawiaj膮cej samochody, obok liczb臋 pokazuj膮c膮 rowery i liczb臋 przedstawiaj膮c膮 sum臋 pojazd贸w oraz odpowiadaj膮ce im s艂owa. By艂y dojecha艂y s膮 3 4 7 |
Nauczyciel zapisuje na tablicy za pomoc膮 pojedynczych wyraz贸w i liczb tre艣膰 zadania. | Uczniowie 艣ledz膮 zapis nauczyciela na tablicy. |
Zapis czynno艣ci za pomoc膮 symboli matematycznych w postaci formu艂y: trzy 鈥瀌oda膰鈥 cztery 鈥瀝贸wna si臋鈥 siedem. | Nauczyciel zapisuje na tablicy za pomoc膮 wyraz贸w dzia艂anie, a nast臋pnie za pomoc膮 symboli matematycznych. (3+4=7) | Uczniowie zapisuj膮 dzia艂anie za pomoc膮 wyraz贸w i symboli w zeszytach przedmiotowych. |