SCENARIUSZ ZAJĘĆ algorytmy, matematyka w kształceniu zintegrowanym


SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Temat: Algorytmy

Cel ogólny: Wprowadzenie umiejętności dodawania i odejmowania pisemnego

Przebieg zajęć:

  1. Nauczyciel mówi: Mam taki problem. Muszę zapłacić za czynsz 362 złote. Oprócz tego muszę jeszcze zapłacić rachunek za prąd, który wynosi 132 złote. Jak mam obliczyć to ile muszę razem zapłacić?

362 + 132 = (300 + 60 + 2) + (100 + 30 + 2) = 300 + 100 + 60 + 30 + 2 + 2 =

= 400 + 90 + 4 = 494

  1. Nauczyciel mówi: Dzisiaj poznamy troszeczkę inny sposób dodawania takich dużych liczb. Rozdaje dzieciom karteczki, na których jest tabelka z podziałem na jedności, dziesiątki, setki i tysiące.

  1. Nauczyciel wyjaśnia: Teraz waszym zadaniem jest wpisanie tej liczby w tabelkę. Tylko pamiętajcie o tym, że liczba jedności musi być w rzędzie jedności. Liczba dziesiątek w rzędzie dziesiątek, liczba setek w rzędzie setek.

T

S

D

J

+

3

1

6

3

2

2

4

9

2

  1. Zapis w słupku. Nauczyciel mówi: A teraz napiszcie te liczby tak jak wyglądają tylko bez tabelki, ale w słupku.

362

0x08 graphic
+132

492

  1. Dodawanie liczb z przekraczaniem progu. Nauczyciel podaje treść zadania.

Mam 494 złote, które muszę zapłacić za wcześniejsze rachunki. Ale teraz zbliża się Boże Narodzenie i muszę jeszcze kupić prezenty. Na prezenty przeznaczam 198 złotych. Ile będę miała wszystkich wydatków?

  1. Zapis rozwiązania zadania w tabelce i słupku.

  2. T

    S

    D

    J

    +

    4

    1

    9

    9

    4

    8

    6

    9

    2

    494

    0x08 graphic
    +198

    692

    1. Przekształcanie liczb, np.. Liczbę dziesiątek na liczbę jedności.

      1. Jeżeli mam liczbę 100 to jak mogę ją inaczej zapisać?

    9 dz 10 j

      1. Jeżeli mam liczbę 103 to jak mogę ją inaczej zapisać?

    9 dz 13 j

      1. Jeżeli mam liczbę 1000 to jak mogę ja inaczej zapisać?

    9 s 9 dz 10 j

      1. Jeżeli mam liczbę 1002 to jak mogę ją inaczej zapisać?

    9 s 9 dz 12 j

      1. Jeżeli mam liczbę 2030 to jak mogę ją inaczej zapisać?

    1 t 10 s 2 dz 10 j

    1. Odejmowanie. Nauczyciel mówi: Słuchajcie, chciałabym, żebyście mi to obliczyli. Dochód mojej rodziny miesięcznie wynosi 3486 złotych. Jeżeli zapłacę za prezenty i rachunki to ile jeszcze mi zostanie pieniędzy? (zapis w tabelce i w słupku)

    T

    S

    D

    J

    3

    -

    4

    6

    8

    9

    6

    2

    2

    7

    9

    4

    3486

    0x08 graphic
    -692

    2794

    1. Sprawdzenie wyniku za pomocą dodawania (tylko w słupku).

    2749

    0x08 graphic
    +692

    3486

    1. Odejmowanie od 0. Nauczyciel podaje treść zadania: A gdyby dochód wynosił 4000 złotych, to ile by mi zostało pieniędzy?

    2. T

      S

      D

      J

      4

      -

      0

      6

      0

      9

      0

      2

      3

      -

      9

      6

      9

      9

      10

      2

      3

      3

      0

      2

      0x08 graphic

      zamiana

      1. Sprawdzenia za pomocą dodawania (tylko w słupku).

      3308

      0x08 graphic
      +692

      4000

      1. Rozwiązywanie innych przykładów w tabeli i pisemnie.

      13. Podsumowanie zajęć.


